جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ |۲۷ جمادی‌الثانی ۱۴۴۱ | Feb 21, 2020
تصاویر/ دهمین گردهمایی اساتید علوم عقلی در دارالقرآن علامه طباطبایی(ره)

حوزه/ رمز موفقیت آن حضرت علاوه بر بعد عصمت، خصوصیت خلقی ایشان بود که توانستند چنین تحولی را ایجاد کنند؛ امام علی(ع) در مورد آن حضرت می‌فرماید که بخشنده‌ترین انسان‌ها، راستگوترین، وفادارترین افراد به عهد و پیمان بود و کریمانه‌ترین رفتارها را داشت و من قبل و بعد از او مثل و مانندی برای آن حضرت ندیدم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» آیت‌الله سیدمحمدغروی، چهارشنبه شب، در مراسم بزرگداشت علامه طباطبایی با عنوان دهمین گردهمایی اساتید علوم عقلی که در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد، با اشاره به ایام ولادت حضرت پیامبر (ص) گفت: همه ابعاد وجودی حضرت محمد(ص)، ویژه بود و مقام نورانیت آن حضرت قبل از خلقت آفرینش به وجود آمده است.

وی با ذکر این مطلب که همه آفرینش از طفیل وجود پیامبر اکرم(ص) است، افزود: همین ابعاد بروز یافته پیامبر در دنیا به خصوص ویژگی‌های اخلاقی او برای ما الگوست.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه تصریح کرد: رمز موفقیت آن حضرت علاوه بر بعد عصمت، خصوصیت خلقی ایشان بود که توانستند چنین تحولی را ایجاد کنند؛ امام علی(ع) در مورد آن حضرت می‌فرماید که بخشنده‌ترین انسان‌ها، راستگوترین، وفادارترین افراد به عهد و پیمان بود و کریمانه‌ترین رفتارها را داشت و من قبل و بعد از او مثل و مانندی برای آن حضرت ندیدم.

استاد حوزه علمیه افزود: یکی از زنان پیامبر گفته که برترین مردها بود و همواره تبسم بر لب‌های حضرت موج می‌زد و حتی در برخورد با اصحاب هم نگاه‌هایشان را تقسیم می‌کردند. همچنین امام علی(ع) در مورد ایشان فرمود وقتی جنگ بالا می‌گرفت و دشمن رودر رو بود، ما به پیامبر پناه می‌بردیم و هیچکس به دشمن از او نزدیکتر نبود.

آیت الله غروی با بیان اینکه امت پیامبر فاصله زیادی با خلق و خوی او دارند، تصریح کرد: ایشان وقتی سه روز یکی از صحابی را نمی‌دید، اگر مریض بود، به ملاقات وی می‌رفت و اگر  در سفر بود، به استقبال وی در بازگشت می‌رفت؛ نقل شده که حضرت ردایی پوشیده بود که حاشیه آن خشن بود و مردی  اعرابی آمد و این لباس را طوری کشید که گردن حضرت آسیب دید و جا انداخت و این مرد بعد از آن پیامبر را با اسم صدا زد که به نحوی بی‌ادبی تلقی می‌شد، ولی پیامبر تبسم کرد و فرمود نیاز او را برطرف کنید.

عضو شورای عالی حوزه علمیه با بیان این مطلب که پیامبر غذاخوردن با بردگان و بندگان را دوست داشت، عنوان کرد: ایشان روی حمار بدون اینکه چیزی روی آن باشد سوار می‌شد، خودش شیر بز را می‌دوشید، بر کودکان در سلام کردن پیشی می‌گرفت تا این خصلت‌ها تا قیامت به عنوان سنت باقی بماند.

آیت الله غروی تصریح کرد: نقل شده فردی خدمت پیامبر رسید و شروع به لرزیدن کرد و پیامبر (ص)فرمود ند،‌آرام باش؛ من پادشاه نیستم، من فرزند زنی هستم که از گوشتی که نمک می‌زدند و خشک می‌کردند، می‌خوردند. امام باقر(ع) فرموده است که جبرئیل سه بار کلیدهای خزائن ارض را به حضرت داد و او را مخیر کرد، بدون اینکه چیزی از مقام حضرت در قیامت کم شود، ولی حضرت تواضع در برابر خدا را برگزید.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه حکمت از ضروریاتی است که باید برای آن سرمایه‌گذاری کنیم، اظهار کرد: در آیات و روایات توجه ویژه‌ای به عقل شده است، البته ممکن است افکار بشری مورد نقد و ایراد باشد، ولی عقل حجت باطنی است و نمی‌توانیم نسبت به آن بی‌تفاوت باشیم.

عضو شورای عالی حوزه علمیه افزود: فلسفه‌های موجود مفید است، اگرچه قابل نقد هم هست، لذا بسیاری از معارف بلند ما باید بر اساس مبانی عقلی تبیین شود و نباید حوزه به حکمت و علوم عقلی بی‌تفاوت باشد که اینچنین هم نیست.

آیت الله غروی تصریح کرد: عقل از زمینه‌هایی است که جا دارد روی آن کار شود، زیرا اختصاص به انسان دارد و باید بر این مسئله بحث کنیم که تنها کلیات فلسفی را درک می‌کند یا اینکه سیطره آن بسیار گسترده است.

عضو شورای عالی حوزه علمیه بیان کرد: باید همایش‌های مختلفی در مورد تبیین و اعتبار عقل ایجاد شود و بر مبنای آیات و روایات، این مسئله را تبیین کنیم، همچنین از  نوآوری‌های علامه  در این زمینه بهره‌مند شویم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =