شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ |۱۵ محرم ۱۴۴۴ | Aug 13, 2022
کتاب

حوزه/ کتاب «تفسیر عرفانی بعضی از آیات قرآن (اشراقات الأیام لافاضات الأنام)» اثر آیت الله محمدرضا کلباسی اشتری به چاپ رسید.

به گزارش خبرگزاری حوزه، کتاب «تفسیر عرفانی بعضی از آیات قرآن (اشراقات الأیام لافاضات الأنام)» اثر حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا کلباسی اشتری و تصحیح و تحقیق حجت الاسلام والمسلمین احمد کلباسی اشتری به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۳۹۲ صفحه منتشر شد.

این کتاب، تفسیری عرفانی - اخلاقی از برخی آیات قرآن کریم است که مؤلف با تجسم عملی آیه مورد بحث، به تاریخ عاشورا و نهضت امام حسین(ع) اشاره کرده و یکی از مصائب سیدالشهدا(ع) را پایان تفسیر هر آیه یادآور می شود.

مؤلف در جای جای کتاب ها و رسائل خود همواره بر استفاده همزمان از معارف وحیانی و آموزه های عقلی تأکید داشته است، تا اندیشه های دینی را به شکل جامع و علمی تبیین نماید.

محقق این اثر در تصحیح و تحقیق اثر مذکور، تمام آیات و روایات و شواهد مختلف را اعراب گذاری، مأخذیابی و ترجمه کرده است.

ساختار اثر

در این اثر، به تفسیر عرفانی ۶۵ آیه قرآن کریم پرداخته شده است که از جمله موضوعات این آیات می توان به صراط مستقیم، مصلحت وجود حجاب ها، انقطاع الی الله و رؤیت ولایت اولیا، دوری از اولیا جفا بر خود، رابطه ولایت خدا و ولایت انسان، میزان لیاقت و ظرفیت، حضور قلب و حقیقت نماز، مقایسه تفکر و عبادت، حقیقت اخلاص، فرق اخلاص حقیقی و اخلاص بازاری، فرق عمل و اسباب عمل، حقیقت استشفا به قرآن، مجاهده و تربیت نفس، ملک نبوت و ولایت، ولایت الهی امیرالمؤمنین(ع)، رنج و مصیبت روحی امام حسین(ع) اشاره کرد.

برشی از اثر

* حضور قلب و حقیقت نماز

از نماز راهی نزدیک تر به حق تعالی نیست، ولی نه صورت نماز که فقط افعال و اقوال باشد، بلکه جانِ نماز که استغراق و بی هوشی است، به زبان اخبار از آن تعبیر می شود به «حضور قلب»؛ یعنی حضور دل در مقام مشاهده و معاینه جمال و جلال الهی.

لازمه این، حضور است فراغت قلب از ماسوی الله، و تفهیم و تعظیم و هیبت و خوف و رجا و حیا، و هر گاه دل حاضر شد و بهره مند شد، همه اعضا از چشم و گوش و زبان، حاضر و بهره مند می شوند.

علاقه مندان برای خرید اینترنتی این کتاب می توانند به نشانی اینترنتی www.bustaneketab.ir مراجعه کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =