دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ |۳۰ جمادی‌الثانی ۱۴۴۱ | Feb 24, 2020
دوازدهمین نشست ملی نقد کتاب با محوریت بررسی کتاب «عصمت

حوزه/ کتاب «عصمت»شامل خاطراتی از شهید عصمت پورانوری، شهید شاخص سالجاری طی نشستی به همت حجت‌الاسلام محمدمهدی بهداروند و با حضور جمعی از کتاب‌خوانان در شهر مقدس قم نقد و بررسی شد.

به گزارش خبرگزاری حوزه، دوازدهمین نشست ملی نقد کتاب با محوریت بررسی کتاب «عصمت: خاطراتی از شهیده پورانوری» در تالار غدیر اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان قم برگزار شد.

در این نشست، سیده رقیه آذرنگ، نویسنده کتاب «عصمت» با اشاره به جایگاه بانوان و نقش آنان در دفاع مقدس اظهار داشت: در ایران اسلامی هفت هزار نفر شهید زن داریم که 414 بانوی شهید به شهرستان دزفول تعلق دارد و این شهر بالاترین آمار شهدای زن را به خود اختصاص داده است.

 وی افزود: مردم دزفول 2600 شهید تقدیم دفاع مقدس کردند و دزفول به‌عنوان یکی از خط‌های مقدم جبهه خسارت‌های بسیاری را متحمل شد.

این فعال فرهنگی از آغاز مراحل تولید این کتاب در سال 92 یاد کرد و گفت: نگارش کتاب «عصمت» در خانه انجام شد و سفارش هیچ جای خاصی نبود و انگیزه من برای آغاز این کتاب به یک خواب بر می‌گردد.

وی افزود: از سال 92 تا سال 95 لحظه به لحظه زندگی خود را برای عصمت، دختر نو عروس شهر دزفول گذاشتم و با وجود سختی‌های فراوان و فراز و نشیب‌ها به‌خوبی احساس کردم که مورد حمایت و عنایت این شهید هستم اما فکر نمی‌کردم که بتوانم با استفاده از این مطالب یک کتاب ارائه کنیم.

 آذرنگ همچنین با اشاره به اینکه کتاب «عصمت» نمادهای با شکوهی از بانوان خوزستان را به نمایش می‌گذارد، بیان داشت: شهید عصمت پورانوری کاری کردند که زنان دزفول به عالم معرفی شوند.

وی با بیان اینکه تاکنون مسئولان خوزستان برای معرفی کتاب «عصمت» برنامه‌ای نداشتند، مطرح کرد: از مسئولان اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس و بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قم تشکر می‌کنم که برای معرفی کتاب با موضوع ادبیات پایداری این نشست را برگزار کردند.

نویسنده کتاب «عصمت» خاطرنشان کرد: ایران اسلامی شاهد هفت هزار شهید زن است  اما کتاب‌های محدودی برای آن‌ها نوشته شده که این مساله نشان از یک خلا مهم در ایران اسلامی است که نویسندگان باید به دنبال پر کردن این خلا باشند.

در ادامه این نشست،حجت الاسلام محمدمهدی بهداروند، استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه کتاب «عصمت» را در روز شهادت حاج قاسم سلیمانی مطالعه کردم، تصریح کرد: خاطراتی که از شهید عصمت پورانوری می‌خواندم به‌خوبی خاطرات زندگی گذشته‌ام در درفول را برایم یادآوری کرد.

وی با اشاره به اینکه زن‌ها در طول تاریخ پشت سر مردها پنهان شده‌اند، افزود: کتاب «عصمت» ارزش‌های بانوان را در دفاع مقدس بیان می‌کند که کمتر به این ارزش‌ها پرداخته شده است؛ زنان، مردان مردی هستند که مردها باید در تاریخ دفاع مقدس خود را بدهکار آن‌ها بدانند.

محقق و فعال عرصه کتابخوانی گفت:فیلم‌های سینمایی از دفاع مقدس فاصله دارد چراکه کمتر فیلمی در مورد دفاع مقدس ساخته می‌شود و فیلم‌های دفاع مقدسی نیز بر اساس تخیلات نه واقعیات ساخته می‌شود درحالی‌که اگر فیلم‌سازان کتاب‌هایی همانند «عصمت» را مطالعه کنند می‌توانند به حقایق دفاع مقدس برسند.

وی تصریح کرد: باید تصویر دفاع مقدس را برای همگان به نمایش گذاریم تا همه متوجه شوند که شهدا برای انقلاب اسلامی و امنیت امروز ما فدا شده‌اند و ما باید راه آن‌ها را ادامه دهیم.

حجت الاسلام بهداروند، تزریق روحیه مقاومت به ملت را یکی از نیازهای امروز جامعه دانست و گفت: خاطره نویسی در جمهوری اسلامی از اوایل دهه 60 آغاز شد که تا به امروز متولیان مختلف داشته است.

 وی با بیان اینکه نقد به‌معنای دوستی و تلاش برای ارائه کارهای بهتر است، ابراز داشت: کتاب «عصمت» یک کتاب بسیار متفاوت از آموزه‌های شهیدی است که می‌تواند خواننده را به سمت تکامل هدایت کند.

این نویسنده و محقق حوزوی با اشاره به اینکه در کتاب «عصمت» از گویش‌های محلی دزفولی استفاده شده است، گفت: این گویش‌ها باید به فارسی ترجمه شود تا مخاطب ما که همه ایرانی‌ها هستند بتوانند متوجه نوشته ما شوند.

وی بر لزوم توجه به اختصارنویسی در کتاب «عصمت» تاکید کرد و ادامه داد: در این کتاب مشخص نیست که شخص سوم گوینده است یا مادر عصمت و این گوینده، تاریخ می‌گوید یا خاطره چراکه اگر تاریخ می‌گوید نمی‌توانیم تصرفی در آن داشته باشیم.

حجت الاسلام بهداروند همچنین خاطرنشان کرد: برخی از ستاره‌هایی که در کتاب عصمت از آن‌ها نام برده شده است برای دزفولی‌ها آشناست اما مردم دیگر شهرها آشنایی با وجودآن‌ها ندارد و باید به آن‌ها به شیوه مطلوب‌تر پرداخته می‌شد.
313/8

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =