پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ | Nov 26, 2020
بخشی نیا

حوزه/ به مناسبت چهلمین سالگرد گرامیداشت هفته دفاع مقدس و به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، آیین روایتگری مجازی با حضور محسن بخشی نیا، همرزم شهید زین الدین در فضای مجازی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری حوزه، محسن بخشی نیا همرزم شهید مهدی زین الدین در این نشست مجازی به تبیین اصول روایتگری و تاریخچه آن پرداخت و گفت: روایت گری دارای چندین ارکان است و نویسنده دفاع مقدس در حوزه کودک و نوجوان نیز یک راوی به شمار می رود و روایت در قالب های مختلف با اسناد معتبر بیان می شود.

وی افزود: راوی یا یک نویسنده دفاع مقدس باید فردی متعهد، توانمند و آگاه و ماهر نسبت به رویدادها و سبک زندگی در دوران دفاع مقدس باشد تا بتواند محتوایی جذاب را به مخاطب ارائه دهد.

این رزمنده سال های دفاع مقدس تصریح کرد: به این نکته باید توجه داشت که راوی در چه دهه‌ای روایت می‌کند و آن دهه را مرور کند و نسبت به آن شناخت داشته باشد.

وی سپس به دنیای امروز که عصر ارتباطات و اطلاعات است اشاره کرد و افزود: در این دوره با استفاده از ظرفیت فضای مجازی و تولید محتوایی جذاب می‌توانیم به روایتگری و خاطره گویی از ۸ سال جنگ تحمیلی بپردازیم.

بخشی نیا افزود: قصه‌گویی همراه با جذابیت نیز یکی دیگر از ویژگی‌های ارکان روایتگری است و راوی به‌دور از جعل و تحریف وقایع و صحنه های جنگ را روایت می کند.

همرزم شهید زین الدین همچنین گفت: نقل‌قولی که راوی به مخاطب ارائه می‌دهد شامل زمان عملیات، زندگی قرارگاهی، عملیات و سبک زندگی خانواده‌ها است، ضمن آن که یکی دیگر از ارکان روایتگری توجه به سن، جنسیت و آگاهی از علاقه مندی مخاطب، استان، سطح آگاهی و همین طور تحصیلات است.

وی افزود: نویسندگی، جمع‌آوری منابع متقن و کتب مستند یا مشاهدات یک رزمنده و نقل‌قول توسط بازماندگان خانواده‌های شهیدان نیز از ارکان روایتگری محسوب می‌شوند.

وی اهداف روایتگری را ارتقای سطح آگاهی  مخاطب و تحلیل چرایی و چگونگی جنگ تحمیلی و نیز جلوگیری از تحریف و جعل دانست و بیان داشت: از چهل ‌و دو سالگی سن انقلاب اسلامی، ۸ سال آن مربوط به دفاع مقدس است که باید نسل به نسل منتقل شود.

بخشی نیا ابراز داشت: نتیجه ۸ سال دفاع مقدس، تربیت و پرورش و آمادگی روحی و جسمی نسل جوان امروز مانند شهید حججی و دیگر شهدای مدافع حرم است، ما در تمامی حوزه‌ها به جوانان برومند این مرزوبوم نیاز داریم.

وی در ادامه با تأکید بر این که پرهیز از هرگونه بدعت، اغراق و ایجاد شبهه از ویژگی‌های یک راوی یا نویسنده دفاع مقدس است، گفت: راوی باید اهل مطالعه، تحقیق و پژوهش در این حوزه باشد و با توجه به تکنولوژی های روز به فضای مجازی و چگونگی تولید محتوایی مناسب نیز تسلط کامل داشته باشد و با تلفیق روایت و خاطره و تصویرسازی صحیح و واقعی، ضمن اقناع مخاطب با او همدلی و همدردی کند.

وی افزود: توجه به دین و مبانی اسلام و دفاع از تمامیت ارضی باعث شد تا جنگ تحمیلی ما عنوان دفاع مقدس را به خود بگیرد چرا که هدف آن احیا و حفظ اسلام ناب محمدی(ص) بود.

بخشی نیا ادامه داد: آموزش و تجهیزات نظامی و توکل به خدا و توسل به معصومین علیهم‌السلام رمز پیروزی و ماندگاری دفاع مقدس شد.  رزمندگان و خانواده‌های آنان در آن دوران در شرایط سختی به سر می‌بردند و از همه طرف ما درگیر جنگ و تحریم تسلیحات و جیره‌بندی کالاها بودیم و زیرساخت‌های آموزشی و آرامش امروز در آن زمان وجود نداشت، اما اکنون سوخت سالم و پاک در دورافتاده‌ترین نقاط کشور داریم و فرزندان ما با آسودگی خیال در مدارس و دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند.

وی گفت: در آن دوران، دشمن آماده سرکوب انقلاب و اشغال خاک کشور عزیزمان ایران اسلامی بود و رژیم بعث عراق به نیابت از آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها با ایران جنگیدند اما به فضل الهی نقشه شوم و شیطانی آنان شکست خورد و انقلاب اسلامی ما به‌عنوان محور مقاومت به دنیا صادر شد که نمونه آن مبارزه با داعش و شکست آنان در عراق و سوریه بود و همه شاهدیم که آمریکایی‌ها مفتضحانه در حال خارج شدن از منطقه هستند.

همرزم شهید زین‌الدین در بخش دیگری از سخنان خود به تفاوت خاطره و روایت پرداخت و افزود: خاطره موضوعی شخصی است که ممکن است یک یا چند نفر در آن شرکت داشته باشند و در جنگ هم شاهد صحنه‌هایی بودند که آن را به‌عنوان خاطره ثبت کردند و ما در خاطره احساسات و عواطف را درک می‌کنیم و حال آن که روایت، نقل‌قول است و روایت راوی برای شنونده باید باورپذیر باشد، خاطره باید جذاب و دارای پیام باشد ضمن آنکه برخی خاطره‌ها طنز و واقعی است اما قابل نقل نیست چون‌که در ذهن مخاطب نمی‌گنجد.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: امروز شاهد پیشرفت‌های تسلیحاتی و علمی و عبور از فراز و نشیب‌ها هستیم و جنگ امروز ما دفاع از فرهنگ اسلامی ایرانی و حضور مقتدرانه در فضای مجازی به عنوان افسران جنگ نرم است.

۳۱۳/۸
 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8