جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ |٢٠ محرم ١٤٤١ | Sep 20, 2019
آیت الله ممدوحی

حوزه/ عضو جامعه مدرسین حوزه با بیان اینکه نظام مقدس اسلامی مبتنی بر نظام قرآنی است، گفت: بعد از ارتحال امام(ره) دشمنان انقلاب خیال می‌کردند در مبانی جمهوری اسلامی تزلزل ایجاد خواهد شد ولی به لطف خداوند حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که عالمی متفکر، شجاع، مؤمن، مدبّر و تربیت یافته حوزه است به رهبری نظام و انقلاب انتخاب شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» در تهران، آیت الله حسن ممدوحی در اولین نشست مشترک اعضای شوراهای دبیرخانه مجامع حوزوی و مدیران مدارس علمیه استان تهران که در محل سالن اجتماعات مجموعه فرهنگی دینی شهود و شناخت برگزار شد، ضمن تاکید بر اهمیت و جایگاه مهم شورای مجامع حوزوی در رشد کیفی مدارس علمیه، به تفسیر موضوع «زمان» در طول زندگی انسان‌ها پرداخت و اظهار داشت: زمان، مقوله‌ی بسیار مهمی است و هر فردی توانایی تفسیر و تبیین آن را ندارد و فهم درست آن خارج از توان هر متفکری است؛ زیرا زمان دارای ظرفیت‌های عظیمی است که البته برخی روایات آثاری از آن را بیان کرده اند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: در روایتی آمده است  «تفكر ساعه أفضل من عبادة سبعین سنه» یعنی یک لحظه فکر کردن از هفتاد سال عبادت اعظم است. این ظرفیت عظیم زمان را می‌رساند به عبارت دیگر این فقط زمان است که دارای چنین خصیصه ای است و از این رو استفاده‌ی بهینه از این ظرفیت خیلی مهم است.

این استاد اخلاق حوزه علمیه خاطرنشان کرد: از عجایب زمان آن است که هر لحظه‌ای که از او گذشت دیگر قابل دریافت نیست، بنابراین سرمایه‌ای به این عظمت را باید قدر دانست و آن را مفت از دست دادن یک خسارت عظیم برای انسان محسوب می‌شود.

وی بیان کرد: در روز قیامت، این سرمایه عظیمی که در زمان و عمر انسان است، بر ملا خواهد شد و انسان‌ها بابت از دست دادن ظرفیت عظیم زمان، تأسف و حسرت خواهند خورد.

آیت الله ممدوحی با اشاره به سابقه تاریخی و حضور علمای بزرگ در حوزه علمیه تهران گفت: زمانی در حوزه تهران امثال طایفه آشتیانی‌ها وزنه‌ای سنگین برای حوزه تهران بودند و هر کدام از این علما در علم و تقوا رکن اسلام محسوب می‌شدند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به نقش مهم اساتید حوزه در تربیت علمی و معنوی طلاب، تصریح کرد: معیار و ملاک مهم در حوزه‌های علمیه تشخّص علمی و تقوایی اساتید حوزه است و قیمت هر مدرسه علمیه‌ای به اندازه سواد، معنویت و تقوای اساتید آن است.

وی با بیان اینکه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر نظام قرآنی است، گفت: بعد از ارتحال امام خمینی(ره) دشمنان انقلاب اسلامی خیال می‌کردند در مبانی جمهوری اسلامی تزلزل ایجاد خواهد شد ولی به لطف خداوند متعال حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که عالمی متفکر، شجاع، مؤمن، مدبّر و تربیت یافته حوزه علمیه است به رهبری نظام و انقلاب اسلامی انتخاب شد.

آیت الله ممدوحی با بیان این که مدیریت هوشمندانه مقام معظم رهبری موجب شگفتی دشمنان شده است، گفت: الحمدلله مقام معظم رهبری، شجاعانه و هوشمندانه مدیریت کشور را بر عهده دارند، به طوری که تاکنون هیچ قدرتی نتوانسته است کوچکترین نقطه ضعفی از مدیریت ایشان بیان کند.

وی با بیان اینکه حوزه‌های علمیه برای اثرگزاری در جهان امروز به انقلاب علمی احتیاج دارند، گفت: طلاب عزیز باید بدانند که تحصیل علم به سادگی به دست نمی‌آید و برای رسیدن به این هدف، اساتید مدارس علمیه رسالت مهمی بر عهده دارند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پایان افزود: اساتید حوزه باید همواره طلاب را به تحصیل و کسب دو بال علم و تقوا توصیه و نصیحت کنند، زیرا از خصائص طلبگی این است که علم بدون تقوا برای طلبه پیشرفتی حاصل نمی‌کند،  تقواست که به علم طلبگی ضریب می‌دهد.

انتهای پیام/ن313/42

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =