یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ | Jan 17, 2021
حجت الاسلام ناصر هدایتی

حوزه/ رئیس تبلیغات اسلامی بجنورد گفت: حضرت سیدالشهدا (ع) در بیان و عمل به‌طور مکرّر از فریضه بزرگ امر به معروف و نهی از منکر یاد کرده و استکبارستیزی را برترین تجلی آن دانسته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» در خراسان شمالی، حجت‌الاسلام ناصر هدایتی، امروز در نشست ویژه‌برنامه‌های دهه دوم محرم که در دفتر نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد، با اشاره به فلسفه قیام عاشورا، استکبارستیزی را برترین امر به معروف و نهی از منکر ذکر کرد.

وی افزود: امام حسین (ع) نه تنها با سخنانش به افشای جنایات بنی‌امیه پرداخت بلکه با شمشیر بر ضد آنان به مبارزه برخاست و تا پای جان ایستادگی کرد و این حرکت خویش را امر به معروف و نهی از منکر و اصلاح امور جامعه نامید.

حجت‌الاسلام هدایتی اضافه کرد: حضرت سیدالشهدا (ع) در بیان و سخنان خویش، به‌طور مکرّر از این فریضه بزرگ یاد کرد و با صراحت، یکی از انگیزه‌های حرکتش را احیای همین امر مهم شمرد.

وی با بیان اینکه بر این اساس شاید بتوان صریح‌ترین و رساترین تعبیر امام (ع) در تبیین این مسئله، جمله‌ای دانست که در وصیت‌نامه آن حضرت به برادرش محمد حنفیه آمده است، افزود: آن حضرت پس از آن‌که انگیزه‌هایی چون هوی و هوس و کسب مقام را از قیام خود دور دانست، چنین نوشت: «وَ إِنَّما خَرَجْتُ لِطَلَبِ الْإِصْلاحِ فِی أُمَّةِ جَدِّی، ارِیدُ أَنْ آمُرَ بِالْمَعْرُوفِ وَ أَنْهی عَنِ الْمُنْکرِ، وَ اسِیرَ بِسِیرَةِ جَدِّی وَ أَبِی عَلِی‌بْنِ أَبِی‌طالِبٍ» و تأکید کرد من تنها به انگیزه اصلاح در امّت جدم به پا خاستم، می‌خواهم امر به معروف و نهی از منکر کنم و به روش جدم و پدرم علی‌بن ابی‌طالب (ع) رفتار کنم.

حجت‌الاسلام هدایتی ادامه داد: امام (ع) در این عبارات کوتاه و گویا در همان آغاز راه، هدف حرکت الهی خویش را ظلم‌ستیزی و مبارزه با استکبار بیان می‌کند که قصدش کشورگشایی و به چنگ آوردن مال و مقام دنیا نیست، بلکه هدفش فقط اصلاح جامعه اسلامی و احیای امر به معروف و نهی از منکر است.

وی افزود: امام (ع) در نشانه‌گیری معروف‌ها و منکرها نیز استکبارستیزی را به‌طور نمایان مطرح کرد و فرمود: «الا انّ الدعی بن الدعی قد رکزنی بین اثنتین بین السلة و الذلة و هیهات منا الذلة...».

حجت‌الاسلام هدایتی با بیان اینکه استکبارستیزی علیه معاویه؛ مهم‌ترین آرزو در مکتب امام حسین (ع) است، گفت: در تبیین ضرورت استکبارستیزی علیه حاکمان جور به‌ویژه معاویه، می‌توان به نامه شدیداللحن امام حسین (ع) به دستگاه فرعونی معاویه اشاره کرد که فرمودند: «ما أَرَدْتُ حَرْباً وَ لا خِلافاً، وَ إِنّی لَاخْشَی اللهَ فِی تَرْک ذلِک مِنْک وَ مِنْ حِزْبِک الْقاسِطینَ الُمحِلِّینَ، حِزْبِ الظَّالِمِ، وَ أَعْوانِ الشَّیطانِ الرَّجِیمِ... وَ إِنّی وَاللهِ ما أَعْرِفُ افْضَلَ مِنْ جِهادِک، فَإِنْ أَفْعَلْ فَإِنَّهُ قُرْبَةٌ إِلی رَبِّی، وَ إِنْ لَمْ أَفْعَلْهُ فَأَسْتَغْفِرُ اللهَ لِدینی، وَ أَسْأَلُهُ التَّوْفیقَ لِما یحِبُّ وَ یرْضی».

وی افزود: امام (ع) در این نامه تأکید می‌کنند من در حال حاضر، قصد جنگ و درگیری با تو را ندارم (به خاطر پیمان صلحی که میان تو و برادرم امام حسن (ع) امضا شده است) و برای ترک مبارزه با تو و با حزب ستمکارت که حرام خدا را حلال شمرده‌اند، همان گروه ستم‌پیشه و یاران شیطانِ رانده‌شده از خدای خود بیمناکم. به خدا سوگند من کاری را برتر از جهاد با تو سراغ ندارم؛ پس اگر چنین کاری کنم، مایه تقرّب و نزدیکی من به پروردگار خواهد بود و اگر دست به کاری نزنم، از خداوند برای ترک جهاد استغفار می‌کنم.

حجت‌الاسلام هدایتی اضافه کرد: این نامه شجاعانه و متین و حساب‌شده امام (ع) آن‌هم در زمانی که ظاهراً قدرتی در دست ندارد، در برابر سلطان ستمگر و جبّاری همچون معاویه که همه‌چیز را در دست داشت، در نوع خود گوشه‌هایی از تاریخ ننگین بنی‌امیه را افشا می‌کند و به نقد آن می‌پردازد.

رئیس تبلیغات اسلامی بجنورد گفت: امام (ع) در این نامه به ریختن خون افراد پاک‌باز و باتقوا و با ایمانی که از بهترین الگوهای جهاد و ظلم‌ستیزی بودند، اشاره می‌کند.

وی افزود: امام (ع) در این نامه مقوله استکبارستیزی و لزوم جهاد با دستگاه فرعونی معاویه را از آرزوهای مهم خویش برمی‌شمرد و از تهدیدهای او کمترین هراسی به خود راه نمی‌دهد؛ امری که در انقلاب اسلامی ما هم با تأسی از قیام عاشورا اجرایی و عملی شد و اکنون هم این استکبارستیزی انقلاب اسلامی در اقصی نقاط جهان تداوم دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8