آیت الله سید مصطفی موسوی اصفهانی مدیر حوزه های علمیه استان همدان

نماینده مردم همدان در مجلس خبرگان رهبری گفت: بنا بر فرمایش حضرت امام (ره) که مسجد را سنگر عنوان کرده بودند، ما باید کاری کنیم که نسل جوان جذب مساجد شوند  و از آن به عنوان سنگری برای حفظ ارزش ها استفاده کنیم.

آیت الله سید مصطفی موسوی اصفهانی، مدیر حوزه علمیه استان همدان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه» در همدان به لزوم برنامه ریزی صحیح برای مساجد اشاره کرد و گفت: برنامه های مساجد باید به گونه ای باشد که منجر به جذب جوانان به مساجد شود نه دفع آن ها.

وی افزود: ایجاد پایگاه های بسیج، برگزاری حلقه های معرفتی، تشکیل صندوق های قرض الحسنه و رسیدگی به فقرا از جمله برنامه های خوبی بوده که در طی سالیان گذشته در مساجد اجرا شده است و باید آن را با جدیت بیشتری ادامه داد.

مدیر حوزه علمیه استان همدان به تشریح جایگاه مسجد در دین اسلام پرداخت و ابراز داشت: پیامبر اسلام(ص) در زمان هجرت ساخت مسجد قبا نخستین کاری بود که انجام دادند و زمانی که به مدینه نیز آمدند مسجدالنبی را بنا کردند و پس از آن هم اصحاب حضرت منازل خود را در اطراف مسجد بنا کردند.

وی، مسجد را پایگاه مستحکمی برای اسلام دانست و گفت: در گذشته علاوه بر اقامه نماز جماعت، مسجد محلی برای تجمع و آماده سازی لشکر اسلام برای دفاع از دین بوده است.

نماینده مردم همدان در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: امام علی (ع) نیز مسجد را به عنوان محلی برای حل مسائل قضاوتی و مشکلات مردم تبدیل کرده بودند و همه این ها حکایت از نقش و جایگاه مسجد در اسلام و در سیره بزرگان ما دارد.

وی، مسجد را محلی برای پیاده کردن اسلام ناب محمدی عنوان کرد و اظهار داشت: باید در زمینه تقویت جایگاه مسجد و تبیین آن برای جامعه به خصوص نسل جوان به صورت جدی تلاش کنیم.

مدیر حوزه علمیه استان همدان با بیان این که بیشترین جمعیت حاضر در هشت سال دفاع مقدس جوانان مسجدی و هئیتی بودند ابراز داشت: ما باید ممنون والدینمان باشیم که ما را با مسجد و هیئت آشنا کردند و لذا امروز ما نیز موظف هستیم تا فرزندانمان را همراه خود در مساجد و هیئات بیاوریم تا آن ها نیز با این فضا آشنا شوند.

وی به مشکلات مساجد اشاره کرد و یادآور شد: کمبود فضا و عدم برخورد مناسب با جوانان که سبب طرد آنها از مسجد می شود از جمله مشکلاتی است که باید به آن به صورت جدی رسیدگی کرد.

آیت الله موسوی اصفهانی به سخن امام خمینی (ره) در خصوص مسجد اشاره کرد و اظهار داشت: بنا بر فرمایش حضرت امام (ره) که مسجد را سنگر عنوان کرده بودند، ما باید کاری کنیم که نسل جوان جذب مساجد شوند  و از آن به عنوان سنگری برای حفظ ارزش ها استفاده کنیم.

وی، ایجاد مکانی برای نگهداری بچه ها در مساجد را کاری زیبا عنوان کرد و ابراز داشت: با این کار بچه ها از آمدن به مسجد خوشحال می شوند و خاطره خوشی برای آنها ایجاد می شود.

انتهای پیام