چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ | Oct 28, 2020
علیرضا موحد‌نژاد

حوزه/ رئیس کمیته علمی ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به رؤیت هلال ماه شوال در ۱۰ نقطه کشور گفت: اختلاف در اعلام عید یک موضوع فقهی است و ممکن است مثلاً برخی فقها رؤیت با ابزار را معتبر بدانند و برخی معتبر ندانند.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از تهران، حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا موحد نژاد، رئیس کمیته علمی ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری، درخصوص نحوه استهلال ماه شوال گفت: گروه‌های مختلف که برای استهلال مستقر می‌شوند، گروه‌های استانی هستند و از تهران اعزام نمی‌شوند. در این راستا ستادهای استهلال استانی برنامه‌ریزی می‌کنند برای گروه‌ها تا در نقاطی که تعیین می‌کنند به رؤیت بپردازند.

وی به رؤیت هلال ماه شوال در بسیاری از مناطق کشور اشاره کرد و افزود: هلال در استان‌های مختلفی دیده شده است، البته برخی استان‌ها غبار و ابر بود و این رؤیت را سخت می‌کرد، اما تا دیشب ۱۰ گروه توانستند هلال ماه را ببینند که این اتفاق در استان‌های مختلف رخ داد.

موحدنژاد، بحث اختلاف در اعلام عید را یک موضوع فقهی دانست و گفت: بحث اختلاف در اعلام عید به اختلافات فقهی بازمی‌گردد و مسأله جنبه کاملاً فقهی دارد. ممکن است برخی مردم گمان کنند اختلافات سیاسی در کار است، اما این طور نیست. برخی فقها رؤیت با ابزار را معتبر می‌دانند برخی رؤیت با ابزار را معتبر نمی‌دانند، برخی رؤیت را در همان منطقه که فرد ساکن هست درست می‌دانند، اما برخی تا چند هزار کیلومتر هم رؤیت را معتبر می‌دانند.

رئیس کمیته علمی ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری ادامه داد: این اختلاف فقهی از قدیم هم بوده، اما امروز به دلیل ارتباطات و خبررسانی رسانه‌ها خود را بیشتر نشان می‌دهد. همچنین مردم باید براساس نظر مرجعشان عمل کنند و همان‌طور که مرجعشان تشخیص داده که هلال دیده شده یا نه مانند آن عمل کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =

نظرات

  • پیراسته فر GB ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
    0 0
    درسال ۱۳۸۴ مرحوم آیت الله بهجت «عیدفطر»رایک روزجلوترازاعلام رسمی-دفتررهبری-اعلام کرد. آیت الله بهجت چهارشنبه، ۱۱ آبان ۱۳۸۴(٢٩ رمضان ١٤٢٦)راعیدفطراعلام کردند. درحالی که دفتررهبری(٣٠ رمضان ١٤٢٦)پنج شنبه، ۱۲ آبان ۱۳۸۴ راعیدفطراعلام کردند. دربعضی شهرستانهادر۲روزعیدفطرخوانده شد/ازجمله درزادگاه این مرجع(فومن) ودررشت «مسجدصفی» مقلدان آیت الله بهجب -چهارشنبه-نمازعیدفطراقامه کردند. صحنه ناخوشایندی بود-روزآخرماه رمضان-یک عده روزه میخوردند-بعنوان ماه شوّال-درحالیکه کثیری روزه داربودند. آیت الله فاضل لنکرانی هم مثل آیت الله بهجت(چهارشنبه٢٩ رمضان ١٤٢٦)رااعلام کرد. رحلت آیت الله بهجت فومنی :۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۸ درسن ۹۳سالگی.
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8