چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ |۲ رجب ۱۴۴۱ | Feb 26, 2020
صلوات

حوزه/ استاد و پژوهشگر حوزوی گفت: صلوات دارای اثرات ظاهری و باطنی فراوان بوده و بالاترین درجه را در بین اذکار دینی دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» از قزوین، حجت‌الاسلام سیدمحی‌الدین قوامی، کارشناس و سخنران مسائل مذهبی، امروز در مراسم عزای حسینی که در مسجد کریم اهل‌بیت(ع) برگزار شد، با اشاره به اینکه یکی از مهمترین و با ارزش‌ترین نتایجی که ارتباط مؤثر با خداوند و اولیاء الله برای انسان به همراه دارد، پاکسازی روح و جسم انسان از پستی‌ها و زشتی‌هاست، اظهار کرد: خداوند متعال برای برقراری ارتباط مؤثر با خودش زمینه‌های بسیاری را ایجاد کرده و بشارت داده است که هرکس بتواند خود را از آلایش‌های دنیایی دور کند، جایگاه رفیعی نزد خداوند به دست می آورد و در آن جایگاعه باقی خواهد ماند.

وی در ادامه به بیان اثرات صلوات بر پیامبر(ص) و خاندان پاک و طاهرش پرداخت و بیان داشت: صلوات یک نشان جامع دینی است که بالاترین درجه را در بین اذکار دیگر دارد.

این پژوهشگر ادامه داد: دسته‌ای از اثرات ظاهری و دسته دیگر، اثرات باطنی است که در روایات متعددی از این اثرات یاد شده و بر تکرار دائم این ذکر تأکید شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین قوامی، تسلیم بودن در برابر امر اهل‌بیت(ع) را از ویژگی‌های باطنی ذکر صلوات بر پیامبر(ص) و خاندان او دانست و افزود: معنای حقیقی و باطنی صلوات، تسلیم بودن در برابر اوامر خداوند متعال، پبامبران و ائمه معصوم(ع) است.

این سخنران مذهبی، سه عامل را موجب خلیل‌الله نامیده شدن حضرت ابراهیم(ع) معرفی کرد و اظهار داشت: سفره‌داری و عدم خساست، اولین عامل خلیل خوانده شدن حضرت ابراهیم(ع) بود.

وی، امید خالص به خدا و ناامیدی کامل از مخلوقات را ویژگی دوم حضرت ابراهیم(ع) معرفی و یادآور شد: ایشان مهاجر الی‌الله لقب گرفت و بدینوسیله به مقامی دست یافت که هیچ کس دیگر نتوانسته است به مقام خلیل‌الله برسد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =