جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ |۲۷ جمادی‌الثانی ۱۴۴۱ | Feb 21, 2020
دادستان ارشد دادگاه جنایات جنگی نورنبرگ: قتل سلیمانی یک جنایت بین‌المللی است.

حوزه/ بنیامین بی فرنز از بنیانگذاران دادگاه بین‌الملل جنایی گفت: دولت آمریکا بر مبنای دستور رئیس جمهور، اقدام به قتل یکی از رهبران مهم نظامی کشوری که ما با آن در حال جنگ نیستیم مبادرت نموده است و من به این رفتار غیراخلاقی به عنوان نقض آشکار قوانین کشوری و بین‌المللی می‌نگرم.

 به گزارش گروه ترجمه خبرگزاری «حوزه» براساس متنی که دکتر محمود صدری، استاد دانشگاه زنان تگزاس منتشر کرده، بنیامین بی. فرنز، استاد حقوق بین‌الملل و یکی از بنیان‌گذاران دادگاه جنایی بین‌الملل، نامه‌ای به نشریه نیویورک‌تایمز نوشته و ترور شهید قاسم سلیمانی را به عنوان عملی خودسرانه و غیرقانونی محکوم کرده است. فرنز که دادستان دادگاه جنایات جنگی نورنبرگ بوده و اکنون صد سال سن دارد، گفته که نمی‌تواند در این مورد سکوت کند.

او در نامه‌اش نوشته است:

اکنون، در صدمین سال حیاتم، نمی توانم سکوت پیشه کنم. من که در ژانویه ۱۹۲۱ به عنوان مهاجر فقیری به آمریکا آمدم. احساس وظیفه می‌کنم که دین خود را به ایالات متحده، در ازای همه مواهبی که به من ارزانی داشته ادا کنم.

من در جنگ جهانی دوم به عنوان یک سرباز آمریکائی در جبهه‌های جنگ شرکت داشتم. و افتخار آن را داشتم که پس از جنگ به عنوان دادستان ارشد، در دادگاه جنائی نورنبرگ به محاکمه سران نازی که میلیون ها مرد، زن، و کودک بیگناه را کشته بودند انجام وظیفه کنم.

دولت آمریکا اخیرا اعلام کرده است که بر مبنای دستور رئیس جمهور به "حذف" (در واقع "قتل") یکی از رهبران مهم نظامی کشوری که ما با آن در حال جنگ نیستیم مبادرت نموده است. من به عنوان فارغ‌التحصیل رشته حقوق دانشگاه هاروارد که مقالات بسیاری در این باره نگاشته‌ام، به این رفتار غیراخلاقی به عنوان نقض آشکار قوانین کشوری و بین‌المللی می‌نگرم.

مردم حق دارند حقیقت را بدانند. منشور سازمان ملل، دادگاه جنائی بین‌الملل و دادگاه عدل بین‌الملل لاهه، همه و همه دور زده شده‌اند. در این جهان سایبری جوانان، در هر کجا که باشند، در معرض خطر مهلک هستند، مگر اینکه ما بتوانیم قلب ها و مغزهای کسانی که جنگ را به قانون ترجیح می‌دهند دگرگون کنیم.

بنجامین بی. فرنز

دارلی بیچ، فلوریدا.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =