سه‌شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ |۳ جمادی‌الثانی ۱۴۴۱ | Jan 28, 2020
تصاویر/ دیدار نمایندگان طلاب و فضلای استان فارس مقیم قم  با آیت الله العظمی مکارم شیرازی

حوزه/ حضرت آیت الله مکارم خطاب به معاون توسعه مناطق روستایی محروم کشور گفتند: این طور نباشد تنها به فکر تأمین آب، گاز و ... مناطق محروم باشیم و از مسئله فرهنگ غفلت کنیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری«حوزه»، حضرت آیت الله مکارم شیرازی پیش از ظهر امروز در دیدار دکتر امید، معاون توسعه مناطق روستایی محروم کشور، اظهار داشتند: از جمهوری اسلامی انتظار می رود که به فکر مناطق محروم باشد و اگر نباشد، خلاف طبیعت نظام است و این توجه به مناطق محروم در نظام جمهوری اسلامی امری واضح است که قابل انکار نیست.

این مرجع تقلید افزودند: امام راحل به مسئله رسیدگی به مناطق محروم توجه خاصی داشتند؛ اما امروز آن خدمتی که باید انجام می شد، انجام نگرفته است.

ایشان ابراز داشتند: کار اول شما مسئولین در ارتباط با مناطق محروم این است که چه کار کنیم این نوع مناطق از محرومیت بیرون آمده و مردم از روستاها به شهر نیایند و درعین حال خودشان را محروم ندانند.

معظم له بر توجه به مسئله و احیاء فرهنگ اسلامی مانند ساخت مسجد، کتابخانه، حضور مبلغین و ... تأکید کردند و گفتند: اگر به این مسئله در روستا توجه شود، قطعا باعث می شود مردم در روستاها بمانند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفتند: این طور نباشد تنها به فکر تأمین آب، گاز و ... مناطق محروم باشیم و از مسئله فرهنگ غفلت کنیم.

این مرجع تقلید با توجه به سبک نوین کشاورزی افزودند: فعلا دامداری و زراعت به سبک سنتی نتیجه کاملی ندارد؛ باید سبک های جدید کشاورزی به مردم آموزش داد؛ البته نمی گویم صنعت دامداری عظیمی در روستا باشد بلکه منظور این است سرمایه ها را روی هم بگذارند و واحدی مقبول و سود ده راه اندازی نمایند.

ایشان خاطرنشان ساختند: در گذشته خواستند اصلاحات ارضی ایجاد کنند که در این راستا شش هکتار به روستایی ها زمین دادند، بعد دیدند دادن زمین به تنهایی کافی نیست و در کنار آن تعاونی ها درست شد ولی به هر حال موفق نشدند.

معظم با بیان این مطلب که نباید اتفاقات ناموفق گذشته تکرار شود،‌ تصریح کرد: اینکه بیاییم زمین های کوچک آنها را آباد کنیم و چند دام داشته باشند، در شرایط فعلی جواب گو نیست؛ باید روح تعاون را زنده کرد تا با همکاری یکدیگر، کارها را پیش ببرند؛ ما ایرانیها زیاد اهل تعاون و همکاری نیستیم چون فرهنگ جمعی در کشور حاکم نیست.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفتند: اروپایی‌ها فهمیدند که برنامه ها با کارهای جمعی پیش می رود و شاید دنیا در آینده به سمت کارهای جمعی پیش رود.

این مرجع تقلید افزودند: از وظائف شما این است مردم در روستاها را به کار کردن باهم دعوت و ترغیب کنید و نسبت به آینده امیداور نمایید؛ دنبال این نباشند که به شهرها بیایند و حاشیه نشین شوند؛ این حاشیه نشینی آثار بد اخلاقی به همراه دارد.

ایشان اظهار داشتند: قرآن می فرماید «باید نسبت به محرومان و مستضعفان خدمت کرد»؛ ولی نمی دانم با این اعتباری که دارید می توانید کارها را  به خوبی پیش ببرید یا نه؟؛ اگر می بینید نمی توانید، اعتبارات را بخش بخش نکنید که هیچ چیزی برای افراد نداشته باشد.

313/40

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =