دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ | Mar 8, 2021
رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت

حوزه/ رئیس جمهور با گرامیداشت فرا رسیدن ایام سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و به نتیجه رسیدن ۱۶ سال مبارزه و مقاومت ملت ایران، تاکید کرد: بهمن ۵۷ مقارن با سال ۹۹ هجری قمری یک پیروزی بزرگ در برابر استبداد و استعمار نصیب ملت ایران شد و امسال در ۹۹ هجری شمسی نیز شاهد پیروزی ملت ایران در برابر فشار حداکثری و تروریزم اقتصادی و پایان دوران یک ظالم و مستبد دیگر هستیم.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از تهران،  دکتر حسن روحانی، روز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت اظهارداشت: در ۹۹ قمری یک ظالم و مستبد دورانش تمام و سرنگون شد و امروز هم در ۹۹ شمسی پایان حکومت نحس یک مستبد دیگر است که در تمام دوره چهارساله اش، جز ظلم و فساد و ایجاد مشکلات برای مردم خود و جهان ثمر دیگری نداشت.

رئیس جمهور در ادامه پیروزی انقلاب اسلامی در ایران را مرهون راهبری داهیانه امام عزیز و بزرگوار دانست و گفت: امام در طول مبارزه و بعد در طول حکومت اسلامی که آن بزرگوار حضور داشت، همیشه بر دو مساله توکل به خداوند، اتکال به حق و اعتماد به مردم تاکید داشت.

دکتر روحانی با بیان اینکه "امام اسلام و اجرای احکام اسلام را با نظر اکثریت جامعه مسلمان ایران کنار هم قرار داد"، افزود: وقتی اسلام و احکام اسلام در جامعه ما می‌تواند حاکمیت کامل داشته باشد که بتوانیم اکثریت مردم را به خوبی با اسلام آشنا کنیم. اسلام تنها مشکلش دعوت است یعنی باید بتوانیم دعوت‌کننده خوبی باشیم والا اسلام منطبق با فطرت و سرشت مردم است و اگر خدای ناکرده جامعه ما یک بخشی یک روزی از اسلام فاصله بگیرند تقصیر ماست چون درست نتوانستیم اسلام را تبیین کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه امام راحل بر "مردم سالاری" تاکید فراوان داشت، جمله معروف " میزان رای ملت است" را سیاست بنیادین انقلاب اسلامی عنوان کرد و افزود: اصل ۶ قانون اساسی بر مبنای همین جمله امام تدوین شده است.

دکتر روحانی افزود: امام راحل همچنین  در مردادماه  سال ۵۷ جمله ای مهم خطاب به منتخبین مردم در خبرگان  قانون اساسی گفته اند که فکر می کنم اگر امروز کسی این جمله را بنویسد، ممکن است احضارش کنند.

رئیس جمهور افزود: امام راحل خطاب به اعضای خبرگان قانون اساسی گفتند،" اکثریت هر چه گفتند، آرای ایشان معتبر است ولو به ضرر خودشان باشد، شما که ولی آنها نیستید، شما فقط وکیل آنها هستید، مردم خودشان مصالح خود را می دانند".

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: این سخن که اکثریت مردم سخنانشان معیار است و ما در دولت یا در مجلس ولی مردم نیستیم و وکیل مردم هستیم، حرف خیلی مهمی است و جمهوری اسلامی ایران که بعد از ۱۶ سال مبارزه ، ایثار و مقاومت و با رهبری امام و همه مجاهدان پیروز شد، تا روزی می ماند که دو اصل جمهوریت و اسلامیت را مد نظر قرار دهیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه در مسئله جمهوریت و مردم سالاری در نظامی که همه مقام های آن از بالا تا پایین با رای مردم انتخاب می شوند، نظر مردم و اکثریت همیشه مهم است، گفت: امیدوارم تفسیر صحیح و درست از اسلام به جامعه ارائه کنیم؛ تفسیری که نه افراطی و نه خرافی باشد. اسلام یک دین اخلاقی است و برمبنای احکام خدا و منطبق با فطرت انسانی است که خالق آن خدا است.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ایام سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: مردم ایران با خلق حماسه های فراوان در مقاطع مختلف از پیروزی انقلاب گرفته تا سال های تثبیت انقلاب، جنگ تحمیلی ۸ ساله،  سال های تحریم و جنگ اقتصادی بر دشمن پیروز شدند و ما در همه این مقاطع تنها بودیم و هیچ دولت و ابرقدرتی از ما حمایت نمی کرد.

رئیس جمهور با تاکید بر نقش مقاومت و ایستادگی مردم، هدایت رهبری و تلاش مسئولان کشور در کسب موفقیت های به دست آمده و نقش بر آب کردن توطئه های دشمنان در طول سالهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، اظهارداشت: امروز دفتر سیاه ترامپ برای همیشه بسته می شود و یکی از مصادیق سرنگونی ظالمان همین است و ما خدا را بخاطر آن شکر می کنیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه این دستور اسلام است که اگر ظالمی سرنگون شد، جای حمد و شکر خدا دارد، افزود: دوقطبی شدن جامعه آمریکا میراث منحوس آدمی است که امروز حکومت منحوس او خاتمه پیدا می کند و اینکه امروز در روز تحلیف رئیس جمهور جدید آمریکا، واشنگتن به پادگان نظامی تبدیل شده است از ثمرات کارهای ناشیانه و مستبدانه ترامپ است.

رئیس جمهور انزوای سیاسی آمریکا را میراث بجای مانده از طرف ترامپ دانست و افزود: امروز آمریکا با سیاست های غلط ترامپ در سیاست خارجی تنها مانده، در سازمان های بین المللی تنهاست و درموضوع فلسطین، برجام و دیگر موضوعات بین المللی تنها مانده است.

دکتر روحانی اظهار داشت: حداقل در شورای امنیت سازمان ملل در ۴ نوبت که موضوع برجام مطرح بود، حتی در جلسه ای که خود ترامپ ریاست آن را برعهده داشت، تمام ۱۴ عضو دیگر شورای امنیت علیه سیاست های آمریکا صحبت کردند و این یک فضاحت بزرگ برای دولت آمریکا بود و در موضوعاتی همچون قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل، لغو تحریم تسلیحاتی ایران، مکانیسم ماشه ( اسنپ بک) و بازگشت تحریم های سازمان ملل آمریکا شکست خورد.

رئیس جمهور با بیان اینکه انزوای سیاسی امروز آمریکا میراث ترامپ است، گفت: طول می کشد تا این میراث از بین برود و بی اعتمادی نسبت به امضای آمریکا رفع شود.

دکتر روحانی با اشاره به تروریسم دولتی آمریکا، خاطرنشان کرد: ندیده بودیم رئیس جمهوری در آمریکا به صراحت اعلام کند که یک فرمانده ارشد نظامی را که میهمان در یک کشور دیگر بوده، ترور کرده است، اما با کار این تروریست احمق، مهر تروریسم دولتی بر روی پیشانی آمریکا خورد، امروز پایان حیات سیاسی این آدم است که ۴ سال قانون و تعهدات بین المللی را زیر پا گذاشت.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8