جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸ |٢٤ ربيع الأول ١٤٤١ | Nov 22, 2019
حضرت آیت الله جوادی آملی در دیدار جمعی از اعضای هئیت موسس و گروه های علمی انجمن «اندیشه و قلم»

حوزه/ حضرت آیت الله جوادی آملی با بیان این که با نیش قلم نمی توان فضایل اخلاقی را در جامعه زنده کرد گفتند: افشاگری برخی رسانه ها به نام اخلاق، ترویج بی اخلاقی است.

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، حضرت آیت الله جوادی آملی در دیدار جمعی از اعضای هئیت موسس و گروه های علمی انجمن «اندیشه و قلم» با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء  برگزار شد، تلاش برای متخلق کردن فضای رسانه ای را گامی بلند دانستند و بیان داشتند: خدا در آیات ارسال شده در ابتدای بعثت، به علم و اخلاق اشاره کرده است و فرموده است جامعه را همین دو بال حفظ می کند.

ایشان ادامه دادند: در طرح مباحث علمی، باید عالمانه سخن بگوییم نه اینکه از موضع علم سخن بگوییم اما سخن ما غیر علمی باشد و نیز در کرسی اخلاق باید متخلقانه سخن بگوییم و دست به قلم ببریم نه اینکه دم از اخلاق بزنیم اما اخلاقی حرف نزنیم.

معظم له خاطرنشان کردند: امروزه در برخی رسانه ها، افشاگری هایی به نام اخلاق و با هدف تحقق اخلاق صورت می گیرد در حالی که بسیاری از افشاگری ها، کنایه ها، تهمت ها و بی آبرو کردن ها گرچه به نام اخلاق ست اما اخلاقی عمل کردن نیست و در حقیقت ترویج بی اخلاقی است.

حضرت آیت الله  جوادی آملی در بخش دیگری از سخنان خود کاربرد لفظ «مجازی» برای رسانه های سایبری را نادرست برشمردند و اظهار داشتند: فضای مجازی حقیقتاً مجازی نیست! بلکه جایی که اندیشه مبادله می شود و می تواند تاثیر بپذیرد و اثر بگذارد فضای حقیقت است لذا ما با فضای حقیقی رو به رو هستیم.

ایشان با اشاره به آیات سوره مبارکه علق ابراز داشتند: قرآن کریم در ابتدای آیات وحی از علم، اندیشه و قلم سخن گفته است و ما را به اخلاق دعوت نموده است و در طلیعه آیات از جهنم و مجازات سخن نگفته است و این فرموده حضرت امیر علیه السلام در خطبه نهج البلاغه که «اخر الدّواء الکیّ» در همین راستاست؛ این حرف قرآن است که تا انسان از مرز انسانیت خارج نشود خداوند او را داغ نمی کند.

معظم له ادامه دادند: انسان جامه کرامت در بر دارد و کرامت در فرهنگ قرآن وصف فرشتگان است، باید کرامت با قلم و اندیشه ما آمیخته باشد، هرگز نباید به وسیله کلماتی که می نویسیم کسی را برنجانیم و به وسیله قلم خود به او نیش بزنیم، خداوند به قلم قسم یاد کرده و این تقدیس قلم را می رساند در نتیجه رعایت این نکات و حفظ حرمت قلم یک توجه دقیقی می خواهد. ممکن نیست با نیش حتی با نیش قلم فضایل اخلاقی را بتوان در جامعه زنده کرد.

حضرت آیت الله جوادی آملی با تاکید بر توجه به طهارت روح و رعایت اخلاص در امور فرهنگی اذعان داشتند: برای این جهاد فرهنگی اول باید خود را منزه کنیم؛ اعتقاد و باور کامل به اینکه مرگ پایان کار انسان نیست و انسان در مواجهه با مرگ، مرگ را می میراند نه اینکه بمیرد در نتیجه یک موجود ابدی است لذا باید در گفتار و عمل خود مراقبت کامل داشته باشد.

ایشان ابراز داشتند: اخلاص، آنقدر معطر است که خود جاذبه دارد، اگر خلوص باشد رسانه ما دیگر رسانه ها را کنار می زند و این تبلیغ نیازی ندارد؛ قلم طیب و طاهر این خصلت را دارد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =