شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ |۲۸ ربیع‌الثانی ۱۴۴۳ | Dec 4, 2021
حجت الاسلام حسینی قمی

حوزه/ استاد حوزه علمیه گفت: امیرالمؤمنین(ع) در نامه نهم نهج‌البلاغه می‌فرمایند سیره پیامبر(ص) در جنگ‌ها این بود که وقتی کار دشوار می‌شد و دشمن هجوم می‌آورد پیامبر(ص) نزدیکان و خویشاوندان خود را به خط مقدم می‌فرستادند و به وسیله خویشاوندان و نزدیکان خود، خطر را از اصحاب دور می‌کردند.

به گزارش خبرگزاری حوزه، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسین حسینی قمی در سخنرانی حرم مطهر بانوی کرامت با اشاره به اوصاف پیامبر(ص) در نهج البلاغه، اظهار کرد: در نهج البلاغه فراوان راجع به عظمت، شخصیت و سیره پیامبر(ص) سخن گفته‌اند و در ابتدای هر خطبه امیرالمؤمنین(ع) بعد از نام خدا نام پیامبر(ص) را برده‌ و پس از شهادت به رسالت ایشان برخی از اوصاف پیامبر را ذکر کرده‌اند.

وی با بیان اینکه بیش از ۲۰۰ مورد در نهج البلاغه اوصاف پیامبر(ص) ذکر شده است، افزود: در حکمت‌های نهج البلاغه بعد از حکمت ۲۵۰ فصلی را مرحوم سید رضی باعنوان «غریب کلامه» باز کرده اند که در این قسمت در حکمت نهم حضرت می‌فرمایند در جهاد وقتی کار سخت می‌شد جهادگران به پیامبر(ص) پناه می‌بردند و پیامبر(ص) را سپر خود قرار می‌دادند و در روایت است که در جنگ‌ها هیچ کسی از پیامبر(ص) به دشمن نزدیک‌تر نبود.

کارشناس مذهبی حرم مطهر بانوی کرامت با اشاره به اینکه خاتم النبیین(ص) در همه فضائل اخلاقی و فرامینی که به مردم می‌دادند خودشان مقدم بر دیگران بودند، گفت: اگر فرمان عبادت، جهاد، انفاق و هر چیز دیگری که بود اول خود پیامبر(ص) پیش قدم بودند و حتی برخی موارد که بر مردم مستحب بود بر پیامبر(ص) واجب بود مانند نماز شب که بر پیامبر(ص) واجب شده بود.

وی ادامه داد: پیامبر(ص) به قدری در عبادت خود را به زحمت انداختند که آیه نازل شد «ما قرآن را بر تو نازل نکردیم که تو خود را اذیت کنی» و در انفاق به قدری پیامبر(ص) انفاق می‌کردند که آیه نازل شد «لازم نیست تا این حد انفاق کنی»؛ ایشان در دلسوزی برای امت هم به قدری دلسوز بودند که آیه‌ نازل شد «جان خود را از غصه از دست خواهی داد».

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی قمی با بیان اینکه یک فضیلت اخلاقی وجود نداشت که پیامبر(ص) در آن مقدم بر دیگران نبود، افزود: امیرالمؤمنین(ع) در فراز دیگری از نامه نهم نهج البلاغه می فرمایند سیره پیامبر(ص) در جنگ‌ها این بود که وقتی کار دشوار می‌شد و دشمن هجوم می‌آورد پیامبر(ص) اهل‌بیت و خویشاوندان خود را در خط مقدم قرار می‌دادند و به وسیله خویشاوندان و نزدیکان خودشان خطر را از اصحاب دور می‌کردند.

استاد حوزه علمیه تصریح کرد: پیامبر(ص) نمی گذاشتند اصحاب فدای اهل‌بیت(ع) شوند بلکه اهل‌بیت را فدای اصحاب می‌کردند و ما می‌بینیم که در جنگ بدر عبید بن حارث عموی پیامبر(ص) در جنگ احد حمزه سیدالشهدا عموی پیامبر(ص) و در جنگ موته جعفر بن ابیطالب پسر عموی پیامبر(ص) به شهادت رسیدند.

وی در ادامه اوصاف پیامبر(ص) افزود: هند بن ابی هاله که پیامبر(ص) را زیبا توصیف می‌کرد و توصیفات او در منابع دست اول و قدیمی ما آمده است و حتی گاهی امام حسن و امام حسین علیهما السلام از او می‌خواستند که جد ما را توصیف کن از جمله توصیفاتی که از پیامبر(ص) داشته است می گوید جد شما دوست داشتند بین خود و خدا خلوت داشته باشند و ما هم باید این خلوت را هر روز بین خود و خدا داشته باشیم و مراقبت و محاسبه داشته باشیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی قمی افزود: در حالات پیامبر(ص) است که ایشان سکوت‌های طولانی داشتند و در غیر از ضرورت سخن نمی‌گفتند و همیشه در حال فکر و اندیشه بودند و در حالات امام صادق علیه السلام است که از ابان بن تغلب که از اصحاب درجه یک ایشان بود گلایه کردند که چقدر حرف می‌زنید درحالی که افراد قبل از شما تمرین سکوت می‌کردند شما تمرین حرف زدن می‌کنید.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =