جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ | Oct 23, 2020
رفیعی

حوزه/ سخنران حرم مطهر کریمه اهل بیت(س) کمک نکردن به انسان‌های رنج دیده، ترک یاری مظلوم و ترک امر به معروف و نهی از منکر را سبب نزول بلا در جامعه عنوان کرد و گفت: امیرالمؤمنین(ع) فرمودند زکات حاکمیت و افرادی که قدرت در دستشان است رسیدگی به انسان‌های رنج دیده است.

به گزارش خبرگزاری حوزه، حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی ظهر امروز در سالروز شهادت حضرت رقیه سلام الله علیها طی سخنانی در حرم مطهر کریمه اهل بیت(س) با اشاره به روایتی از امام سجاد علیه السلام سه گناه را سبب نزول بلا دانست و عنوان کرد: اولین گناه کمک نکردن به افرادی است که در رنج و سختی هستند.

وی با بیان اینکه کمک نکردن به نیازمندان و افرادی که در سختی هستند نباید تبدیل به فرهنگ یک جامعه شود، افزود: امیرالمؤمنین(ع) فرمودند زکات حاکمیت و افرادی که قدرت در دستشان است رسیدگی به انسان های رنج دیده است و در جای دیگر فرمودند کفاره گناهان بزرگی که امید بخشش در آن نیست کمک به افراد رنج دیده و سختی کشیده است.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت دومین گناهی که سبب نزول بلا می‌شود را ترک یاری مظلوم دانست و ابراز کرد: امام سجاد علیه‌السلام در دعای ۳۸ صحیفه سجادیه از ۷ چیز برابر خدا عذرخواهی می‌کنند که اولین آنها یاری نکردن مظلومی است که در مقابلشان به او ظلم شده؛ نه اینکه امام سجاد علیه السلام مظلومی را یاری نکرده باشند بلکه هدف ایشان آموزش این فرهنگ در جامعه است.

وی با بیان اینکه ظلم، انواع مختلف دارد، افزود: یکی میتواند با صدای بلند اگزوز موتور خود به دیگران ظلم کند و دیگری با نگاه به ناموس مردم، یکی با تحقیر مردم و دیگری با نخاله ساختمانی و زباله‌های منزل خود؛ بنابراین انسان ممکن است به صورت ناآگاهانه هم به دیگران ظلم کند و باید بسیار مراقب اعمال خود باشیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی ادامه داد: شخصی خدمت پیامبر(ص) رسید و گفت که من از تاریکی روز قیامت می‌ترسم؛ پیامبر(ص) فرمودند از ظلم کردن به دیگران بپرهیز که ظلم به مردم ظلمات و تاریکی قیامت می‌آورد.

وی بدترین ظلم را ظلم والیان به مردم دانست و گفت: ممکن است دولت کاری را هم انجام ندهد اما همین بی برنامگی دولت ظلم بزرگی به مردم است؛ این ظلم به مردم است که سرمایه آن‌ها طی چند ماه نصف و حتی کمتر از نصف شود انسانی که پولی را پس انداز کرده که جهیزیه دخترش را تهیه کند دیگر نتواند چیزی بخرد و ازدواج‌ها به تأخیر بیافتد.

استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: سومین گناه که امام سجاد علیه السلام آن را از اسباب نزول بلا دانستند ترک امر به معروف و نهی از منکر است که در این زمینه هم کوتاهی زیادی صورت گرفته و در جامعه باید تقویت شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8