شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ | Aug 15, 2020
امام جمعه تبریز

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: بدون رشــد فرهنــگ کتابخوانی در جوامــع، نمی توان به رشــد هیچ تمدنی دل خوش کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه از تبریز ، حجت الاسلام و المسلمین سید محمدعلی آل هاشم در هفتادو هفتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تبریز با بیان اینکه سرانه مطالعه در کشور وضعیت نگران کننده ای دارد، گفت: نمایشگاه‌های کتاب فرصت خوبی برای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی و همچنین فروش ناشران هستند و نمایشگاه کتاب تبریز به عنوان بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی شمال‌غرب کشور این فرصت را برای اهالی کتاب در استان فراهم آورده است.

امام جمعه تبریز رشــد و توســعه تمدن ها را ریشــه در رشد فکری و فرهنگــی هر جامعه عنوان کرد و افزود: بدون رشــد فرهنــگ کتابخوانی در جوامــع،  نمی توان به رشــد هیچ تمدنی دل خوش کرد.

وی با اشاره به رشــد  رســانه های گوناگــون جمعــی تصریح کرد : تاکنون هیچ رســانه ای نتوانســته نقشی که کتاب در رشد تمدن ها داشته را ایفا نماید.

حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم گفت : این روزها اینترنت یک راه سریع و آسان برای کسب اطلاعات است. اما در موضوعاتی که نیاز به بررسی دقیق و اطلاعات موثق است، باید از کتاب کمک گرفت. 

نماینده ولی فقیه دراستان با بیان اینکه شبکه‌های اجتماعی محدود به کشور ما نیست و در تمام دنیا این شبکه‌ها به بازار اطلاعات‌رسانی سلطه پیدا کرده‌اند ادامه داد : اینکه شبکه‌های اجتماعی باعث کاهش مطالعه شده باشند، موضوعی است که قدری جای تأمل دارد.

امام جمعه تبریز خاطر نشان کرد : بسیاری از کشورهای پیشرفته که بسیار بهتر از ما به اینترنت دسترسی دارند، سرانه مطالعه بالایی دارند، این نشان می‌دهد به جز مسئله شبکه‌های اجتماعی، فرهنگ عمومی در جامعه ما قدری دچار آسیب شده است و سرانه مطالعه در کشور وضعیت نگران کننده ای دارد.

وی در ادامه با اشاره به تاثیر گرانی کتاب به کاهش میزان مطالعه عمومی گفت: در شرایط کنونی اقتصادی کشور، یک خانواده به سختی می‌توانند هزینه سنگین بابت کتاب بپردازند، از طرفی کتابخانه‌ هم به اندازه کافی در دسترس مردم نیست.

نماینده ولی فقیه در استان، مشکلات نشر و نویسندگان را هم مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد:  نویسنده برای نوشتن کتاب خوب، سال‌ها وقت صرف میکند اما مشکلات حوزه نشر، چاپ، کاغذ، گرانی فرآیند چاپ و هزینه توزیع در نهایت بهای تمام‌شده کتاب را بالا می‌برد و دست‌آخر سودی برای کسی نمی‌ماند.

امام جمعه تبریز، کتاب را منبع مهم و حیاتی برای حفظ و گسترش فرهنگ ایرانی اسلامی دانست و تاکید کرد : نمایشگاه کتاب تأثیر بسیاری در ارتباط و دیپلماسی فرهنگی دارد و این فرصت را ایجاد می‌کند که موسسات، ناشران و نویسندگان با هم ارتباط داشته باشند.

حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم با بیان اینکه کتاب و کتابخوانی از جمله سرفصل‌هایی است که در فکر و رفتار رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای عزیز از دیرباز تاکنون جایگاه منحصربه‌فردی دارد گفت : حضور چند ساعته رهبری معظم انقلاب در نمایشگاه کتاب حاوی پیام مهمی است شاید یک وجه آن تأکید دائمی ایشان به اهمیت مطالعه و کتاب است، ولی وجه دیگر پیام این حضور به شرایط کنونی کشور برمی‌گردد که علی‌رغم همه این مشکلات، تأکید ایشان همچنان بر غنای فرهنگی و نیز نشان ‌دادن آرامش‌ خاطر نسبت به آینده کشور است. 

نماینده ولی فقیه در استان توصیه به ترویج کتاب‌خوانی را یک نکته‌ی مهم دیگر از توصیه های رهبر معظم انقلاب عنوان کرد و ادامه داد : معظم له همواره در طول حضورشان در نمایشگاه کتاب، خصوصاً به مدیران نمایشگاه و به مدیران فرهنگی، می فرمایند " تأکید من بر ترویج مطالعه و کتاب‌خوانی است. نه کتاب خریدن صِرف و نخواندن کتاب. مهم آن است که ما کتاب خواندن را ترویج بدهیم و توصیه بکنیم."

بعد از این جلسه حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم از غرفه های مختلف نمایشگاه کتاب بازدید و پای صحبت ناشران نشست.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8