شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ |٢٢ ذو الحجة ١٤٤٠ | Aug 24, 2019
خشونت ها علیه مسلمانان در سریلانکا ادامه دارد

حوزه/با گذشت چند روز، همچنان تنش ها و ناآرامی ها در میان اجتماعات مذهبی در سریلانکا ادامه دارد. درحالی که ۱۰% از جمعیت این کشور را مسلمانان تشکیل می دهند، بوداییان افراطی اقدام به آتش زدن مسجد و مغازه های مسلمانان کرده اند.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری «حوزه» ، دولت سریلانکا در یک شهر مرکزی گردشگری حکومت نظامی برقرار کرده است. با گذشت چند روز از ناآرامی ها ، تنش ها و درگیری ها میان اجتماعات مذهبی در سریلانکا همچنان در این منطقه ادامه دارد.

پلیس روز گذشته گفت که  در آخر هفته تنها در ناحیه کندی در سریلانکا حملات شورشی و آتش سوزی رخ داده است، در حالی که منابع مطلع خبری از وجود خشونت ها در سرتاسر این جزیره در جنوب آسیا خبر می دهند.

ناجا محمد دبیرکل جبهه ملی برای حزب حاکمیت خوب در سریلانکا در این باره به خبرنگاران گفت: حملات در سرتاسر کشور رو به افزایش هستند و تنها محدود به ناحیه کندی نیستند. ما با همان شرایطی روبرو هستیم که در دولت قبلی با آن مواجه بودیم و تنش، نفرت و خشونت علیه مسلمانان به شدت رو به افزایش است به ویژه اینکه آن ها یک اجتماع پراکنده می باشند.

سخنگوی پلیس گفت: مقررات حکومت نظامی برای کنترل اوضاع در ناحیه برقرار شده است. دولت نیز در بیانیه ای مقررات ایجاد شده را برای برطرف سازی ناآرامی ها اعلام کرده است. این درحالی است که بوداییان افراطی با حمله به مغازه های مسلمانان و یک مسجد در شرق این کشور، منجر به آغاز آتش سوزی و زخمی شدن چند تن شده اند.

ناکارآمدی نیروهای پلیس

پلیس محلی چندین مظنون را در رابطه با آتش سوزی بازداشت کرده و تحقیقاتی در این زمینه آغاز شده است. با این حال راجت کرتی تناکون مدیر اجرایی مرکز حقوق بشر در سریلانکا، «ناکارآمدی نیروهای پلیس» را در این منطقه محکوم کرده و آن را مسبب اصلی آغاز خشونت ها دانسته است.

وی در این باره به خبرنگاران گفت: شبکه های اجتماعی راهپیمایی های خشونت آمیز را تبلیغ کردند. و خشونت های تحریک آمیزی در محل تجمع درساعت 11 اتفاق افتاد. و خسارت زدن به دارایی های مسلمانان در ساعت 1 آغاز شد.

سریلانکا کشوری با 21 میلیون نفر جمعیت می باشد. خشونت های مذهبی و قومی می تواند در سریلانکا مرگبار باشد، این درحالی است که مسلمانان 10% و بوداییان سینهالی تقریبا 75% جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =