سه‌شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ |١٧ محرم ١٤٤١ | Sep 17, 2019
رستاخیز

حوزه/ ائمه علیهم السلام و امام زادگان عظیم الشأن مانند حضرت ابا الفضل العباس علیه السلام بالاتر از آن هستند که در فیلم و غیر آن تصویرشان نشان داده شود و این عمل جایز نیست

به گزارش سرویس علمی فرهنگی خبرگزاری «حوزه» مراجع عظام تقلید پیرو سؤالات مکرر مقلدین درباره اکران فیلم رستاخیزو نمایش تصویری   ائمه علیهم السلام وامامزادگان ،دراطلاعیه های جداگانه نمایش تصویری  ائمه علیهم السلام را جایز ندانسته و آن رامشتمل بر بعضی اهانت ها و هتک حرمت ها  به بزرگان شهدا کربلا دانستند.

متن استفتاء وپاسخ مراجع عظام تقلید به این شرح است.

* متن سوال مشترک از حضرات آیات عظام مکارم و سبحانی

با عرض سلام، تحیت و آرزوی قبولی طاعات و عبادات؛

همانگونه که مستحضرید مسأله فیلم سینمایی رستاخیز چندی است که موجب نگرانی متدینین گردیده است. این فیلم که در نظر داشته قیام عاشورا را روایت کند و سازندگان آن نیز با نیت خیر وارد کار شده اند، ولی متأسفانه با تحریفات و مشکلات متعددی ساخته شد و اکنون بیم آن می‌رود که در صورت اهمال مؤمنان و مسئولان، باب حرمت‌شکنی به مقدسات را بگشاید و به شعائر حسینی و منابر نیز ضربه بزند.

 پس از پخش اولیه این فیلم در جشنواره فجر 1392، اعتراضات زیادی از سوی مؤمنان و دلسوزان و حتی کارشناسان سینمایی به آن صورت گرفت که به فتاوا و بیانات مراجع عظام تقلید- حفظهم الله- منجر شد.

پس از این اعتراضات، گرچه برخی اصلاحات جزئی در فیلم انجام شد، اما هنوز آنچه موجب موهن بودن این فیلم شده، برجای خود باقی است؛ مانند:

نسبت دادن داستان عشقی و تخیلی به یکی از شهدای کربلا(بکیر بن حر ریاحی)

نشان دادن چهره حضرت ابوالفضل العباس(علیه السلام) و بازی آن به وسیله یک خواننده!

متأسفانه علی رغم تذکرات قبلی مراجع عظام تقلیدو نیز تأکید وزیر محترم ارشاد مبنی بر لزوم توجه به نظر مراجع تقلید در این زمینه، تهیه کنندگان فیلم در این مورد مقاومت نموده و از اعمال تکنیک هایی مانند «نورانی کردن چهره بازیگر نقش قمر بنی هاشم» خودداری می کنند.

همچنین برخی از رابطان این فیلم ادعا کرده‌اند که نظر موافق مراجع عظام را با پخش این فیلم بدون اصلاحات مذکور جلب نموده‌اند!

لذا خواهشمند است بفرمایید آیا با وجود عدم انجام اصلاحات ریشه‌ای در فیلم رستاخیز، حضرتعالی نظر موافق خود را با نمایش عمومی آن و نشان دادن چهره حضرت عباس(علیه السلام) اعلام فرموده‌اید؟

 

* پاسخ آیت الله العظمی مکارم شیرازی

بسمه تعالی

با نهایت معذرت چنین چیزی مطلقاً واقعیت ندارد همیشه موفق باشید.

۹۴/4/۰۹

÷اسخ آیت الله العظمی مکارم/ فیلم رستاخیز

 

 

* پاسخ آیت الله العظمی سبحانی

فیلم مزبور را مادامی که افراد کارشناس و آشنا به رموز فیلم و سینما و در عین حال کارشناس و آگاه به رموز علوم دینی ندیده‌اند باید از نشان دادن آن جلوگیری شود.

والله العالم

21 رمضان 1436

۹۴/4/۱۷

÷اسخ آیت الله العظمی سبحانی/ فیلم رستاخیز

 

 

*دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله سیستانی

با سلام و ادای احترام

بعضی شایعه کرده اند که آیت الله سیستانی در جریان ساخت فیلم رستاخیز قرار داشته اند و فیلمنامه آن را تایید نموده اند، آیا این گفته صحیح است؟

بسمه تعالی: صحیح نیست

24رمضان المبارک 1436

پاسخ آیت الله العظمی سیستانی/ فیلم رستاخیز

 

*دفتر حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی مد ظله العالی

پیرو سؤالات مکرر از دفتر معظم له درباره نمایش تصویری از ائمه علیهم السلام، اطلاعیه از سوی این دفتر بدین شرح صادر شد:

بسمه تعالی

ائمه علیهم السلام و امام زادگان عظیم الشأن مانند حضرت ابا الفضل العباس علیه السلام بالاتر از آن هستند که در فیلم و غیر آن تصویرشان نشان داده شود و این عمل جایز نیست.

رمضان المبارك ۱۴۳۶ ۲۲ تير ۱۳۹۴

پاسخ آیت الله العظمی وحید/ فیلم رستاخیز

 

*اطلاعیه دفتر حضرت آیت الله علوی گرگانی

بسم الله الرحمن الرحیم

شنیده شده که بعضی از مسئولین مجوز پخش و اکران فیلم رستاخیز را صادر کرده اند که این فیلم مشتمل بر بعضی اهانت ها و هتک حرمت ها و انتساب های نابجا و بازی بعضی از افراد معلوم الحال در نقش بعضی از بزرگان شهدا کربلا موجب هتک حرمت و اهانت خواهد بود و لذا قبلاً هم نسبت به این فیلم موضعگیری کرده بودیم، ولی توجهی نشد و لذا اکران این فیلم به صلاح نیست و چه بسا توابع خوبی نداشته باشد و لذا اکران این فیلم نشود.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

20رمضان المبارک 1436

پاسخ حضرت آیت الله علوی گرگانی/ فیلم رستاخیز

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =