سه‌شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ | Jun 2, 2020
رئیس مرکز پاسخگویی به شبهات حوزه قم

حوزه/ رئیس مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه علمیه قم با بیان اینکه ارجاع نفوس به عقلانیت و معنویت؛ راه تحقق سبک زندگی دینی است گفت: تحقق سبک زندگی دینی با همه صعوبتی که دارد ناشدنی نیست.

به گزارش خبرگزاری حوزه، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن رضایی‌مهر، رئیس مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه علمیه قم در نشست چگونگیِ سبک زندگی دینی در گام دوم انقلاب گفت: مباحث در این زمینه در سه محور اصلی تبیین رابطه شناختی بین سبک زندگی دینی و بیانیه گام دوم، امکان عملیاتی شدن سبک زندگی دینی در دنیای مدرن و  بررسی تطبیقی سبک زندگی دینی و غربی قابل پیگیری است.

وی درخصوص ارتباط گام دوم انقلاب و سبک زندگی افزود: بیانیه گام دوم از لحاظ محتوایی، در واقع سند راهبردی اهداف و آرمان‌های نظام مقدس اسلامی و ارتقای کمی و کیفی توانمندی‌های کشور در دوره پسا چهلم است.

حجت‌الاسلام والمسلمین رضایی مهر اضافه کرد: روح و عصاره این سند در واقع رونمایی از یک سری مسئولیت‌ها و وظایف نسبت به آینده نظام است و باید به شدت به محتوای آن اهتمام ورزید. مراد از سبک زندگی اسلامی نیز در واقع سبک و روش تعالی‌بخشی است که دین برای زندگی موفقیت‌آمیز بشر ارائه م‌ دهد.

رئیس مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه علمیه قم، ارتباط بین تحقق سبک زندگی اسلامی و تحقق بیانیه دوم را ارتباطی تام دانست و گفت: بیانیه گام دوم زمانی به بهترین وجه در جامعه اجرا می‌شود که سبک زندگی دینی در جامعه اجرا شده باشد. در نتیجه می‌توان گفت سبک زندگی اسلامی پیش نیاز اجرای بیانیه گام دوم است.

وی با بیان اینکه کل محتوای بیانیه ناظر به سبک زندگی است تصریح کرد: در نهایت راهکاری که برای تحقق بیانیه در اینجا می‌توان ارائه نمود تقویت زمینه‌های تحقق سبک زندگی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین رضایی مهر در خصوص محور دوم و مراد از امکان تحقق سبک زندگی افزود: مراد از امکان، در اینجا امکان وقوعی است. البته برخی مخالف این نظریه را ذکر می‌کنند و می‌گویند تحقق امر دینی در جامعه مدرنیته معاصر، نزدیک به امتناع است چرا که سبک زندگی غربی و انحرافات فکری و فلسفی؛ چنان بر قلب و رفتار و زندگی بشر چیره شده که اجرای سبک زندگی اسلامی در مرحله امکان وقوعی آن بسیار بعید و سخت است.

تحقق سبک زندگی دینی ناشدنی نیست

وی در خصوص نظریه مخالفان گفت: بنده با این نظریه به نحو موجبه جزئیه موافق هستم، چرا که جهان مدرنیته با اندیشه‌های سکولار و نهیلستی خود و نیز تفکرات مکاتب فلسفی غرب؛ امکان وقوع امر دینی را سخت کرده است اما ممکن قریب به امتناع بودن را قبول نداریم.

رئیس مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه علمیه قم اضافه کرد: وجود مشکلات حتی اگر فراگیر شده باشد نمی‌تواند جلوی تحقق دین و در ذیل آن تحقق سبک زندگی دینی را بگیرد و در نتیجه می‌توان گفت اجرای سبک زندگی دینی در جوامع بشری هرچند سخت است، اما قابل تحقق و امکان است.

رئیس مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه، واژه «حیات طیبه» در آیه «مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِنْ ذَکَرٍ أَوْ أُنْثَی وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیَاةً طَیِّبَةً وَلَنَجْزِیَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ مَا کَانُوا یَعْمَلُونَ» را دال بر سبک زندگی دانست و گفت: قرآن کریم تحقق سبک زندگی اسلامی را نه تنها بعید نمی‌داند بلکه افراد را به آن تشویق می‌نماید. ارجاع نفوس انسان‌ها به عقلانیت و معنویت راهکار از بین بردن این صعوبت و عملیاتی شدن اجرای سبک زندگی در تمامی جوامع است.

وی پیرامون محور سوم بحث و برتری سبک زندگی دینی بر غربی گفت: بهترین راه شناسایی این برتری، استفاده از ملاک‌های ارزشیابی است؛ برای واکاوی و بازخوانی هر مکتبی به سراغ حوزه معرفت‌شناختی و دیدگاه‌های انسان شناختی آن مکتب می‌روند؛ بر این اساس در حوزه جهان‌بینی، رویکرد غرب مبتنی بر جهان‌بینی مادی است و از آنجایی که هر چیز مادی را موجود می‌دانند؛ دفاع از دین چون یک امر غیر مادی است، در بین آنان وجود ندارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین رضایی مهر با بیان اینکه اما جهان‌بینی الهی، عالم را مخلوق خدا می‌داند تصریح کرد: نقطه اوج سبک زندگی در جهان‌بینی مادی رسیدن به لذایذ مادی و جذب سود و سرمایه است همچنین در حوزه انسان‌شناسی، تفکر غالب در جوامع غربی و شعارشان، اصالت انسان است.

وی اضافه کرد: اما اسلام در عین قائل شدن کرامت برای انسان، او را فقیر الی الله می‌داند. در حوزه شناخت شناسی؛ ابزار شناخت در غرب، عقل جزئی تجربت‌اندیش و آزمایش است و هر ادعایی که با این  دو ابزار ثابت نشود اعتباری ندارد اما در نگاه اسلام، وحی را علاوه بر این دو از ابزار معرفت می‌داند؛ در حوزه اخلاق نیز اندیشه غرب مبتنی بر لذات مادی است و انسان را تولید کننده گزاره‌های اخلاقی می‌داند نه اینکه واقعا اخلاقی وجود دارد.

313/32

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =