یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ | Feb 28, 2021
بردباری

حوزه/ اگر خصلت حلم و بردبارى، در طبيعت شما وجود ندارد، دليل بر آن نيست كه هرگز نمي توانيد حليم و بردبارى شويد. كافى است كه براى مدتى، خود را به بردبارى وادار سازيد.

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، هیأت تحريريه بنياد نهج‏ البلاغه در قالب کتاب «پندهاى كوتاه از نهج البلاغه» به جمع آوری بخشى از كلمات و جملات این کتاب ارزشمند و ارائه شرح مختصری از آن پرداخته که در شماره های گوناگون تقدیم حضور علاقمندان می گردد.

* تمرين بردبارى

ان لم تكن حلما فتحلم، فانه قل من تشبه بقوم الا أو شك أن يكون منهم

* ترجمه

اگر بردبار نيستى، خود را وادار به بردبارى كن، زيرا كسى كه خود را به گروهى شبيه كند، به زودى از آنان مى ‏شود.

* شرح

كسانى هستند كه برخى از صفات خوب انسانى، به طور طبيعى در آنها وجود ندارد، مثلا در طبيعت آنها از آغاز، صفت حلم و بردبارى وجود نداشته است و همواره در برابر كوچكترين ناملايمى، آرامش خود را از كف داده و دست به كارهايى زده ‏اند كه باعث ايجاد مشكلات و ناراحتي های فراوانى شده است.

بهترين راهى كه براى اينگونه افراد وجود دارد، آن است كه با اراده و تمرين، خود را به آن صفت عادت دهند، تا رفته رفته بر اثر عادت، آن صفت خوب جزو وجود آنها شود.

امام عليه ‏السلام، به عنوان نمونه، صفت ((بردبارى)) را مطرح ساخته و درباره آن فرموده است: اگر خصلت حلم و بردبارى، در طبيعت شما وجود ندارد، دليل بر آن نيست كه هرگز نمي توانيد حليم و بردبارى شويد. كافى است كه براى مدتى، خود را به بردبارى وادار سازيد يعنى در برابر مسائلى كه آرامش شما را بر هم مى ‏زند، سعى كنيد رفتارتان شبيه كسى باشد كه به طور طبيعى بردبار است و در برابر چنان مسئله‏ اى، آرامش خود را با بردبارى حفظ مى‏ كند.

وقتى مدتى به اين كار ادامه داديد و رفتارى شبيه رفتار اشخاص بردبار در پيش گرفتيد، رفته رفته عادت مى‏ كنيد كه هر وقت با چنان مسائلى روبرو شديد، همان رفتار را از خود نشان دهيد.

به اين ترتيب، صفاتى كه در طبيعت شما وجود ندارد، بر اثر تمرين به صورت يك عادت در شما ايجاد مى‏ شود. به طوريكه يك كسى نمى‏ تواند تشخيص دهد كه آن صفت خوب، از آغاز در طبيعت شما وجود داشته است يا خود با تمرين و عادت، آنرا در وجودتان ايجاد كرده ‏ايد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8