پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ |١٩ محرم ١٤٤١ | Sep 19, 2019
مدرسه سردارین

حوزه/ مدیر مدرسه علمیه سردارین قزوین گفت: امروز ظهر بخش غربی مسجد سردارین و همچنین گنبد آن فرو ریخت و امکان دارد که هر لحظه این مسجد کاملاً ریزش کند.

حجت الاسلام اسدالله مهر آرا در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه» در قزوین گفت: به دنبال پیگیری های رسانه ای خبرگزاری حوزه در خصوص مرمت و بازسازی مسجد مدرسه سردارین قزوین، مسئولین میراث فرهنگی با برگزاری جلسات و بازدید های مختلف، دستور بازسازی و احیای این مسجد را صادر کردند، ولی فعلا خبری نیست.

مدیر مدرسه علمیه سردارین قزوین ادامه داد: بارها به مسئولین استان در خصوص احتمال ریزش مسجد و خطراتی که برای طلاب و اساتید و همچنین همسایه های مجاور خواهد داشت، هشدار داده ایم، ولی هیچ گونه عکس العملی در این رابطه مشاهده نشده است.

حجت الاسلام مهر آرا بیان کرد: امروز ظهر بخش غربی مسجد سردارین و همچنین گنبد آن فرو ریخت و امکان دارد که هر لحظه این مسجد تاریخی کاملاً ریزش کند.

استاد حوزه علمیه قزوین بیان کرد: مسئولین میراث فرهنگی باید بیش از پیش به این نوع مدارس قدیمی توجه داشته باشند، نه اینکه به جای مرمت و بازسازی، به نصب چند داربست در مدرسه اقدام نمایند.

وی ادامه داد: بنده خدمت مدیر جدید میراث فرهنگی استان قزوین رفته و گلایه طلاب و اساتید را به اطلاع وی رسانده ام، ولی بازهم هیچ گونه حرکتی در جهت احیا و بازسازی مسجد  مدرسه سردارین نبوده ایم .

حجت الاسلام مهر آرا بیان کرد: به قدری مسئله ریزش و امکان تلفات احتمالی در این مکان بالاست که نماز جماعت را موقت تعطیل کرده ایم.

وی اظهار کرد: به مسئولین میراث فرهنگی اعلام می کنم که عواقب هرگونه تلفات جانی و مالی بر عهده این اداره کل است، چرا که اگر به مسئولین مدرسه اجازه بدهند می توانیم با کمک خیرین، مسجد را به خوبی احیا و بازسازی نماییم.

یادآوری می شود، در مدرسه علمیه سردارین قزوین 70 طلبه مشغول تحصیل علوم حوزوی هستند.

 

پیگیری های خبرگزاری حوزه

پس از اطلاع خبرگزاری «حوزه» از وضع نامناسب مسجد و مدرسه تاریخی سردارین، با انتشار اخبار و گزارش هایی درباره این بنای تاریخی، با تیترهای «مدرسه ای فراموش شده در قزوین»، «مدرسه سردارین؛ شاهکار هنری و معماری دوره قاجاریه»، «مدرسه علمیه ای با بیش از دو قرن قدمت، در انتظار حیات دوباره»، «یک اثر تاریخی در حال تخریب است/ استمداد از مسئولین»، «انتقاد مدیر مدرسه سردارین از کم توجهی به میراث تاریخی» و «هشدار جدی مدیر مدرسه سردارین به میراث فرهنگی/ جان طلاب و مردم در خطر است»، به پیگیری رسانه ای این مسئله پرداخت.

پس از انتشار گزارش هایی از مسجد مدرسه سردارین قرار بود که کار مرمت و بازسازی مسجد مدرسه سردارین به زودی آغاز شود و براساس گفته مدرسه، مسئولان میراث فرهنگی نیز وعده هایی در این رابطه داده بودند، اما به علت تعلل و بی توجهی متاسفانه کار به جایی رسید که ظهر امروز بخش غربی این مسجد تاریخی فرو ریخت و امکان دارد که هر لحظه کاملاً ریزش کند.

 

تاریخچه مدرسه سردارین

مدرسه علمیه سردارین یکی از زیباترین مدارس علمیه شهر قزوین و از شاهکارهای هنری و معماری دوره قاجاریه است که در انتهای خیابان تبریز محله دیمج واقع شده و بانیان آن ۲ برادر به نام‌های «حسین خان» و «حسن خان» از سرداران فتحعلی شاه قاجار که در سال ۱۲۳۱ هجری قمری این مجموعه تاریخی را در دو طبقه احداث کردند.

درِ ورودی این بنای تاریخی در سمت شمال واقع است که به هشتی وسیعی منتهی می‌شود وبه ۲ شبستان راه پیدا می‌کند و سردرِ زیبا و باشکوه مدرسه با کاشی‌کاری‌های مینایی است و نقوش گل و بوته، پرندگان و خطوط اسلیمی زینت یافته و دارای کتیبه‌ای از سنگ مرمر و به خط نستعلیق ممتاز به قلم شیخ محمدعلی بن شیخ عبدالرحیم که در آن تاریخ و بانی بنا مشخص شده است وصحن مدرسه با شکل مستطیل و ۱۴۴۰ مترمربع مساحت ساختمانی دو طبقه دارد که اِز آن با سنگ و بقیه با آجرتراش و کاشی‌های رنگارنگ تزئین شده است.

 

گرداگرد حیاط مدرسه در قسمت گلویی با خط زیبای نستعلیق به رنگ سفید روی کاشی بنفش، اشعار محتشم کاشانی درج شده است و در وسط حیاط مدرسه حوضی سرپوشیده و در جنوب مدرسه مهتابی بزرگی است که به اندازه یک متر از کف حیاط بلندتر است و از جانب شرق و غرب هم‌اندازه مدرسه است که برای استراحت یا انجام مراسم تعزیه احداث شده است و ۳۲ باب حجره در بخش شرقی و غربی ۲ گوشواره که متصل به ایوان‌های کوچکی است، بنا شده است.

انتهای پیام

 

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =