یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ |۲۴ جمادی‌الاول ۱۴۴۱ | Jan 19, 2020
13 محرم

حوزه/ همزمان با 13 محرم سومین روز شهادت اباعبدالله الحسین(ع) طلاب و روحانیون یزدی مراسم باشکوهی را در صدمین سال پیاپی با حضور هیئات مذهبی و اقشار مردم برگزار کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری«حوزه» در یزد، هر سال در 13 محرم،رو حانیون یزدی بر اساس یک رسم دیرین که علمای این دیار در 104 سال پیش در مسجد ملا اسماعیل یزد پایه گذاری کردند؛ سالروز سومین روز شهادت امام حسین(ع)را با برپایی مجلس عزاداری گرامی می دارند.

در سالیان گذشته این مراسم از اذان صبح شروع می شد و تا اذان ظهر ادامه می یافت و همه هیئت های سینه زنی و زنجیر زنی از خیابان قیام به نوبت وارد مسجد می شدند، ولی اکنون با توجه به کثرت هیئت های مذهبی دارالعباده از 14 هیئت مذهبی برای شرکت در این مراسم دعوت شده است و در سال های آینده دیگر هیئت ها نیز حضور می یابند.

این مراسم با توجه به همزمانی نماز عبادی سیاسی جمعه قبل از برگزاری نماز جمعه پایان یافت و به صورت مستقیم هم از صدا و سیمای مرکز یزد پخش شد و شرکت کنندگان و هیئات مذهبی در نماز جمعه به امامت آیت الله ناصری شرکت کردند.

اقشار مختلف مردم اعم از زن و مرد، پیر و جوان،مسئولان از جمله استاندار و فرماندار، علما و طلاب یزدی هر یک با شرکت در این مراسم عشق و ارادت خود را به امام حسین(ع) نشان می دهند و  پیمان می بندند که حسین زمان خویش را تنها نگذارند.

توزیع قهوه اختصاصی روضه یزدی که تابستان امسال از سوی میراث فرهنگی ثبت ملی شده است از مهم ترین نذری های این مراسم در 100 سال اخیر بوده است.

انتهای پیام/313/4

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =