پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ |۲۰ محرم ۱۴۴۴ | Aug 18, 2022
طباطبایی

حوزه/ امام جمعه اصفهان گفت: بهتر است مجازات جایگزین در نظر گرفته شود تا افراد به ویژه کسانی که خلاق و کارآفرین هستند، در جای دیگری به عنوان مجازات، خدماتی را به کشور ارائه دهند. 

به گزارش خبرگزاری حوزه از اصفهان، آیت‌الله سید یوسف طباطبایی نژاد، امروز در دیدار رئیس دادگستری اصفهان به مناسبت هفته قوه قضائیه، با گرامیداشت هفته قوه قضائیه و یاد و خاطره شهید بهشتی و یارانش، وحدت و انسجام دستگاه قضایی با سایر دستگاه‌ها را مثال زدنی دانست و اظهار کرد: هنگامی که خلوص در کار باشد، کارها نتیجه‌بخش خواهد بود، بنابراین قضات و کارکنان دستگاه قضایی استان در خدمت‌رسانی به مردم، کارها را با نیت الهی انجام دهند.

وی با بیان اینکه در قضاوت کردن، انسان در مرز بهشت و جهنم حرکت می‌کند، افزود: کار قضاوت بسیار حساس است بنابراین لازم است قاضی تمام تلاش خود را انجام دهد تا احقاق حق صورت گیرد، به عنوان مثال قاضی به این فکر نباشد که اگر حکم اشتباه شد، دادگاه تجدید نظر حکم را تغییر می‌دهد بلکه تمام تلاش خود را برای کشف حقیقت انجام دهد.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان گفت: امام صادق (علیه‌السلام) می‌فرمایند بهترین آدم‌ها، قضاتی هستند که به حق قضاوت می‌کنند؛ همچنین در روایات آمده است که خداوند از قاضی حمایت می‌کند تا زمانی که به صورت عمدی حق کشی نکند.

وی بیان کرد: رئیس دستگاه قضا گفته‌ است که تا قاضی مجبور نیست نباید کسی را زندان کند، اما بازهم شاهدیم کسانی که مالیات زیادی بدهکار هستند، زندانی می‌شوند و از مجازات جایگزین استفاده نمی‌شود.

آیت‌الله طباطبایی نژاد با بیان اینکه تنبیه و تعزیرات در اسلام برای اصلاح مجرمین است، خاطرنشان کرد: چرا قاضی، حکمی را صادر و فرد را زندانی می‌کند و در آینده، خانواده این زندانی، به فساد کشیده می‌شوند و آسیب‌های اجتماعی زیادی بر جامعه تحمیل می‌شود؛ بهتر است مجازات جایگزین در نظر گرفته شود تا افراد به ویژه کسانی که خلاق و کارآفرین هستند، در جای دیگری، به عنوان مجازات، خدماتی را به کشور ارائه دهند.

وی عنوان کرد: خلاف اسلام است که یک کارخانه‌دار که کارخانه‌اش در این سرزمین است و می‌تواند کار کند و اقتصاد کشور را بچرخاند، در زندان، حبس باش، این فرد یک تولیدکننده با تجربه است، اما خطایی داشته و می‌تواند مجازات دیگری داشته باشد.

امام جمعه اصفهان با تأکید بر مدارا کردن با مردم تصریح کرد: رهبر انقلاب فرمودند با قاچاق مبارزه کنید؛ این سخن بدان معنا است با کالاهایی که از خارج کشور بدون مجوز وارد می‌شود را برخورد کنید نه اینکه با فردی که از اصفهان به شهر بانه می‌رود و جنسی را می‌آورد، برخورد کنید و بگوید قاچاق است؛ نیروی انتظامی به جای برخورد با این فرد، به فکر برخورد با قاچاق در مبدأ باشد.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =