چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ |١٩ ذو الحجة ١٤٤٠ | Aug 21, 2019

چهارمین کنگره رهبران ادیان جهانی و سنتی 10 و 11 خردادماه در کاخ صلح و پیمان قزاقستان با حضور نظربایف رییس‌جمهور قزاقستان و آیت‌الله تسخیری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری حوزه علمیه، مراسم افتتاحیه این کنگره و نشست عمومی با موضوع صلح و تفاهم با حضور شرکت‌کنندگان و سخنرانی آیت‌الله تسخیری با موضوع " وضعیت زن مسلمان و نقش اجتماعی او" برگزار شد و مورد استقبال عبدالله المحسن الترکی دبیرکل اتحادیه جهانی اسلام و شماری از مسلمانان و غیر مسلمانان قرار گرفت.

ريیس‌جمهور قزاقستان با بیان اهمیت کنگره ادیان در حفظ صلح در جهان به راه‌کارهای موجود برای رسیدن به صلح پایدار اشاره و این کنگره را تلاشی در این راستا معرفی كرد.

وی افزود: در قزاقستان حدود 140 ملیت، دین و فرهنگ وجود دارد که همه در سایه صلح و صمیمیت با یکدیگر زندگی می‌کنند، من امیدوارم که ملت‌ها و ادیان برای حفظ و امنیت جهانی در پرتو تعالیم ادیان جهان کوشا و موفق باشند.

در حاشیه کنگره، نور سلطان نظربایف ريیس‌جمهور قزاقستان در دیدار دبیرکل مجمع از قبول عضویت آیت الله تسخیری در شورای رهبران ادیان جهان در قزاقستان تشکر و بر ضرورت گفتگوی بین ادیان تأکید کرد.

در ادامه کایرات مامی ريیس مجلس سنای قزاقستان با تشکر از حضور آیت الله تسخیری در چهارمین کنگره رهبران ادیان جهانی، از حمایت‌های معنوی جمهوری اسلامی و مشارکت فعال در اجلاس‌های پیشین تقدیر كرد و با تأکید بر نقش کلیدی جمهوری اسلامی در منطقه یادآور شد که مجمع جهانی تقریب مذاهب نقش بسزایی در تقریب مذاهب اسلامی و وحدت مسلمین داشته و دارد.

نقش رهبران دینی در راه دسترسی به توسعه پایدار، دین و چند فرهنگی، دین و زنان، ارزش‌های معنوی و چالش‌های امروزی و دین و جوانان از موضوعات جلسات چهارمین کنگره رهبران ادیان جهانی و سنتی بود.

این کنگره از سوی مجلس سنای قزاقستان به مدت دو روز در آستانه برگزار ‌شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =