جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸ |٢٤ ربيع الأول ١٤٤١ | Nov 22, 2019
حجت الاسلام مختاری

حوزه/ رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: کسی که آیات متشابه قرآن را به آیات محکم برگرداند و آیات متشابه و پیچیده را بفهمد و تفسیر کند او به راه مستقیم هدایت شده است.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری «حوزه»، حجت الاسلام و المسلمین مختاری در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه اسلامی علوم و فنون کشمیر با موضوع "سهم هرمنوتیک در متون دینی" به سخنرانی پرداخت که با استقبال شرکت کنندگان روبرو شد.

وی در این همایش ابتدا تعریف جامعی از هرمنوتیک ارائه داد و به ادوار تاریخی و پیدایش هرمنوتیک و تفاسیر و تعاریفی که حول محور هرمنوتیک در ادوار تاریخی وجود داشته اشاره کرد و صاحبان این تئوری را معرفی کرد.

مختاری در تشریح هرکدام از سبک های هرمنوتیک به معرفی سبک هرمنوتیک کلاسیک و ویژگی های آن پرداخت و نقطه نظرات صاحبان قلم در خصوص ویژگی های دانش هرمنوتیک و تفسیر متن را برشمرد.

وی همچنین ویژگی های دوره رمانتیک و دوره هرمنوتیک فلسفی را نیز تشریح کرد و سپس به بررسی و مقایسه این دوره‌ها با فهم متن دینی یا قرآنی پرداخت و گفت: بعضی از این دوره‌ها مثل دوره اول که دوره کلاسیک است، تشابه فراوانی با مباحث تفسیری سنتی قرآنی ما دارد.

حجت الاسلام و المسلمین مختاری با اشاره به اینکه بعضی از فلاسفه غرب معتقدند متن در ذات خود دارای ابهام است، این نظریه را بر اساس آیات قرآن مورد نقد و بررسی قرار داد و افزود: با توجه به اینکه سوء فهم باعث می شود ما هر متنی را قابل تفسیر بدانیم و از آنجا که انسان دچار سوء برداشت است، باید همه متن ها را به عنوان متن پیچیده نگاه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس آیه ۷ سوره آل عمران  دو دسته آیات داریم دسته اول جزء محکمات هستند و دسته دوم جزو آیات متشابه. آن آیاتی که جزو متشابهات هستند نیاز به تفسیر و تاویل دارند که برای رسیدن به معنای حقیقی، این آیات باید به کمک احادیث و روایات اهل بیت علیه السلام مورد مورد مداقه و مطالعه جدی واقع شوند.

استاد سطوح عالی حوزه و دانشگاه ادامه داد: اما آیات محکمات این‌گونه نیست و معانی روشنی دارند و ما بایستی آیات متشابه را به آیات محکم برگردانیم تا به وسیله آن ها مورد تفسیر و تبیین قرار گیرد چنان که امام رضا علیه السلام می فرمایند کسی که آیات متشابه قرآن را به آیات محکم برگرداند و از طریق آیات محکم، آیات متشابه و پیچیده را بفهمد و تفسیر کند او به راه مستقیم هدایت شده است. زیرا بر اساس آیات قرآنی یکسری متون متشابه هستند که نیاز به تفسیر و تبیین دارند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با ارائه تعریفی از متن از نظر هرمنوتیک مدرن، گفت: در این سبک هرمنوتیک، متن تنها عبارت از پدیده مکتوب نیست، بلکه پدیده های ملفوظ گفتاری و رفتاری را نیز شامل می شود یعنی هر آنچه که دارای معنا باشد آن عبارت است از متن. لذا در نظر هرمنوتیست‌های مدرن انسان یک پدیده و یک متن است  و همه رفتار و حرکات او دارای معناس و همه آنها قابل تفسیر است.

حجت الاسلام و المسلمین مختاری با بیان اینکه باید دانش هرمنوتیک را در این جهات نیز به کار گیریم که هر پدیده معنادار قابل تفسیر است، افزود: بنابراین هرمنوتیک با همه پدیده ها سر و کار دارد و قلمرو آن بسیار وسیع است و تنها به یک پدیده خاص منحصر نیست.

وی خاطرنشان کرد: از نظر مفسران اسلامی یا افراد صاحب نظر در حوزه متن و تفسیر قرآن، مهم این است که ما با اعمال روش ها و به کارگیری قواعد فهم متن به دنبال رسیدن به نیت مولف یا قصدیت پدیدآورنده اثر هستیم و رسالت مفسر این است که به پیام نورانی ذات اقدس حق دست پیدا کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =