سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ |۱۵ شوال ۱۴۴۳ | May 17, 2022
تصاویر/ افتتاحیه دوره تربیت پژوهشیار با رویکرد موضوع شناسی

حوزه/ رئیس هیئت امنای مؤسسه موضوع شناسی احکام فقهی گفت: باید موضوعات را به طور دقیق و علمی بررسی نمود تا بتوان در مورد حلیت یا حرمت تولیدات و افعال مختلف بشر امروز فتاوای صحیح صادر گردد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه، حجت الاسلام والمسلمین محمدحسین فلاح زاده رئیس هیئت امنای مؤسسه موضوع شناسی احکام فقهی در آئین افتتاحیه دوره تربیت پژوهش یار با رویکرد موضوع شناسی که امروز در این مؤسسه برگزار شد، گفت: شاید موضوعات فقهی از عصر معصومین تا ۱۰۰ اخیر چندان دچار تغییر نشده باشند؛ اما در ۱۰۰ سال گذشته موضوعات مستحدثه بسیاری در فقه مطرح شده است که نیاز به شناخت دارند.

وی افزود: شناخت موضوعات فقهی و مصداق‌یابی آنها از اهمیت بالایی در استنباط احکام برخوردار است.

حجت الاسلام والمسلمین فلاح زاده خاطرنشان کرد: بناست سرعت بیشتری با مدیریت جدید مؤسسه موضوع شناسی احکام فقهی به فعالیت‌های آن داده شود.

وی مؤسسه موضوع شناسی احکام فقهی را متشکل از بخش‌هایی همچون آموزش، پژوهش معرفی کرد و گفت: دانش بشری آنچنان پیشرفت کرده است که مواد و اشیا مختلف را تغییر داده و مواد جدیدی از آنها می‌سازد؛ امروزه بسیاری از فرآورده‌های خوراکی دارای ماده ژلاتینی می‌باشند که از حیوانات حرام گوشت گرفته شده است؛ همه اینها نیازمند شناخت موضوعات فقهی برای اتخاذ موضع صحیح دینی در مورد آنها می‌باشند.

رئیس هیئت امنای مؤسسه موضوع شناسی احکام فقهی تصریح کرد: باید موضوعات را به طور دقیق و علمی بررسی نمود تا بتوان در مورد حلیّت یا حرمت تولیدات و افعال مختلف بشر امروز فتاوای صحیح صادر گردد.

وی با تصریح بر جوابگو بودن فقه نسبت به مسائل روز افزود: باید دید با این تعداد فروع فقهی یک فقیه می‌تواند در طول عمرش به تمام سوالات جواب دهد؟؛ این موضوع نیازمند شناخت صحیح موضوعات فقهی است.

حجت الاسلام والمسلمین فلاح زاده، بیان داشت: به فرموده بزرگان حوزه ۵۰ درصد پاسخگویی به مسائل فقهی به شناخت صحیح موضوعات آنها برمی‌گردد.

وی گفت: باید در زمینه شناخت موضوعات فقهی به مراجع عظام تقلید که روش استنباط احکام را به خوبی مسلط هستند کمک شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =