چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ |۱۳ ربیع‌الاول ۱۴۴۳ | Oct 20, 2021
آیت الله فاضل لنکرانی

حوزه/ قبل از انقلاب اسلامی،‌ برخی از حوزویان دین را مربوط به امور فردی به تنهایی می دانستند و اما امروزه به برکت امام و شهدا و این انقلاب بزرگ، نگاه به دین عوض شده است و نگاه اجتماعی دین نیز مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه،‌آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی امروز در دیدار مدیر، اساتید و جمعی از طلاب مدرسه علمیه ابوذر تهران که در سالن امام خمینی(ره) مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) در قم برگزار شد در سخنانی به تبیین اهمیت و جایگاه طلبگی پرداخت و گفت: باید همه از خودمان بپرسیم که نکات اصلی طلبگی چیست؟ قوام و ماهیت و جوهر طلبگی چیست؟ اگر طلبه ای به این نکات توجه نکند و همین طور گذران ایام کند به آن هدف مطلوب نخواهد رسید.

وی با اشاره به آیه نفر در قرآن کریم، گفت: آیه شریفه می فرماید" وَمَا کانَ الْمُؤْمِنُونَ لِینفِرُوا کافَّةً ۚ فَلَوْلَا نَفَرَ مِن کلِّ فِرْقَةٍ مِّنْهُمْ طَائِفَةٌ لِّیتَفَقَّهُوا فِی الدِّینِ وَلِینذِرُوا قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُوا إِلَیهِمْ لَعَلَّهُمْ یحْذَرُونَ" ﴿سوره مبارکه توبه۱۲۲﴾ این آیه را وظیفه و غایت طلبگی معرفی می کنند.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) خاطرنشان ساخت: طلبگی به نوعی لبیک گفتن به خدای متعال است و پاسخی به آیه نفر است  که این آیه مبارکه ۲ غایت مهم را برای طلبگی برشمرده است اول تفقه در دین و دوم انذار مردم و قوم است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خاطرنشان ساخت: ما طلبه شده ایم که خدای متعال را بشناسیم و دین او را شناخته و به مردم عرضه کنیم، بدانیم خدای متعال از بشر چه انتظاری دارد، چرا که علوم دیگر معمولا  احتیاجات ظاهری و مادی انسان ها را برعهده دارد مثلا در علم پزشکی به اعضا و جوارح بدن و صحت و سلامت  ظاهری آن توجه دارد و طبیب دیگر کاری ندارد که خالق این بشر کیست، در سایر علوم مادی نیز همین گونه است.

آیت الله فاضل لنکرانی ابزار داشت: در روایات زیادی آمده است که اگر خدای متعال خیر بنده ای را بخواهد او را در دین فقیه می گرداند، فقیه در اینجا اعم است از فقه، اخلاق، احکام و سایر چیزهایی که به دین مربوط است.

وی با مقایسه اجمالی بین حوزه قبل از انقلاب و حوزه زمان انقلاب و حال حاضر، گفت: قبل از انقلاب اسلامی برخی از حوزویان دین را مربوط به امور فردی به تنهایی می دانستند و اما امروزه به برکت امام و شهدا و این انقلاب بزرگ، نگاه به دین عوض شده است و نگاه اجتماعی دین نیز مورد توجه قرار گرفته است.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) گفت: امروزه باید حوزه برای حکومت یک رساله عملیه بنویسد و آیات اجتماعی قرآن کریم را که حوزه و مفسرین قرآن باید روی آن کار کنند را به منصه ظهور برسانند و حوزه روی آیات اجتماعی قرآن کریم کار جدی کند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ابراز داشت: همه ابعاد زندگی فردی و اجتماعی بشر در دین قابل تصور است و تازه ما اول راه هستیم  باید کار زیادی در این عرصه ها انجام شود.

دین شناسی یک اصل واجب است

وی اظهارکرد: ارزش طلبگی زمانی مشخص می شود که این هدف برای ما مشخص می شود؛ ارزش خدمت به دین و طلبه بودن در این شرایط مشخص می شود؛ زمانی که دشمنان با این هجمه علیه ما حرکت می کنند ما نیز باید بدانیم که دین شناسی یک اصل واجب است.

آیت الله فاضل لنکرانی با بیان اینکه فقه به برکت نظام اسلامی دچار تحولات گسترده‌ای شده است، گفت: فقه ما به برکت نظام جمهوری اسلامی تحولات گسترده‌ای داشته و به‌قدری توسعه پیداکرده که اگر امروز مسائل سایر علوم را یک‌طرف و مسائل دین را طرف دیگر قرار دهند، سوالات پاسخ نداده درباره دین، صدها برابر بیشتر از سوالاتی است که درباره علوم دیگر است؛ امروز جامعه ما نیازمند حضور جدی طلاب و حوزه در جهت پاسخگویی به نیازهای جامعه و هدایت مردم دارند.

خاطر نشان می شود: در پایان این دیدار برخی از طلاب به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پیرامون تحصیل در حوزه پرداختند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =

نظرات

 • IR ۱۹:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  1 1
  عزیزم کی بنویسه؟! مرکز فقی با اون طول و عرض دست شماست.
  • IR ۰۹:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
   0 0
   رساله مال مرجعه ایشون بعد از ارتحال ابوی بزرگوارشان از سوی برخی از مراجع توصیه به حفظ روال گذشته مرجعیت شدند لذا اعطای شهریه را هم کنار گذاشتند. مطالبه بایستی از مراجعی که هم اکنون مرجعند باشد.
 • IR ۲۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  2 0
  رسالۀ عملیه نهج البلاغه است اما هیچ حکومتی نمیتواند به آن عمل کند.
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8