جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ | Aug 7, 2020
مقتدایی

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه گفت: برخی از استان‌ها و شهرستان ها با کمبود روحانی روبرو هستند و این خلاء باید با هجرت روحانیون از قم به شهرستان ها برطرف شود.

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، آیت الله مرتضی مقتدایی، شب گذشته در نشست مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، در سالن آفتاب مسجد مقدس جکمران، با اشاره به جایگاه عالمان دین و نقش بی بدیل آنان در حفظ دین و دینداری مردم، گفت: براساس روایتی از امام هادی(ع) اگرعلما نبودند مردم از دین خارج می‌شدند.

وی، تفقه در دین و تهذیب نفس را از اصلی ترین رسالت های حوزویان بر شمرد و با انتقاد از افرادی که می گویند حوزه به لحاظ علمی و تهذیبی تنزل یافته و از این مسئله سوء استفاده می‌کنند، ابراز داشت: حوزه باید روز به روز در عرصه های علمی و تهذیبی رشد داشته باشد و اگر خدای ناکرده افتی هم وجود داشته، با تحقیق و آسیب شناسی دقیق مرتفع گردد. مجمع نمایندگان می تواند این مسائل را رصد و پیگیری کند.

*تاکید بر هجرت روحانیون

عضو خبرگان رهبری در ادامه با تاکید بر لزوم هجرت روحانیون از قم به شهرستان ها، تصریح کرد: برخی از استان‌ها و شهرستان ها با کمبود روحانی روبرو هستند و این خلاء باید با هجرت روحانیون برطرف شود. در گذشته در هر استانی یک عالم محور قرار می‌گرفت، ولی اکنون این‌گونه نیست و در این زمینه احساس خلاء می شود.

قائم مقام جامعه مدرسین حوزه تبلیغ دین و معارف اهل بیت(ع) را از ضرورت ها خواند و بیان داشت: رهبر معظم انقلاب تأکید دارند که طلاب و روحانیون باید برای تبلیغ به شهرستان های خود بروند. مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه باید در این راستا تلاش و برنامه ریزی لازم را داشته باشد.

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه در ادامه با اشاره به جایگاه و ظرفیت های مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه، گفت: نمایندگان مجمع باید از مشکلات حوزه‌های استان و شهرستان خود اطلاع داشته باشند و طرح ها و مشکلات را به جامعه مدرسین، شورای عالی و مدیریت حوزه منتقل کنند، تا برای رفع آنها برنامه ریزی و اقدام شود.

*ضرورت تحقق رهنمودهای رهبری و مراجع

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی نژاد، رییس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه نیز در این نشست، با ارائه گزارشی از فعالیت ها و برنامه های مجمع، گفت: مجمع نمایندگان در راستای تحقق آرمان‌های امام راحل، رهنمودهای مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید و ایجاد ارتباط بیشتر طلاب و فضلا با بزرگان حوزه، جامعه مدرسین، شورای عالی و مدیریت حوزه فعالیت می کند.

وی با اعلام این که مجمع از 202 نفر نماینده از اساتید، معاونان و افراد مؤثر در حوزه تشکیل شده است که رابط رسمی میان بدنه و مقامات عالی حوزه هستند، ارتقاء سطح علمی حوزه، مبارزه با افکار سیاسی منحرف ایجاد زمینه رشد و شکوفایی طلاب، اصلاح و تنظیم برنامه‌های آموزشی، کمک به گسترش معارف اسلامی و ... را از جمله وظایف این مجمع خواند.

رییس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه همچنین به ظرفیت های این مجمع اشاره کرد و یادآور شد: افزود: این مجمع تاکنون تنها 20 درصد توان و انرژی خود را به منصه ظهور رسانده و تلاش ما، به فعلیت رساندن تمام ظرفیت‌های مجمع نمایندگان با حمایت مراجع عظام تقلید، جامعه مدرسین، شورای عالی و مدیریت حوزه است، در این راستا حدود 25 طرح به شورای عالی ارسال شده که اجرایی یا در حال برنامه ریزی است.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8