چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ |١٩ ذو الحجة ١٤٤٠ | Aug 21, 2019
آیت الله سید عبدالله شیرازی

حوزه/ به مناسبت سی و پنجمین سالگرد ارتحال عالم ربانی حضرت آیت الله سید عبدالله شیرازی(ره) مجلس بزرگداشتی در مشهد مقدس برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از مشهد، به مناسبت سی و پنجمین سالگرد ارتحال مرجع عالیقدر حضرت آیت الله سید عبدالله شیرازی(ره) مجلسی در مشهد مقدس برگزار می‌شود.

این مراسم فردا جمعه ۱۶ شهریور از ساعت ۱۰ تا ۱۲ در حسینیه امام امیرالمؤمنین واقع در مشهد، خیابان آیت الله بهجت (آزادی) کوچه ۷ برگزار می گردد.

* آشنایی با شخصیت مرحوم آیت الله شیرازی

آیت الله العظمی حاج سید عبدالله شیرازی(ره) یکی از فقها و مبارزان قبل و ابتدای دوران انقلاب اسلامی است که فعالیت های گسترده علمی و مبارزاتی در شهرهای مختلف از جمله شیراز، نجف و مشهد داشت.

ایشان در دوران حضور در نجف از محضر آیات عظام آقا ضیاء الدین عراقی، سیّد ابوالحسن اصفهانی و میرزا محمّدحسین نائینی بهره برد و به درجه رفیع اجتهاد نائل آمد.

در قضیه مسجد گوهرشاد جزء علمای دعوت کننده به تجمع بوده و پس از این فاجعه خونین به همراه سایر مراجع و علما دستگیر و به تهران منتقل شد. پس از مطرح شدن مسئله كشف حجاب به نحو علنی، آیت لله شیرازی كه راهی برای قیام و انجام وظیفه نمی یافت تصمیم به هجرت مجدد به نجف گرفت.

این مرجع انقلابی در نجف نیز به مبارزه علیه رژیم پهلوی ادامه داد و در مخالفت با لایحة انجمن های ایالتی و ولایتی تلگرام شدید اللحنی به امینی نخست وزیر وقت نوشت و سفیر ایران در بغداد را به نجف احضار کرد.

با توجه به فشارهای رژیم بعث آیت الله شیرازی در سال 1354 شمسی به ایران بازگشت و در حوزه علمیه مشهد به تدریس مشغول شد. همزمان به مبارزه با رژیم پهلوی ادامه داد و بیت او کانون مبارزات پیش از انقلاب بود.

ایشان روحانیون را به سه اصل تقوی، جدیت در تحصیل و مبارزه با ظلم و ستم توصیه می کرد و می فرمود: اگر در هر مقطعی از تاریخ فردی مانند شیخ انصاری در زهد و دوری از دنیا داشتیم، می توانستیم در ترویج مبانی دینی گام های بسیار بلندتری برداریم.

برخی از باقیات الصالحات آیت الله شیرازی عبارت است از: مدرسة علمیه طاهریه، مسجد طاهری و كتابخانه عمومی در نجف، حسینیه و مسجد در کوفه، حسینیه، مدرسه علمیه، کتابخانه، بیمارستان و مجتمع خیری مسکونی در مشهد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =