جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ |۱۶ ذیقعدهٔ ۱۴۴۵ | May 24, 2024
سبحانی

حوزه/ حضرت آیت الله سبحانی گفتند: مسایل علمی و فناوری در دانشگاه ها باید جدا از سیاست دولت ها باشد؛ دولت ها می آیند و می روند و برنامه شان با هم متفاوت است و این تفاوت سیاست، کارها را مختل می کند.

به گزارش خبرگزاری«حوزه»، این مرجع تقلید شب گذشته در دیدار با حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی کشور و مدیران این نهاد علمی و فرهنگی کشور با ذکر این مطلب که: کشوری می تواند روی پای خود بایستد که در علم و دانش خودکفا باشد، اظهارداشتند: کشور اسلامی باید در علم و صنعت و مسایل صنعت دارای فکر و اندیشه باشد.

ایشان افزودند: اگر در مسایل علمی کاسه گدایی را به کشورهای دیگر بگیرد پیشرفت نمی کند و هر وقت بخواهیم حرکت کنیم جلوی ما را می گیرند؛ البته نباید انتظار داشته باشیم که از روز اول به مقامی برسیم که پنجاه سال دیگر باید برسیم؛ همین که درجا نمی زنیم خوب است مهم این است که هر روز رو به جلو حرکت کنیم.

این مرجع تقلید  با اشاره به تاکیدات رهبر انقلاب اسلامی در حوزه اهمیت توسعه علمی کشور، خاطرنشان کردند: ایشان اصرار دارند که محیط های علمی کشور بدون محدودیت های مالی فعالیت کنند؛ زیرا محدودیت ها پروژه های آنها را ناقص می کند و ایشان نیز به درستی به این مطلب اشاره دارند.

حضرت آیت الله سبحانی افزودند: مسایل جهاد دانشگاهی و فناوری باید جدا از سیاست دولت ها باشد؛ دولت ها می آیند و می روند و برنامه شان با هم متفاوت است و این تفاوت سیاست، کارها را مختل می کند پس رکن پیشرفت جهاد دانشگاهی دو رکن است اول خودکفایی بودجه و جدا بودن از سیاست دولت ها.

این مرجع تقلید خاطرنشان کردند: مسلمانان به دنبال فتح طایف راهی این دیار شدند، ولی نتوانستند از دیوار بلندطایف رد شوند؛ پس یک تانک چوبی ساختند که آنها از بالا بر سر این گروه آتش ریختند در این جا گفتند که در یکی از نقاط یمن منجنیق به کار می رود که پیامبر(ص) چند نفر را به یمن فرستادند که از آن استفاده کنند که این یک نمونه تاریخی است.

حضرت آیت الله سبحانی با ذکر این مطلب که 779بار در قرآن کلمه علم با صیغه های مختلف بیان شده است، اظهارکردند: فکردر قرآن نشانه ایمان شمرده شده است؛ اگر مسلمانان با این آیه توجه می کردند، امروز قبل از غرب به آسمان ها می رسیدند؛ پس ازپیامبر(ص) مسایل تاریخی و... باعث شد که مسلمانان به زدو خورد پرداختند.

ایشان افزودند: اسلام یک سازمان علمی متفکر عالم پرور و علم دوست است که به قول حضرت امام، این کار شما اگر برای خدا  باشد عبادت است؛ همین مقدار که برای کشور کارکنید که عظمت اسلام و مسلمانان را حفظ کنید این کار عبادت است.

این مرجع تقلید خاطرنشان کردند: در فناوری اولویت بندی کنید؛ باید ببینید که این روزها نقص ما چیست؛ درکنار قم یک آبادی است که آب هدر می رود مساله آب مساله بسیار مهمی است و جنگ ما در آینده اگر خدا نخواهد، جنگ آب ها است؛ باید اولویت ها را در فن آوری پیدا کنیم و از آن جمله مساله اب است.

حضرت آیت الله سبحانی با ذکر این مطلب که  حدود 300 آبادی داریم که آب را با تانکر به آنجا می رسانند، گفتند: این همه باران در شمال می آید که هدر می رود آیا می شود بین خزر و این سوی دریا راهی درست شود که  بتوانیم استفاه کنیم؛ باور کنیم که کارنشد ندارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha