شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ |٢٢ ذو الحجة ١٤٤٠ | Aug 24, 2019
دعا

حوزه/ اين دعاهاى ماه رمضان اين روزه ى مـاه رمـضـان، ايـن مـنـاجـات هـا، ايـن تـضـرع هـا، ايـن اذكـار، ايـن نـوافـل در مـاه رمـضـان، هـمـه بـراى ايـن اسـت كـه مـا خـودمـان را اول كمى نورانى كنيم؛ اگر نورانى شديم، آن وقت مى توانيم به ديگران هم برسيم.

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، کتاب در سایه سار رمضان‏ (در کلام و پیام حضرت آیت الله العظمی خامنه ای) اثری از مرکز اطلاع رسانی غدیر پیرامون مسائل مربوط به ماه مبارک رمضان است که «حوزه نیوز» منتخبی از این نکات را در شماره های گوناگون تقدیم علاقمندان می نماید.

 

- جامعه ى اسلامى بايد جامعه ى دعا و تضرع و انابه ى الى اللّه باشد

مـاه رمـضـان را از دسـت ندهيد. اين فرصتها را رها نكنيد. فرصت بسيار مغتنمى براى دعا و تضرع است. سعى كنيم باب دعا را به روى خودمان باز نگه داريم . اگر كسى توفيق دعا پيدا كند ـ دعاى با توجه و با حال ـ بايد بداند مورد لطف پروردگار قرار گرفته است ، و اجابت در مرحله ى بعد است. جامعه ى اسلامى بايد جامعه ى دعا و تضرع و انابه ى الى اللّه باشد.(1)

 

- ماه رمضان ، ماه دعا و ماه ذخيره كردن تقواست

مـاه رمـضـان ، مـاه دعـا و مـاه ذخـيـره كردن تقواست. ماهى است كه ما بايد در آن ، به بركت عـبـادت و تـوجـه بـه پـروردگـار، قـوّت روحى و معنوى پيدا كنيم و با آن قوّت روحى و معنوى ، سنگلاخ ها را بسرعت و سهولت بپيماييم و راه ها را بخوبى طى كنيم .(2)

 

- دعاهاى ماه رمضان براى اين است كه خودمان را نورانى كنيم

در ماه رمضان ، هم بايد به خودمان برسيم ، هم بايد به مردم برسيم. ضمنا بدانيم كه اگر به خودمان نرسيم ، به مردم هم نمى شود رسيد.

اين دعاهاى ماه رمضان ، اين روزه ى مـاه رمـضـان ، ايـن مـنـاجـات هـا، ايـن تـضـرع هـا، ايـن اذكـار، ايـن نـوافـل در مـاه رمـضـان ، هـمـه بـراى ايـن اسـت كـه مـا خـودمـان را اول كمى نورانى كنيم . اگر نورانى شديم ، آن وقت مى توانيم به ديگران هم برسيم ؛ والاّ اگـر نـورانى نشديم ، كه نمى توانيم ديگران را نورانى كنيم .

هرچه هم بگوييم ، زيادى خواهد بود، مضر خواهد بود و مفيد واقع نخواهد شد.(3)

 

- دعاهاى ماه رمضان ، به انسان نورانيت مضاعفى مى بخشد

در ايـن سـى روز ـ يـا بـيـسـت و نه روز ـ به طور مداوم ، غير از نمازهاى موظف پنجگانه و نوافلى كه هميشه انسان مى تواند آنها را بخواند، دعاهايى هست كه توجه به آن دعاها و خـوانـدنـشـان ، انـسان را نورانيت مضاعفى مى بخشد. اين دعاها را در اختيار ما گذاشته اند. كـيـفـيـت حـرف زدن و مـنـاجـات كـردن بـا خـدا را بـه مـا يـاد داده انـد. مـعيّن كرده اند كه چه حـرفـهـايـى را مـى شود با خدا زد. بعضى از اين جملات ادعيه ى ماءثوره از ائمه (عليهم السـّلام ) هـسـت كـه اگر اينها نبود، آدم نمى توانست خودش تشخيص بدهد كه مى شود با خدا با اين زبان حرف زد و اين طور از خدا خواست و التماس ‍ كرد.

علاوه ى بر اينها، همين نفس روزه ى ماه رمضان است كه يك زمينه روحانيت و نورانيت ، براى روزه دار مـى بـاشـد و او را بـراى كـسب فيوضات الهى ، آماده مى كند. اين ، مجموعه ى ماه رمـضان ، با نماز و با وظايف مقرره ى هميشگى و با روزه و با دعاهايش است كه اگر شما به اينها توجه كنيد و تلاوت قرآن را هم به آن اضافه نماييد ـ كه گفته اند ماه رمضان ، بـهـار قـرآن اسـت ـ يـك دوره ى بـازسـازى و بـازيـابـى و نجات خود از پوسيدگيها و فسادها و امثال اينها خواهد بود؛ دوره خيلى مغتنمى است .

اصـل قـضيه اين است كه ما بتوانيم در ماه رمضان ، اين سير الى اللّه را بكنيم و مى شود. عـرض كـردم ، گاهى كه پس از پايان ماه رمضان ، خدمت امام (رضوان اللّه تعالى عليه ) مى رسيدم ، برايم محسوس بود كه ايشان نورانيتر شده اند و حرف زدن و نگاه و اشاره و حـركـت دسـت و اظـهـارنـظرشان ، با قبل از ماه رمضان فرق كرده است . دوره ى ماه رمضان ، بـراى يك انسان مؤ من و والا، اين طورى است . آن قدر به او و به قلب و باطنش ، نورانيت مـى بـخـشد كه انسان اين را در مشاهده حضورى او حس مى كند و از حرف زدنش مى فهمد كه نـورانـيـتر شده است . بندگان خدا همين طورند. ما بايد از اين فرصت ، خيلى استفاده كنيم .(4)

 

پی نوشت:

1- خطبه هاى نماز جمعه ى تهران - 7/12/1371

2- پـيـام بـه مـلت شـريـف ايـران ، بـه مـنـاسـبـت حلول سال نو، 1/1/1370

3- بـيـانـات در ديدار ائمه ى جماعات و روحانيون و مبلغين ، درآستانه ى ماه مبارك رمضان ، 25/11/1371

4- بيانات در ديدار اقشار مختلف مردم (روز يازدهم ماه مبارك رمضان )

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =