پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ |١٩ محرم ١٤٤١ | Sep 19, 2019
تصاویر/ همایش نقش حوزه انقلابی در ماندگاری انقلاب اسلامی/آیت الله العظمی نوری همدانی

حوزه / حضرت آیت الله نوری همدانی گفتند: دولت ما دولت اسلامی و علوی است و در دولت حق باید کسانی که مسئول‌اند زندگی خود را هم تراز زندگی فقرا قرار دهند تا محرومیت بر آن ها سنگینی نکند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، حضرت آیت الله نوری همدانی پیش از ظهر امروز شنبه در پنجمین همایش «نقش حوزه انقلابی در ماندگاری انقلاب اسلامی» که در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برگزار شد، اظهار داشت: احادیثی در رابطه با فتنه ها وجود دارد و بر ما لازم است به این آیات و روایات توجه کنیم.

معظم له  گفتند: این یک بحث قرآنی و روایی و حدیثی، تاریخی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی است که باید توجه نماییم و راهی که در پیش داریم راه همواری نیست و فتنه هایی در این راه وجود دارد که باید نسبت به آن ها وظیفه خود را تشخیص بدهیم.

این مرجع تقلید  افزودند: این مسئله بسیار مهم است و گذشت زمان تأثیر فراوانی در ایجاد فتنه دارد و حضرت علی(ع) از این گذشت زمان که باعث ایجاد  فتنه و مشکلاتی می شود شکایت و درد دل می کند.

استاد خارج فقه حوزه علمیه قم با بیان اینکه فتنه یعنی به وجود آمدن جریانی که حق و باطل را با هم درگیر می کند گفت: اسلام در این خصوص کادر سازی دارد و علما و مجاهدین را از گروه های تأثیر گذار در این موضوع  می داند.

حضرت آیت الله نوری همدانی با اشاره به اینکه علماء  باید در علم و فقاهت عمیق باشند و فتنه ها را بشناسند و مردم را به حکمت دعوت  کنند، افزودند: حکمت همان دلیل و برهان است و لذا ما طلبه ها باید دقیق باشیم و با استدلال، دلیل و برهان فتنه ها را بشناسیم و پاسخگو باشیم.

ایشان با بیان اینکه اسلام عالمی می خواهد که صد درصد در مواضع اسلام گام بردارد و دنیا گرایی کم تری داشته باشد ادامه دادند: از ابتدا علما باید خود را با این ویژگی ها بسازند تا بتوانند مؤثر باشند.

در کادر سازی اسلامی در برابر فتنه ها ابتدا طلاب و روحانیون قرار دارند

این مرجع تقلید ابراز داشتند: علما باید همان راهی که پیامبر(ص)رفته را بروند تا بتوانند فتنه ها را  بشناسند و با آن مقابله کنند، لذا در کادر سازی اسلامی در برابر فتنه ها اول طلبه ها و علما قرار دارند.

معظم له با بیان اینکه در دنیا روز به روز این فتنه ها افزایش می یابد مطرح کردند: شناخت  این فتنه ها و پاسخ گویی آن ها کار مهمی است که وظیفه آن بر دوش روحانیت است.

حضرت آیت الله نوری همدانی با اشاره به اینکه وظیفه مجاهدین نیز در این کادرسازی بسیار مهم است گفتند: علمای بزرگ و مدیران در حوزه برای ساختن این افراد تلاش می کنند، همانطور که فرماندهان نظامی برای تربیت سربازان تلاش می کنند.

ایشان با اشاره به سردمداران گمراه افزودند: علمای بزرگ ما در برابر این سردمداران هیچ گاه ساکت نبودند و همیشه در کنار مردم گام برداشته اند.

این مرجع تقلید با بیان اینکه مجاهدین نیز باید ابتدا به جهاد اکبر بپردازند و خود را بسازند و تقویت نمایند گفتند: ابتدا ساختن خود افراد مهم است و ما در انقلاب باید به گونه ای گام برداریم که مردم همان روش انبیا را در روش ما ببینند.

ایشان با بیان اینکه حوزه ها باید سعی کنند، طلابی پروش دهند که از نظر فقه و فقاهت عمیق باشند ادامه دادند: چرا باید به گونه ای باشد که علمایی که سال ها قبل از دنیا رفتند دیگر جایگزینی ندارند و چرا در تهران با آن جمعیت،  هیچ مجتهد شاخصی دیگر وجود ندارد.

حضرت آیت الله نوری همدانی گفتند: در نظر امام راحل مردم بسیارمهم بود و لذا باید قدر مردم را دانست و به آن ها خدمت کرد؛ امروز همین مردم در مضیقه معیشت اند و باید در کنار آن ها باشیم.

مسئولین باید زندگی خود را همتراز زندگی مردم و مستضعفین قرار دهند

ایشان افزودند: دولت ما دولت اسلامی و علوی است و در دولت حق باید کسانی که مسئول اند زندگی خود را هم تراز زندگی فقرا قرار دهند تا محرومیت بر آن ها سنگینی نکند.

این مرجع تقلید توضیح دادند: امام راحل و مقام معظم رهبری انقلاب را مقدمه ظهور امام عصر(عج) می دانند و لذا فتنه های بسیاری در این انقلاب ایجاد می شود که باید با آن ها مقابله کرد.

معظم له با بیان اینک حوزه ها باید انقلابی باشند گفت: شاخص های انقلاب باید گفته شود و مدیران حوزه ها نیز به این مسئله توجه داشته باشند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =