پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ |١٩ محرم ١٤٤١ | Sep 19, 2019
کد خبر: 493459
۱۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۵۵
قیامت

حوزه/ روسفیدى و روسیاهى در قیامت، در حقیقت تجسّم همان حالات و روحیّات انسان در دنیاست. كسانى كه در دنیا ولایت خدا را پذیرفته ‏اند، خداوند آنها را از ظلمات به نور مى ‏برد و در آن روز با چهره‏ اى نورانى حاضر مى ‏شوند.

به گزارش خبرگزاری «حوزه»‌ استاد محسن قرائتی در تفسیر نور به ارائه «نکات ناب» و «پیام های زیبای آیات قرآن کریم» پرداخته که حوزه نیوز در این نوشتار، آیه 106 و 107 سوره مبارکه آل عمران را در قالب مجموعه «قطره ای از دریا» ارائه می نماید.

* آيه               

يَوْمَ تَبْيَضُّ وُجُوهٌ وَ تَسْوَدُّ وُجُوهٌ فَأَمَّا الَّذينَ اسْوَدَّتْ وُجُوهُهُمْ أَ کَفَرْتُمْ بَعْدَ إيمانِکُمْ فَذُوقُوا الْعَذابَ بِما کُنْتُمْ تَکْفُرُونَ

وَ أَمَّا الَّذينَ ابْيَضَّتْ وُجُوهُهُمْ فَفي‏ رَحْمَتِ اللَّهِ هُمْ فيها خالِدُونَ

* ترجمه                      

(قیامت) روزى (است) كه صورت ‏هایى سفید و نورانى، و صورت‏ هایى سیاه مى‏ شوند. پس كسانى كه روسیاه شدند، (از آنان سؤال مى ‏شود:) آیا بعد از ایمانتان كفر ورزیدید؟ پس به خاطر كفرتان عذاب الهى را بچشید.

و امّا آنان كه روسفید شدند، غرق در رحمت خدا شده و در آن جاودانه ‏اند.

* نکته ها                     

روسفیدى و روسیاهى در قیامت، در حقیقت تجسّم همان حالات و روحیّات انسان در دنیاست. كسانى كه در دنیا ولایت خدا را پذیرفته ‏اند، خداوند آنها را از ظلمات به نور مى ‏برد و در آن روز با چهره‏ اى نورانى حاضر مى ‏شوند، ولى آنان كه به ولایت طاغوت گردن نهاده‏ اند، طاغوت‏ ها آنان را از نور به ظلماتِ هوس و تفرقه و شرك و جهل سوق مى ‏دهند و در قیامت در سیاهى و تاریكى محشور مى ‏شوند.

در قرآن شانزده مرتبه كفرِ بعد از ایمان، دوبار كفرِ بعد از اسلام، سه‏بار گوساله پرستى بعد از خداپرستى، وبیست وهفت مرتبه انكار بعد از علم وبیّنه، مطرح شده كه همه‏ى این موارد نشان‏دهنده خطر ارتداد براى همه ما، وهشدارى جدّى است.

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =