جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ | Apr 23, 2021
امام جمعه تبریز

حوزه / نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی امروز در نخستین همایش بین‌المللی بزرگداشت خواجه رشیدالدین فضل‌الله همدانی که در دانشگاه تبریز برگزار شد، گفت: راز بقای ایران زمین در فرهنگ بلند آن، یعنی اسلام و تلاش بزرگمردانی است که نگهبان میراث‌های معنوی هستند.

به گزارش خبرگزاری حوزه از تبریز، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی امروز در نخستین همایش بین‌المللی بزرگداشت خواجه رشیدالدین فضل‌الله همدانی که در دانشگاه تبریز برگزار شد، اظهار کرد: راز بقای ایران زمین در فرهنگ بلند آن، یعنی اسلام و تلاش بزرگمردانی است که نگهبان میراث‌های معنوی هستند. 

امام جمعه تبریز افزود: این دانشمند که در سراسر دوره سلطنت غازان خان و جانشین او، مقام وزارت ایلخان را داشته و همچنین طبیبی عالم و مورخی دانشمند بود و به واسطه علم و مهارتی که در طب داشت، به درگاه ایلخان راه پیدا کرد و در سایه تدبیر و سیاست، مرتبه‌ای والا یافت. 

وی با بیان اینکه خواجه رشیدالدین به عنوان مورخ برجسته نیز مقامی ممتاز دارد و تالیفات تاریخی وسیع وی، حتی تاریخ عالم را دربرمی‌گیرد، اضافه کرد: با اینکه اداره امور کشور نیز بر عهده او بود، اما از مطالعه و تحقیق بازنماند و خداوند استعدادی شگرف در وجود او گذاشته بود و او را در مطالعه علوم و آداب یاری می‌کرد. 

وی افزود: خواجه رشیدالدین جوانی‌اش را به تحصیل طب پرداخته بود، با سایر دانش‌ها نیز پیوند استواری داشت و تسلط کامل بر چند زبان، وی را در فراگیری معارف گوناگون یاری می‌کرد و خواجه رشیدالدین به زبان‌های فارسی، عربی، عبری، مغولی، ترکی، چینی و... تسلط داشت. 

حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم با اشاره به اینکه خواجه رشیدالدین دارای جوانب شخصیتی متعددی بوده و ایشان، اقتصاددان، تاریخ‌نگار، پزشک، داروساز، مفسر، محدث اخباری، متکلم، ادیب و زباندان بود که باید حکمت‌پیشگی و عرفان مآبی را به مبانی معرفتی او افزود، گفت: او را از جمله حکما به شمار آورده و از او و پدرش به عنوان «حکیم اهل فلسفه» نام بردند. 

وی اضافه کرد: خواجه از آن مردان فرهیخته‌ای بود که زمانه مجال وافی به او داد تا هم علم خود را با تالیف کتب شریف و نفیس و هم مال خود را با تاسیس بزرگترین بنیاد نیکوکاری و دانش‌گستری در ایران متنفع‌به کند تا دیگران نیز از آن بهره‌مند شوند. 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8