پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ |١٩ محرم ١٤٤١ | Sep 19, 2019
مدرسه  سردارین

حوزه/ مدرسه علمیه سردارین، از شاهکارهای معماری دوره قاجار، در سال ۱۲۳۱ ه-ق توسط دو برادر بنام حسن خان و حسین خان از سرداران فتحعلی شاه قاجار بنا شده است ...

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از قزوین، مدرسه علمیه سردارین یکی از زیباترین مدارس علمیه شهر قزوین و از شاهکارهای هنری و معماری دوره قاجاریه است که در انتهای خیابان تبریز محله دیمج واقع شده و بانیان آن ۲ برادر به نام‌های «حسین خان» و «حسن خان» از سرداران فتحعلی شاه قاجار که در سال ۱۲۳۱ هجری قمری این مجموعه تاریخی را در دو طبقه احداث کردند.

درِ ورودی این بنای تاریخی در سمت شمال واقع است که به هشتی وسیعی منتهی می‌شود وبه ۲ شبستان راه پیدا می‌کند و سردرِ زیبا و باشکوه مدرسه با کاشی‌کاری‌های مینایی است و نقوش گل و بوته، پرندگان و خطوط اسلیمی زینت یافته و دارای کتیبه‌ای از سنگ مرمر و به خط نستعلیق ممتاز به قلم شیخ محمدعلی بن شیخ عبدالرحیم که در آن تاریخ و بانی بنا مشخص شده است وصحن مدرسه با شکل مستطیل و ۱۴۴۰ مترمربع مساحت ساختمانی دو طبقه دارد که اِز آن با سنگ و بقیه با آجرتراش و کاشی‌های رنگارنگ تزئین شده است.

 

گرداگرد حیاط مدرسه در قسمت گلویی با خط زیبای نستعلیق به رنگ سفید روی کاشی بنفش، اشعار محتشم کاشانی درج شده است و در وسط حیاط مدرسه حوضی سرپوشیده و در جنوب مدرسه مهتابی بزرگی است که به اندازه یک متر از کف حیاط بلندتر است و از جانب شرق و غرب هم‌اندازه مدرسه است که برای استراحت یا انجام مراسم تعزیه احداث شده است و ۳۲ باب حجره در بخش شرقی و غربی ۲ گوشواره که متصل به ایوان‌های کوچکی است، بنا شده است

لزوم تسریع در بازسازی مدرسه

حجت الاسلام والمسلمین علی عباسی صبح امروز در حاشیه بازدید از مدرسه علمیه قدیمی سردارین، در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه در قزوین گفت: مدرسه سردارین به دلیل سبک معماری و همچنین پرورش علما و بزرگان و شهدای طلبه جایگاه ویژه ای دارد، بنابراین باید نگاه ویژه‌ای به این نوع مدارس در استان قزوین داشته باشیم.

 

وی افزود: مدرسه علمیه سردارین یکی از مدارس تاریخی شهر دارالمؤمنین(قزوین) است و باید تسریع در بازسازی این مدرسه را به صورت جدی پیگیری نمود تا بتوانیم در اختیار علاقمندان علوم حوزوی قرار دهیم.

مدیر حوزه علمیه قزوین تصریح کرد: در این استان زمانی مدارس علمیه مهد بزرگان، فرهیختگان و عالمان برجسته بوده که متأسفانه برخی از این مدارس به مرور زمان در حال تخریب شده ورسیدگی به آنها تاحدودی انجام نشده که خوشبختانه در چند سال اخیر این مدارس علمیه نظیر مدرسه علمیه صالحیه وسردارین مورد بازسازی شده که امیدواریم در سال جدید تحصیلی میزبان طلاب جدیدالورودقرارگیرد.

مدیر حوزه علمیه قزوین تصریح کرد: همین مدرسه قدیمی روزگاری شاهد حضور علما و فرهیختگان برجسته حوزوی در این استان بوده و شهدایی را تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی نموده است.