یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ |٢٣ ذو الحجة ١٤٤٠ | Aug 25, 2019
رئیس قوه قضاییه در دیدار نمایندگان تشکل‌های دانشجویی

حوزه/ رئیس قوه قضاییه، شهدا را به معنای دقیق کلمه، سیاسی ترین چهره ها و روشنفکران واقعی جامعه توصیف کرد و با تاکید بر این که دوران آزمون و خطا در نظام جمهوری اسلامی به پایان رسیده است، تصریح کرد: دستگاه قضایی هیچ خط قرمزی در برخورد با فساد ندارد.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» به نقل از روابط عمومی قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، در دیدار نمایندگان تشکلهای دانشجویی سراسر کشور با تشکر از دانشجویان برای بیان دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود، با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره حرکت های دانشجویی، گفت: دانشجوی سیاسی، لزوما دانشجویی نیست که عضو یک حزب یا جریان سیاسی باشد بلکه دانشجوی سیاسی، دانشجویی است که جامعه خود را به خوبی بشناسد، نیازهای جامعه را به درستی درک کند و متناسب با این شناخت به ایفای نقش بپردازد. از این جهت، سیاسی ترین چهره ها و روشنفکران واقعی جامعه ما شهدا هستند که مسئولیت اجتماعی، سیاسی و دینی خود را به بهترین شکل ممکن ایفا کردند.

 رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اهمیت بهره مندی از دیدگاههای مسئولان، قضات، حقوقدانان، صاحبنظران و عموم مردم خصوصا دانشجویان دردآشنا، عدالتخواه، حق جو و دغدغه مند، تصریح کرد: دانشجویان با نگرش های مختلف سیاسی، یک وجه مشترک دارند و آن، دغدغه نسبت به مسائل جامعه و آسیب های اجتماعی است. بی تردید خواسته غایی همه ما داشتن جامعه ای مبتنی بر ارزش های الهی است و همگی در این مسیر تلاش می کنیم.

 عضو خبرگان رهبری در ادامه با بیان اینکه گام اول انقلاب به لطف و عنایت الهی و به برکت خون شهدا، ایثار ایثارگران، حضور مردم و هدایت های امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری با موفقیت طی شده است، خاطرنشان کرد: گام دوم انقلاب، گام آزمون و خطا نیست و امروز باید کارها با پویایی، فعالیت مضاعف و نگاه تحولی انجام شود. بر همین اساس و بنا به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی، حرکت ما در دوره جدید دستگاه قضایی نیز «گام تحولی» نام دارد که برای توفیق در این مسیر، خود را نیازمند هم اندیشی، همفکری و همکاری با همه افراد و دستگاه ها به ویژه جوانان عزیز و دانشجویان گرامی می دانیم و نگاهمان همان نگاه حضرت امام محمد باقر (ع) است که فرمودند بهترین دوستان ما کسانی هستند که کاستی ها را به ما بنمایانند.

 رئیس قوه قضاییه به موضوع ورود سازمان بازرسی به پرونده‌های واگذاری شرکت‌ها پرداخت و تصریح کرد: ان‌شاءالله همه مردم در جریان برخورد قاطع دستگاه قضایی با فساد در خصوصی‌سازی قرار خواهند گرفت.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در خصوص برخورد با مفاسد نیز با تاکید بر اینکه دستگاه قضایی هیچ خط قرمزی در برخورد با فساد ندارد، افزود: در این بخش نیز از ظرفیت‌ها و نظارت‌های مردمی استفاده خواهیم کرد زیرا معتقدیم هر جا مردم به میدان آمده‌اند، نتایج بهتری را شاهد بوده‌ایم.

رئیس دستگاه قضایی در خصوص نظارت بر رفتار قضات نیز از تهیه دستورالعملی برای حفظ کرامت مراجعان به دستگاه قضایی، قضات و کارکنان خبر داد.

وی با اشاره به وظیفه قوه قضاییه در حوزه حقوق بشر نیز یادآور شد: امروز باید نسبت به افشای چهره هایی که در سطح جهان اقدام به تضییع گسترده حقوق بشر می کنند اقدام کنیم.

رئیس قوه قضاییه درباره ورود دستگاه قضایی به موضوع بورسیه ها نیز اظهار کرد: مقام معظم رهبری چند بار در این خصوص تاکید کرده‌اند. پیگیری های لازم در این زمینه وجود داشته، اما کافی نبوده است. ما مصمم هستیم که این موضوع را با جدیت پیگیری کنیم و تلاشمان این است که حقی از کسی در این راستا ضایع نشود.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در خصوص موضوع پیشگیری از جرم نیز تصریح کرد: تاکید ما این است که دستگاه های مختلف از تمام ظرفیت های خود برای پیشگیری از جرایم و کاهش آسیب های اجتماعی استفاده کنند. در این عرصه، دستگاه های اقتصادی و فرهنگی به عنوان مرزبانان اقتصاد و فرهنگ کشور نقش پررنگ تری دارند.

رئیس قوه قضاییه درباره پیشگیری از آسیب ها در فضای مجازی نیز گفت: در خصوص فضای مجازی اعتقاد ما بر این است که این فضا نباید جولانگاه افراد مستعد ارتکاب جرم یا سوء استفاده کنندگان شود. در این زمینه باید به صورت منطقی و قاطع عمل کنیم.

وی با بیان اینکه خسارت ها در زمینه های مختلف گاهی بر اثر فعل و گاهی بر اثر ترک فعل پدید می آیند، به موضوع خسارت ها در سیلاب های اخیر اشاره کرد و گفت: اگر بسیاری از زیرساخت ها به شکل صحیحی ایجاد شده بود، بخش زیادی از خسارت ها به وجود نمی آید.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با تاکید بر ضرورت بهره مندی دستگاه قضایی از نقش مردم و سازمان های مردم نهاد بویژه در حوزه پیشگیری از جرایم و کاهش آسیب های اجتماعی تصریح کرد: هر چه نهادهای فرهنگی و رسانه ها فعال تر باشند، شاهد کاهش جرایم خواهیم بود. باید از انگیزه ها و اندیشه های جرم جلوگیری کرد و سپس با تشدید نظارت ها کاری کرد که اساسا امکان و ساز و کار ارتکاب جرم وجود نداشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در ادامه با تاکید بر رسیدگی سریع، خارج از نوبت و دقیق به پرونده های مربوط به مفاسد اقتصادی و امنیت اجتماعی، خاطرنشان کرد: مواردی که جنبه ملی می یابد یا به نحوی افکار و وجدان عمومی را درگیر می کند، قطعا با رعایت جوانب قانونی به صورت کامل به مردم اطلاع رسانی خواهد شد.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حضور زنان در بخش های مختلف دستگاه قضایی تا سطح دیوان عالی کشور، بر بهره مندی بیشتر از بانوان در سطوح گوناگون قوه قضاییه تأکید کرد.

وی همچنین با تاکید بر لزوم تقنین هر چه بیشتر قوانین حمایتی از بانوان، به نقش زنان در حوزه های تربیتی و پیشگیری از جرایم اشاره کرد.

رئیس قوه قضاییه در خصوص نقش نظارتی دستگاه قضایی نیز اظهار کرد: همه مدیران، وظیفه نظارتی بر عهده دارند و این از وظایف ذاتی مدیران است.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در خصوص حراست از جنگل‌ها و منابع طبیعی نیز خاطرنشان کرد: در این حوزه ان‌شاءالله شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی و منابع طبیعی را که در دادگستری های سراسر کشور وجود دارد، فعال تر خواهیم کرد تا از دست اندازی به حقوق بیت المال جلوگیری شود.

رئیس قوه قضاییه در خصوص مشکلات پدیدآمده در خصوص موسسات اعتباری نیز گفت: این مشکلات با نظارت و انجام وظایف قانونی امکان پیشگیری داشت و امیدواریم با تشدید نظارت ها از سوی دستگاه های مسئول دیگر شاهد این قبیل معضلات نباشیم.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در خصوص بررسی عملکرد دستگاه هایی که اقداماتشان موجب وارد آمدن خسارت به مردم می شود نیز اظهار کرد: در این عرصه معتقدیم هر مسئولی، فارغ از دوران مسئولیتش در هر زمان که ثابت شد اقدامش سبب ایراد خسارت به مردم شده است باید پاسخگو باشد و در این زمینه نباید صرفا محدود به دوران مسئولیت فرد باشیم.

رئیس قوه قضاییه در پایان، اطمینان داد که در حد ظرفیت های قانونی از جوانان کارآمد و متعهد در دستگاه قضایی استفاده خواهد کرد.

براساس این گزارش، در این دیدار، نمایندگان تشکل های دانشجویی نیز به مدت حدود 3 ساعت به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پرداختند.

دانشجویان در پایان این دیدار پس از گرفتن عکس یادگاری با رئیس قوه قضاییه و اقامه نماز مغرب و عشاء، روزه خود را به همراه حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افطار کردند.

انتهای پیام

 

 

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =