چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ |١٦ صفر ١٤٤١ | Oct 16, 2019
احمد واعظی

حوزه/ رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: پرداختن به رفتار و سیره اهل‌بیت(ع) پاسخگوی بسیاری از ابهامات تاریخی است.

به گزارش خبرگزاری«حوزه»، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین احمد واعظی امروز یکشنبه 23 تیرماه 1398در مراسم رونمایی از جدیدترین آثار پژوهشکده تاریخ و سیره اهل‌بیت(ع) که در تالار شیخ طوسی(ره) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: این پژوهشگاه سال گذشته 76 عنوان تولید اثر داشت و امسال نوید 121 جلد کتاب را داده‌اند که از این تعداد قریب به 30 جلد متعلق به پژوهشکده تاریخ و سیره اهل‌بیت(ع) است.

 

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با اشاره به ثمره این آثار گفت: الگو گیری‌های فردی و اینکه این آثار دربردارنده اقوال معصومین(ع) نبوده و بیشتر بر رفتار و سیره ائمه(ع) پرداخته از جمله ثمرات این آثار بوده که بسیاری از ابهامات تاریخی را می‌تواند پاسخ دهد.

 

وی قرن دوم هجری را پر از التهابات سیاسی و تنش‌های فکری دانست و ابراز کرد: بسیاری از انشعابات تاریخی به این قرن برمی‌گردد و این اعتقادات بیشتر وجه سیاسی داشته است.

 

حجت الاسلام والمسلمین واعظی، ثمره اساسی و مهم این آثار را میزان استحصال از کتاب و سنت برای وجه اجتماعی زیست انسانی عنوان کرد و گفت: اینکه چگونه می‌توانیم به قرآن در زیست اجتماعی خودمان مرجعیت ببخشیم و یا چگونه می‌توانیم از سیره اهل‌بیت(ع) در مرجعیت بخشیدن به زیست اجتماعی بهره بگیریم بسیار مهم و حائز اهمیت است.

 

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با بیان تفاوت وجه اجتماعی با وجه فردی عنوان کرد: آنچه به‌عنوان سیره اجتماعی معصومین (ع) آمده در بافت اجتماعی و سیاسی آن زمان است.

 

وی افزود: امروزه اگر بخواهیم با توجه به بافت اقتصادی و سیاسی جوامع، شاخص‌های جامعه عادله را استخراج و رصد کنیم باید با توجه به شاخص‌ها این مهم را موردبررسی قرار دهیم و یک فرد فقیه و یا سیره پژوه به‌ تنهایی نمی‌تواند این کار را انجام دهد و نیازمند یک کار جمعی است.

 

حجت الاسلام والمسلمین واعظی با تأکید بر اینکه برخی ثمرات بررسی عملی سیره ائمه(ع) نیازمند برداشتن قدم‌های علمی بسیاری است، خاطرنشان کرد: امیدواریم در این راه گام‌های علمی بهتری برداریم.

 

313/60

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =