چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ |٢٣ صفر ١٤٤١ | Oct 23, 2019
آیت الله محسن اراکی

حوزه/ آیت الله محسن اراکی در نامه ای به رئیس سازمان دیانت ترکیه پیشنهاد تاسیس دانشگاه مذاهب اسلامی در ترکیه و برپایی تجمع میان علمای مذاهب مختلف را مطرح کرد.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری «حوزه» حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین مختاری ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی در جریان سفر به کشور ترکیه با حضور در دفتر سازمان دیانت ترکیه با دکتر علی ارباش رئیس این سازمان دیدار و پیام حضرت آیت الله اراکی دبیرکل محترم مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی را به ایشان تقدیم کرد.

متن این نامه به شرح زیر است:

علامه پروفسور " علی ارباش"

رئیس سازمان دیانت ترکیه

با سلام و احترام

بر شما پوشیده نیست که امت ما طی چند قرن با نوعی ضعف و سستی مواجه شده است که منجر به از هم گسیختگی و از بین رفتن وحدت آن شده و جایگاه خود را به عنوان امتی برتر، بین امت‌های دیگر از دست داده است؛ به همین خاطر، آزادی خواهان مخلص متمدن را به تلاش برای وحدت بین ملت‌های اسلامی و تحکیم پیوندهای همکاری، تقریب مذاهب و فرهنگ گفتگو بین گروه‌های مختلف فرا می خواند.

در ادامه این گونه تلاش‌ها، مجمع جهانی تقریب بین مذاهب اسلامی در تهران شکل گرفت و این مجمع برای تحقق اهداف خود، اقدام به برگزاری سمینارها و کنفرانس‌ها بین علمای جهان اسلام کرد.

سپس دانشگاه مذاهب اسلامی برای جمع بین اساتید و دانشجویان از مذاهب مختلف اسلامی تأسیس شد؛ این اساتید و دانشجویان بر اساس مذاهب خود تا مرحله دکترا، تدریس و تحصیل می‌کنند تا جو علمی-عملی را ایجاد کنند که تبلور فکر تقریب باشد و گفتگو از مذاهب در جوی علمی و به دور از روح طایفه گرایی انجام شود.

ایده تأسیس چنین دانشگاهی در ترکیه با کمک و یاری علمای بزرگی چون شما مطرح شد تا چارچوب بررسی علمی مذاهب گسترش یابد. همچنین ایده برپایی حلقه های مشترک گفتگو و تجمع بین علمای مذاهب اسلامی با همکاری بین مجمع تقریب و سازمان دیانت ترکیه مطرح شد.

دکتر مختاری رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی که حامل این نامه است، به خدمت شما می رسد تا نظر جنابعالی را در رابطه با دو موضوع سابق الذکر جویا شود و به نیابت از بنده از شما دعوت می کند تا در یک سفر کاری به ایران آمده و از نزدیک با فعالیت‌های مجمع تقریب و دانشگاه مذاهب آشنا شوید.

امیدوارم این اقدام، گامی برای تحکیم صفوف و از میان برداشتن موانع گفتگو، تفاهم و دوستی بین علمای امت باشد.

شما را به خداوند متعال می سپارم

برادر شما

محسن اراکی

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =