شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ |۵ رجب ۱۴۴۱ | Feb 29, 2020
حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم

حوزه/ حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم با بیان اینکه تسهیلات بانکی کشاورزان را به‌سمت ورشکستگی برده است، گفت: کشاورزی کشور از کمبود تاریخی سرمایه رنج می‌برد و درآمدش درآمد پاسخگوی کارمزد بانکی ۱۸ درصدی نیست.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از تبریز، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم امروز در دیدار جمعی با مدیران و کارکنان سازمان جهاد کشاورزی و کشاورزان و دامپروران نمونه استان آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه بخش کشاورزی به دلیل پُرجمعیت بودن کشور و تامین امنیت غذایی بخشی استثنایی است، بیان داشت: کشاورزی یکی از اساسی ترین محورهای توسعه در کشور است و کشاورزان با تلاش در این حوزه، مهمترین گنجینه خدا در زمین و خاک را استخراج میکنند.

وی ادامه داد: اما چالش های جهانی از جمله تغییر اقلیم، بیابان‌زایی و به خطر افتادن تنوع زیستی و همچنین برخی سیاست های ناکارآمد در این زمینه کشاورزی را با مشکلاتی مواجه کرده است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی با تاکید بر لزوم اجرای پروژه های عمرانی در راستای توسعه کشور و بهره برداری از اراضی ملی و دولتی، گفت: منابع طبیعی برای همه نسل ها در تمام عصرها خلق شده لذا حفظ این منابع برای نسل های آینده باید هدفی بزرگ قلمداد شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم با بیان اینکه تسهیلات بانکی کشاورزان را به‌سمت ورشکستگی برده و کشاورزی کشور از کمبود تاریخی سرمایه رنج می‌برد، خاطرنشان کرد: امنیت غذایی و فراوانی یا کم بودن محصولات کشاورزی از شاخص های این حوزه است اما کشاورزان با ایثار خود با وجود پایین بودن قیمت‌ها نسبت به قیمت‌هایی که به‌دست مصرف کننده می‌رسد، در تولید مانده و فعالیت می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به چالش جدی که در این حوزه وجود دارد، گفت: نخستین چالش مسئله آب است. علی‌رغم بارش های خوب سال اخیر مدیریت چالش آب در طرح‌های اقتصاد مقاومتی در راس اقدامات جهاد کشاورزی باید باشد.

امام جمعه تبریز افزود: چالش دوم کشاورزی چالش ناپایداری است؛ ناپایداری یعنی درآمد کشاورز و عملکرد محصول مرتب تغییر کند یا امنیت غذایی مرتب عوض شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم سومین مشکل بخش کشاورزی را مشکل سرمایه دانست و ادامه داد: کشاورزی کشور از کمبود تاریخی سرمایه رنج می‌برد. اگر این موضوع را حل نکنیم قیمت تمام شده کاهش نیافته و هر روز ورشکست می‌شویم درآمد کشاورزی نمی‌تواند پاسخ ۱۸ درصد کارمزد بانکی را بدهد. کشاورزی نیازمند تحول جدی تکنولوژی است ولی با وضعیت فعلی این تحول بسیار سخت خواهد بود چرا که کشاورزان در تزلزل درآمدی هستند.

وی در ادامه رتبه اول آذربایجان‌شرقی در تولید یونجه، سنجد و رتبه دوم در تولید آلبالو و گردو در کشور را مورد اشاره قرار داد و گفت: میزان تولید چغندر قند، گوشت قرمز، سیب زمینی، جو، پنبه، حبوبات، گوشت طیور و تخم مرغ هم بیش از پیش و متعهد شده در استان بوده است.

امام جمعه تبریز عنوان داشت: در اکثر محصولات کشاورزی استان، سطح زیر کشت نسبت به گذشته به لحاظ شرایط آب و هوایی افزایش نیافته است، بلکه حتی کاهش یافته ولی میزان تولید افزایش یافته است که ناشی از افزایش عملکرد واحد سطح به واسطه استفاده از دانش نوین در بخش کشاورزی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم خاطرنشان کرد: ضایعات، یکی دیگر از معضلات بزرگ کشاورزی می‌باشد که می‌توان با به روز کردن تکنولوژی و افزایش مکانیزاسیون، میزان آن را کاهش داد.

وی ضمن تکریم خدمات افراد شاغل و بازنشسته در حوزه جهاد کشاورزی، کارهای اثرگذار جهاد سازندگی را بعد از پیروزی انقلاب اسلامی یادآور شد و گفت: جهاد در حوزه کشاورزی و تلاش روزافزون در این حوزه از همه کسانیکه در تامین امنیت غذایی فعالیت دارند مورد انتظار است.

در ابتدای این دیدار رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی با ارائه گزارشی از سیمای کشاورزی استان، بیان داشت: بخش کشاورزی ۲۱ درصد اشتغال، ۱۶ درصد تولید ناخالص ملی، ۸۵ درصد مواد اولیه صنایع غذایی و ۱۳ درصد صادرات محصولات غیر نفتی استان را به خود اختصاص داده است.

اکبر فتحی در ادامه با بیان اینکه از جمله راهبردهای رهبر معظم انقلاب اسلامی در بخش کشاورزی افزایش سطح زیر کشت کلزا هست، گفت: در این میان ۲۳ هزار هکتار از اراضی مستعد آذربایجان شرقی به این امر افزایش سطح زیرکشت کلزا اختصاص یافته که تلاش و همتی همگانی را می طلبد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از تغییر کاربری های در اراضی کشاورزی در استان گفت: روند رسیدگی به پرونده های تغییر کاربری بسیار کند است و اگر به این شکل ادامه یابد تا چند سال دیگر نشانی از کشاورزی باقی نخواهد ماند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =