سه‌شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ |٢٢ صفر ١٤٤١ | Oct 22, 2019
حجت الاسلام و السلمین بحرینی

حوزه/ حجت الاسلام و المسلمین احمد بحرینی به مسلمانان آمریکا و اروپا پیشنهاد داد سال نو میلادی را به همسایگان و دوستان مسیحی خود تبریک بگویند و با رعایت مسائل شرعی در شادی آنها سهیم شوند.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری «حوزه» حجت الاسلام و المسلمین احمد بحرینی رئیس مرکز تعلیمات اسلامی واشنگتن در آستانه فرا رسیدن سال نو میلادی و بزرگداشت میلاد حضرت مسیح علیه السلام با صدور بیانیه ای بال استناد به آیه از قرآن کریم به مسلمانان آمریکا و اروپا پیشنهاد داد سال نو میلادی را به همسایگان و دوستان مسیحی خود تبریک بگویند و با رعایت مسائل شرعی در شادی آنها سهیم شوند.

حجت الاسلام و المسلمین بحرینی در این بیانیه به آیه از قرآن کریم استناد کرد که می فرماید: «وَاعْبُدُواْ اللّهَ وَلاَ تُشْرِکُواْ بِهِ شَیْئًا وَبِالْوَالِدَیْنِ إِحْسَانًا وَبِذِی الْقُرْبَى وَالْیَتَامَى وَالْمَسَاکِینِ وَالْجَارِ ذِی الْقُرْبَى وَالْجَارِ الْجُنُبِ وَالصَّاحِبِ بِالجَنبِ وَابْنِ السَّبِیلِ وَمَا مَلَکَتْ أَیْمَانُکُمْ إِنَّ اللّهَ لاَ یُحِبُّ مَن کَانَ مُخْتَالًا فَخُورًا؛ و خدا را بپرستید و چیزى را با او شریک مگردانید و به پدر و مادر احسان کنید و در باره خویشاوندان و یتیمان و مستمندان و همسایه خویش و همسایه بیگانه و همنشین و در راه مانده و بردگان خود [نیکى کنید] که خدا کسى را که متکبر و فخرفروش است دوست نمى‌دارد»(نساء، 36).

وی افزود: خدای متعال در این آیه مسلمانان را به نیکی با همسایه، خواه فامیل باشد و یا بیگانه، سفارش کرده و نیکی به همسایه را در ردیف نیکی به پدر و مادر، یتیمان و... قرار داده است.

رئیس مرکز تعلیمات اسلامی واشنگتن تاکید کرد: اسلام برای همسایگان همچون خویشاوندان، حقوقی را قائل گردیده است که هرکس بخواهد آنها را نادیده تلقی نماید و یا تضییع کند، گناهکار و متجاوز به شمار می آید. حق همسایگی در اسلام، آن چنان اهمیت دارد که قرآن کریم پس از مطرح نمودن توحید و یکتاپرستی و اجتناب از شرک ورزیدن به ساحت پروردگار متعال، دعوت عملی به تضامن و تعاون اجتماعی نموده و در این میان پس از فراخوانی به پرستش خداوند، نیکی به والدین، ارحام، یتیمان و فقیران، «احسان به همسایه» را مورد اهمیت قرار داده است.

وی ادامه داد: در واقع از دیدگاه ارزشی اسلام هر انسانی باید قلمرو محظوظ بودن از امکانات زندگی و نعمت های الهی و همکاری و همیاری خویش را از چهار دیواری خانه بیرون آورد و به محیط پیرامون و محله ای که در آن سکونت دارد، سرایت دهد و در معاشرت ها و رفت و آمدها مراعات حال همسایگان جدی تلقی گردد.

حجت الاسلام و المسلمین بحرینی خاطرنشان کرد: دستور قرآن در آیه ۳۶ از سوره نساء در خصوص همسایگان - اعم از مسلمان، خویشاوند و حتی غیر مسلمان - متضمن برنامه‌ای است که اگر از سوی مسلمانان به کار گرفته شود، بسیاری از مشکلات جوامع انسانی به لحاظ امنیت روانی، تسهیلات زندگی، بهبود مناسبات اجتماعی، مرتفع می گردد. ارتباط با همسایگان و خوش رفتاری با آنان در فرهنگ قرآن و عترت به آن درجه ای از اهمیت است که معصومان علیهم السلام در سخنانی گهربار این ویژگی را از جمله اهداف بعثت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم ذکر نموده اند و نیز نیکی با همسایه را در ردیف واجباتی چون نماز و از جمله «مکارم اخلاق » برشمرده اند.

وی تاکید کرد: اکنون که ما در آستانه میلاد پیامبر بزرگ حضرت عیسی علیه السلام و سال نو میلادی هستیم مناسب است که ما مسلمانان ساکن آمریکا و دیگر بلاد غیر اسلامی در اهتمام به دستورات اسلامی به نکات ظریفی را در رابطه با ارتباط با همسایگان و دوستان غیر مسلمان خود اهتمام ورزیم و یادمان نرود که در دورانی زندگی می کنیم که از اسلام عزیز چهره ای خشن و اهل ترور ساخته اند و این واقعیت تلخ متاسفانه در بسیاری از غیر مسلمانان به ویژه مسیحیان پیشروی کرده است. ما هر قدمی که در زدودن این غبار سیاه برداریم در پیشگاه خداوند متعال و رسول الله  (ص)  مأجور خواهد بود.

رئیس مرکز تعلیمات اسلامی واشنگتن گفت: پیشنهاد بنده این است که یکی از اقدامات  بسیار ارزشمندی که می توانیم مد نظر داشته باشیم ارسال کارت تبریک، چند شاخه گل یا جعبه ای شکلات و شیرینی به همسایگان مسیحی خود  به عنوان تبریک این ایام است . دیگر، ارسال هدیه ای به کودکان همسایه مسیحی یا دوستان و معلمان فرزندانتان در مدارس (از طریق فرزندان) کاری بسیار مثبت و ارزنده است . همچنین در محل کار خود به نحو شایسته به همکاران مسیحی خود تبریک گفته و در شادی آنها، با رعایت موارد شرعی، سهیم باشید. ان شاءالله هر قدم کوچکی که در راه نشان دادن رافت اسلامی برداریم مورد رضایت قادر متعال و پیام آور او باشد.

احمد بحرینی

امام مرکز تعلیمات اسلامی واشنگتن

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =