سه‌شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ |۲۴ جمادی‌الثانی ۱۴۴۱ | Feb 18, 2020
مدرسه تابستانی حقوق پارلمانی در قم

حوزه/ دومین روز از نخستین مدرسه تابستانی حقوق پارلمانی با سخنرانی عباسعلی کدخدایی، عضو شورای نگهبان آغاز شده و هم اکنون با حضور برخی دیگر از اساتید حقوق در پردیس فارابی دانشگاه تهران در حال برگزاری است.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» در این مدرسه تابستانی که به همت مرکز تحقیقات اسلامی مجلس و دانشکده حقوق پردیس فارابی دانشگاه تهران و با حضور بیش از 100 پژوهشگر، استاد و دانشجوی حقوق در حال برگزاری است، صبح امروز دکتر کدخدایی طی سخنانی پیرامون «نظارت شورای نگهبان بر مصوبات مجلس شورای اسلامی» سخن گفت.

کدخدایی در مباحث خود که با موضوع «نظارت شورای نگهبان بر قوانین و مقررات؛ فرآیندها و رویه ها» آغاز شده، مبنای صلاحیت شورای نگهبان در نظارت بر قوانین از لحاظ عدم مغایرت با موازین شرعی و قانون اساسی را مستند به برخی اصول قانون اساسی از جمله اصل چهارم و هفتاد و دوم، مورد بحث و بررسی قرار داد.

وی در ادامه مصوبات مشمول نظارت شامل مصوبات مجلس شورای اسلامی، روند بررسی فقهای شورای نگهبان در نظارت بر مصوبات دولت از لحاظ عدم مغایرت با موازین شرعی، ملاک فقهای شورای نگهبان در بررسی مصوبات مجلس شورای اسلامی، مرجع تشخیص مغایرت مصوبات، مهلت بررسی مصوبات و... را تشریح کرد.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه مباحث خود برخی نکته های مهم در رابطه با نظارت شورای نگهبان بر مصوبات مجلس شورای اسلامی از لحاظ عدم مغایرت با موازین شرعی و قانون اساسی را مطرح و به سؤالات متعدد دانشجویان و اساتید حاضر در این دوره پاسخ داد.

وی گفت: تنقیح قوانین پس از تأیید شورای نگهبان نباید ماهوی باشد و در صورت ضرورت تغییر ماهوی باید موارد توسط مجلس تصویب شده و مجدداً برای اظهار نظر شورای نگهبان ارسال شود.

گفتنی است، مدرسه تابستانی حقوق پارلمانی همچنین با سخنرانی دکتر مسلم آقایی طوق هیأت علمی دانشگاه علوم قضایی پیرامون «نظام انتخاباتی پارلمانی»، دکتر حسن وکیلیان مدیر کل لوایح، تدوین و تنقیح قوانین و مقررات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مورد «شیوه های قانونگذاری»، ابوالفضل الموتیان مدیر کل قوانین مجلس پیرامون «قانون نویسی» ادامه پیدا خواهد کرد.

حاضران در این مدرسه تابستانی روز سه شنبه ضمن بازدید از صحن علنی و کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در کمیسیون تلفیق حضور پیدا خواهند کرد و دکتر اسدالهی معاون نظارت مجلس شورای اسلامی نیز در جمع آنها سخنرانی خواهد کرد.

313/60

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =