یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ | May 31, 2020
عبرت های عاشورا

حوزه/ عضو هیئت علمی جامعه الزهرا(س) بر لزوم تبیین درس ها و عبرت های عاشورا در کنار بیان مصایب کربلا برای عموم مخاطبان منابر و جلسات حسینی به خصوص نسل جوان تاکید کرد.

دکتر طیبه توکلی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه ضمن تسلیت شهادت مظلومانه سیدالشهدا(ع) و یاران و اصحاب باوفای حضرت ابراز داشت: تاریخ کربلا وسعتی به طول همه دنیا و تاریخ بشر دارد چه آن که حاوی بارزترین و شاخص ترین نبرد حق و باطل در روزی ماندگار به نام عاشوراست.

وی افزود: از این حیث ما باید در کنار توجه به بُعد عاطفه و مرثیه عاشورا که بس لازم و ضروری است، نگاهی تاریخی و تحلیلی نسبت به چرایی و چگونگی وقوع آن داشته باشیم و در واقع وعاظ و سخنرانان و مداحان در کنار بیان مصایب کربلا به تبیین درس ها و عبرت های عاشورا نیز اهتمام داشته باشند.

این محقق و پژوهشگر اسلامی اضافه کرد: به تعبیر رسای رهبر معظم انقلاب باید از مشاهده صحنه عاشورا، درس عبرت گرفت و گرنه در ادامه راه و به ویژه بحث حمایت از جبهه حق و مقابله با جبهه باطل، دچار مشکل می شویم.

عضو انجمن تاریخ پژوهان حوزه علمیه قم همچنین بیان داشت: متاسفانه نگاه دقیق و عالمانه به تاریخ عاشورا و به خصوص تبیین این مساله به زبان قابل فهم برای عامه مردم و نسل جوان تا حدودی در جامعه ما مورد غفلت واقع شده، چه آن که توجه به عاشورا بیشتر ناظر به مقتل خوانی و بیان مصایب شده و این در حالی است که تاریخ کربلا و عاشورا حاوی نکات بسیار مهم و در عین حال ظریفی است که ما به عنوان یک شیعه و محب سیدالشهدا(ع) باید حتماً به آن ها توجه کنیم.

وی گفت: البته ناگفته نماند که بیان مصیبت ها و تقویت بُعد احساسی و عاطفی برای ماندگاری پیام عاشورا و مظلومیت اهل بیت(ع) کاملاً ضروری است و اتفاقاً خواسته علما و مراجع تقلید و به خصوص رهبر معظم انقلاب این است که سال به سال باید باشکوه تر مراسم های عزاداری و روضه خوانی برگزار شود، اما در کنار آن ما باید بر روی منابر و محافل حسینی به ویژه در دهه اول محرم، تاریخ مستند و تحلیلی عاشورا را نیز برای نوجوانان و جوانان بیان کنیم که اگر این کار را نکنیم برخی ها ممکن است در آن تحریف و تشکیک ایجاد کنند.

توکلی تاکید کرد: توجه به این مهم از سویی در بحث تربیتی نیز بسیار حایز اهمیت است چرا که تاریخ عاشورا واجد مولفه های کلیدی ناظر به رشد و تحول معنوی و تربیتی در انسان های شیفته این فرهنگ ناب است.

وی افزود: به عنوان مثال توجه به ابعاد مختلف خطبه حضرت زینب (س) در کوفه و شام و این که چگونه این بانوی بزرگوار در اوج مظلومیت و مصیبت توانست با شجاعت از مکتب عاشورای حسینی دفاع کند و پیام تاریخی کربلاییان را به گوش همه دنیا برساند ، نشان می دهد که یک نظام تربیتی اسلامی چگونه می تواند به یک زن چنین اقتدار و عظمتی بدهد که به تعبیر زیبای شاعرانه، "کربلا در کربلا می ماند، اگر زینب نبود"

عضو هیئت علمی جامعه الزهرا(س) همچنین بیان داشت: به هر صورت آن چه مهم است این که واقعه کربلا حقیقتی است که ظرفیت تلفیق و تجمیع عقلانیت و عواطف انسانی را دارد و مهم نیز این است که مکتب سیدالشهدا(ع) به شیوه ای صحیح، عقلانی و علمی برای جامعه تبیین شود، در عین حال که باید به بُعد عاطفی آن نیز عنایتی ویژه داشت و از هر بهانه ای برای بیان مصایب آل الله بهره لازم را بُرد.

وی در خاتمه گفت: اگر این گونه شد به یقین و در پرتو عنایات الهی و به برکت نام امام حسین(ع) خواهیم توانست اهداف متعالی دین را در راستای رشد و شکوفایی دنیوی و اُخروی بشر محقق سازیم و این گونه خدمتی هر چند ناچیز به ساحت مقدس حضرت اباعبدالله (ع) داشته باشیم.

۳۱۳/۸

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =