یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ |١٦ ذو الحجة ١٤٤٠ | Aug 18, 2019
مدرسه شوکتیه

حوزه/رئیس اداره اوقاف شهرستان بیرجند با بیان اینکه مدرسه شوکتیه پس از دارالفنون تهران و مدرسه رُشدیه تبریز به عنوان سومین مدرسه در ایران محسوب می‌شود، گفت: از ابتدای طرح آرامش بهاری تاکنون بیش از دو هزار و ۳۰۰ مسافر و گردشگر از موقوفه مدرسه شوکتیه و موزه وقف بیرجند بازدید کردند.

به گزارش خبرگزاری حوزه از بیرجند، حجت‌الاسلام اسماعیل مختاری، صبح امروز در حاشیه بازدید از مدرسه شوکتیه بیرجند در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: موقوفه حسینیه امام رضا(ع) بیرجند در زمینی به مساحت سه هزار و 178 متر مربع در بافت تاریخی بیرجند قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه موقوفه حسینیه امام رضا(ع) بیرجند(مدرسه شوکتیه) با قدمت 126 سال یکی از موقوفات شاخص بیرجند است، افزود: این بنا از موقوفات امیر اسماعیل به نام مدرسه شوکتیه در سال 1312 هجری قمری مطابق با 1272 شمسی در دوره قاجاریه به دستور اسماعیل شوکت‌الملک ساخته و به بهره‌برداری رسیده و در حال حاضر 400 رقبه دارد.

رئیس اداره اوقاف شهرستان بیرجند با بیان اینکه در ابتدا این بنا با هدف ایجاد حسینیه طراحی و ساخته شد تا پاسخگوی تجمع و عزاداری هیئت‌های بزرگ مذهبی باشد، گفت: این حسینیه متعلق به خاندان شوکت‌الملک بوده و به «حسینیه شوکتیه» معروف شد و از محل موقوفات شوکتی اداره می‌شد.

حجت الاسلام مختاری اضافه کرد: بعدها در سال 1325 هجری قمری مطابق با 1285 شمسی تصمیم به تأسیس مدرسه شوکتیه گرفته شد تا از بنای حسینیه در بقیه ایام سال که عزاداری در آن جریان ندارد استفاده شود.

وی با اعلام اینکه مدرسه شوکتیه پس از دارالفنون تهران و مدرسه رُشدیه تبریز به عنوان سومین مدرسه در ایران محسوب می‌شود، تبیین کرد: حسینیه امام رضا(ع) یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی شهر است که از لحاظ معماری دارای اجزا و عناصر مختلف شامل در ورودی با معماری سنتی هشتی، دالان یا دهلیز، حوض‌خانه، ایوان گنبدخانه و حجره‌هایی در اطراف صحن است.

رئیس اداره اوقاف شهرستان بیرجند با بیان اینکه مهم‌ترین بخش حسینیه، ایوان آن است که بر روی دهانه‌ای عریض ساخته شده و این بنا در دو طبقه دارای طاق جناقی و تزیینات مقرنس است، تصریح کرد: موزه وقف بیرجند نیز از سوی اداره اوقاف و امور خیریه بیرجند در بنای تاریخی حسینیه امام رضا(ع) در سال 1382 افتتاح شد.

حجت الاسلام مختاری بیان داشت: در موزه وقف بیرجند وقف ‌نامه‌های خطی قدیمی نوشته شده روی کاغذ، سنگ و پارچه با خط نستعلیق، قرآن‌های خطی قدیمی، عکس از اماکن مقدسه و مشاهیر بیرجند، سکه‌ها و دست نوشته‌های قدیمی نگهداری می‌شود.

وی سماورهای زغالی، اتوی زغالی، قهوه‌ جوش، تشت‌‌های بزرگ مسی، کاسه و بشقاب‌های قدیمی مربوط به دوره قاجار و صفویه و قرن نوزدهم میلادی را از اشیای وقفی موجود در این موزه ذکر و خاطرنشان کرد: از ابتدای طرح آرامش بهاری تاکنون بیش از دو هزار و 300 نفر مسافر و گردشگر از موقوفه مدرسه شوکتیه و موزه وقف بیرجند بازدید کردند.

انتهای پیام/م

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =