دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ |۳۰ جمادی‌الثانی ۱۴۴۱ | Feb 24, 2020
کد خبر: 418755
۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۶
زکات فطره

حوزه /از جمله شرائط زکات فطره پرداخت آن از مال حلال است؛ پس کسی که در آمد او از حرام هست باید زکات فطره را از مال حلال بپردازد.

به گزارش خبرگزاری «حوزه»،  براساس نظر مراجع عظام تقلید مالی که به عنوان زکات فطره پرداخت می شود لازم است دارای شرائطی باشد.

*گندم، جو، خرما، کشمش، برنج و امثال اینها باشد؛ یعنی چیزهایی که غذای غالب مردم به شمار می رود و اگر پول این ها را هم به فقیر بدهد کافی است.

 مواردی که ذکر شد برای هر نفر، سه کیلو باید حساب کند و کمتر از آن کفایت نمی کند مثلا اگر مردی چهار نفر عائله دارد باید پانزده کیلو گندم یا آرد به فقیر بدهد.

 آن چه به عنوان زکات فطره پرداخت می کند لازم است معیوب نباشد؛ مثلا اگر می خواهد گندم به فقیر بدهد باید آن گندم معیوب نبوده و خاک خارج از متعارف همراه آن وجود نداشته باشد؛ پس اگر به مقداری که نوعا خاک همراه گندم هست باشد اشکال ندارد.

 زکات فطره را از مال حلال بدهد؛ پس کسی که در آمد او از حرام هست باید زکات فطره را از مال حلال بپردازد.

 اگر مکلف تصمیم دارد در نماز عید شرکت کند باید قبل از نماز، زکات فطره را بدهد و اگر تصمیم ندارد در نماز عید شرکت کند تا قبل از ظهر باید زکات فطره را پرداخت نماید؛ ولی اگر پرداخت نشد بر او لازم است هروقت می تواند بپردازد. 

* دَین بودن زکات فطره

زکات فطره «دَین» محسوب می گردد؛ از این مطلب چند نتیجه گرفته می شود:

*زکات فطره مختص به روز عید نیست؛ به این معنی که فقها فرموده اند کسی که می خواهد نماز عید بخواند تا قبل از انجام نماز زکات فطره را پرداخت کند و اگر نمی خواهد نماز عید بخواند تا قبل از ظهر زکات فطره را پرداخت کند؛ ولی اگر پرداخت نکرد بر او واجب است زکات فطره را پرداخت کند و از او ساقط نمی شود.

*چنانچه شخصی از دنیا برود و زکات فطره را پرداخت نکرده، باید زکات فطره را از اصل مال او پرداخت کنند و نیاز به اجازه ورثه نیست؛ چرا که جزء دیون محسوب می شود.

*زکات فطره به قیمت روز محسوب می شود؛ زیرا آن چه در مرحله اول واجب است خود گندم، برنج و امثال این ها است و قیمت، بدل این ها محسوب می شود.

تدوین: حجت الاسلام والمسلمین سید جعفر ربانی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =