سه‌شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ |۲۴ جمادی‌الثانی ۱۴۴۱ | Feb 18, 2020
دکتر فهیمه فرهمندپور عضو هیئت علمی دانشگاه تهران

حوزه/ دومین نشست تبیینی گفتمانی «زن و خانواده» در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی، با حضور صاحب نظران، در مشهد برگزار شد

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از مشهد، دومین نشست تبیینی گفتمانی «زن و خانواده» در اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور «دکتر فهیمه فرهمندپور»، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران  با موضوع «جایگاه مباحث زن و خانواده در منظومه گفتمانی رهبر معظم انقلاب اسلامی»، شب گذشته در محل سالن همایش مرکز نمایشگاه‌های آستان قدس رضوی برگزار شد.

فرهمندپور در این نشست با تاکید بر بحث گفتمان سازی به عنوان موضوعی زیربنایی و زیر ساختی، به تشریح مراحل ایجاد گفتمان و ماحصل آن پرداخت.

استاد دانشگاه تهران ادامه داد: وقتی می گوییم گفتمان رهبری، باید توجه کرد که رهبری گفتمان نمی سازد، بلکه سوژه برای ساخت گفتمان به نخبگان می دهد، وظیفه امام امت گفتمان سازی نیست، وظیفه ایشان جلب توجه جامعه به سوژه های گفتمان سازی است و اینجا وظیفه جامعه نخبگانی است که دست به ایجاد این گفتمان و ایجاد و تولید محتوا دست بزند.

وی همچنین در ادامه سخنان خود کلیدواژه‌های ارائه شده توسط رهبر انقلاب برای گفتمان سازی به جامعه نخبگان را برشمرد و افزود: نخبگان با استفاده از این کلید واژه‌ها باید دست به اجرای این فرآیند زنند و از ابزارهای جریان سازی از جمله رسانه ها، هنر، ادبیات و گروه های مرجع مانند دانشگاهیان، مبلغان، معلمان و هنرمندان، حوزویان و... استفاده کنند و به این عرصه پا گذارند و ابزارهای خود را در این زمینه به کار ببندند.

وی در تشریح محصول و دستاورد گفتمان سازی نیز گفت: براساس گفته های رهبر انقلاب،گفتمان سازی سبب برانگیختن احساس مسئولیت و شتاب گرفتن ناگزیر دستگاه و بخش های مسئول است.

این استاد دانشگاه همچنین به تبیین جایگاه زن و خانواده در کلام رهبری پرداخت و بر اهمیت این دو عنصر در منظومه گفتار رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب خانواده را رکن بزرگ در تفکر اسلامی بر شمردند که باید برای آن الگوی پایدار ارائه کرد. ایشان خانواده را وسیله اصلاح جامعه و عامل پیشرفت جامعه می دانند، خانواده را دارای ماموریت های عظیم در اداره کشور بر می شمرند.

گفتنی است، سلسله نشست‌های گفتمانی «زن و خانواده» ویژه بانوان فعال فرهنگی، اجتماعی با حضور اساتید و متخصصان این عرصه در حال برگزاری است.

 این دوره تخصصی با موضوعات «کرامت و هویت»، «الگوها و اسوه‌ها»، «ازدواج اسلامی»، «خانواده»، «خدمت انقلاب اسلامی به زنان» و «نگرش‌های غلط به هویت زن» در قالب نشست، کارگاه و جلسات پرسش و پاسخ، از سوی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب، نمایندگی مشهد، برگزار می شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =