یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ |۱۸ ربیع‌الثانی ۱۴۴۱ | Dec 15, 2019
آیت الله مکارم شیرازی

حوزه/ حقیقت این است که طبیعت ازدواج جوانان، طبیعت سهل و آسان است، سنگینی های ازدواج امروز که گاه افراد توانا را ناتوان می سازد، ساخته و پرداختۀ اوهام و خیالات و تشریفات بی معناست

به گزارش خبرگزاری «حوزه»  متن پیام حضرت آیت الله مکارم شیرازی به مناسبت ازدواج آسان به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ایام مصادف است با سالروز ازدواج آسمانی حضرت امیرمؤمنان علی(علیه السلام) با زهرای مرضیه(سلام الله علیها) و بسیار متناسب با مراسم ازدواج آسان است، زیرا آن ازدواج آسمانی پیام بسیار روشنی برای همۀ جوانان دارد، ازدواج با مهریه 500 درهم و جهیزیه بسیار بسیار ساده و ولیمۀ شام عروسی که با حلوایی که با دست پیغمبر اکرم(صلّی الله علیه و آله) درست شده بود، صورت گرفت پیام عجیبی دارد.

حقیقت این است که طبیعت ازدواج جوانان، طبیعت سهل و آسان است، سنگینی های ازدواج امروز که گاه افراد توانا را ناتوان می سازد، ساخته و پرداختۀ اوهام و خیالات و تشریفات بی معناست.

مسابقه در بالا بودن مهریه و تشریفات سنگین جهیزیه و مراسم کمرشکن جشن عقد و عروسی با آن اختلاط های پرگناه چیزی نیست که در ذات ازدواج جوانان نهفته باشد؛ همه اموری است که با دست خودمان آن را فراهم می سازیم و هیچ دلیل منطقی برای آن وجود ندارد بلکه مفاسد سنگینش روز به روز آشکارتر می شود.

خوب است جوانانی که ازدواج نکرده اند سری به پرونده های ازدواج جوانان دیگر بزنند، که چه گرفتاری ها با دست خودشان فراهم کردند، مهریه سنگینی که گاه به زودی به اجرا گذاشته می شود و نتیجۀ آن یا زندان است و یا اقساط سنگین؛ تشریفات ازدواجی که گاه سال ها ادای دین آن مشکل است.

خوشبختانه گروهی از جوانان در این موارد شجاعند، با مهریه 14 سکه و جهیزیه در حدّ ضرورت و به جای مراسم هر دو نفر با هم یک سفر مشهد یا عتبات می روند و زندگی را به این صورت آغاز می کنند.

من از همۀ جوانان تقاضا می کنم که شجاعت به خرج دهند و این تابوی مراسم و تشریفات سنگین را بشکنند و با واقع بینی مسألۀ ازدواج را شروع کنند و از گرفتاری های بعد از آن بیندیشند.

خداوند به همۀ آنها توفیق عمل به این توصیۀ اسلامی بدهد.

مشهد مقدس ـ ناصر مکارم شیرازی

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • CA ۲۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۲
  0 0
  پیامبر خدا به دختر و دامادش چه سفارشی کرد؟ پیامبر اکرم (ص) با صدیقه طاهره (س) صحبت کردند، حضرت زهرا (س) نیز در واکنش به این خواستگاری سکوت کردند؛ سر مبارکشان را پایین انداختند و خجالت می‌کشیدند که جواب پیامبر را بدهند. آنقدر این حیا مداری طول کشید که مجدد جبرئیل محضر رسول خدا (ص) آمد و عرض کرد، حق شما را سلام می‌رساند و به حضرت زهرا نیز سلام می‌رساند و می‌فرمایند خواستگاری علی (ع) را بپذیرید و اجازه ندهید این جوان غیور و بزرگوار، دست خالی از این خانه برگردد. چون حضرت زهرا (س) به جهت شدت حیا موافقتشان را دیر اعلام کردند، خداوند به پیامبر اکرم (ص) دوباره پیغام دادند که ما آب‌های عالم را در قبال پذیرش این ازدواج برای فاطمه الزهرا (س) هدیه قرار دادیم. این آب به اصطلاح همان زیر لفظی است؛ یعنی هدیه‌ای که به عروس داده می‌شود که بله را بگوید. در برخی از روایات آمده است که حق تعالی آب‌های پنج رود بزرگ زمین یعنی دجله، فرات، سیحون، جیحون و رود نیل را به فاطمه زهرا (س) هدیه کردند. http://www.rajanews.com/news/325063 الله* ااالله* ااااالله* ااااااالله اکبر* أَشْهَدُ أَن لا إِلهَ إِلاّ الله* أَشْهَدُ أَنّ مُحَمَّداً رَسُولُ الله* أَشْهَدُ أنَّ عَلیاً أمْیر المُؤمنِین وَلی الله* یااا نورحضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها* صور وعده قله های ***** سورعدل مقدس* ثورآل عبای* نورحضرت محمدیست (ص)*(ع)*(س)*(عج)* نورین وحی زلال حق تعالی* که برگزیده باشکوه نام زیبایش ااااااالله* ست . .......
 • حمیدا IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
  2 0
  من از همۀ جوانان تقاضا می‌کنم که شجاعت به خرج دهند و این تابوی ازدواج موقت را بشکنند و با واقع‌بینی مسئلۀ ازدواج موقت را شروع کنند
 • یاس IR ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
  1 0
  از حکومت اسلامی بخواهید به حداقل وظیفه خود در فراهم آوردن شرایط ازدواج آسان عمل کند.
 • مجتبی IR ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
  0 0
  مرجعیت
 • حمیدا IR ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
  0 0
  من از همۀ جوانان تقاضا می‌کنم که شجاعت به خرج دهند و این تابوی ازدواج موقت را بشکنند و با واقع‌بینی مسئلۀ ازدواج موقت را شروع کنند

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =