دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ |۲۰ جمادی‌الثانی ۱۴۴۳ | Jan 24, 2022
آیت الله سیداحمد خاتمی

حوزه/ امام جمعه موقت تهران خطاب به تیم مذاکره کننده، گفت: شما نماینده یک ملت شجاع هستید، ملتی که پای آرمان‌های خود را تا آخرین قطره خون و تا آخرین نفس ایستاده‌اند و بدانید این ملت به چیزی کمتر از لغو همه تحریم‌ها تن نخواهد داد.

به گزارش خبرگزاری حوزه از تهران، آیت‌الله سیداحمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های عبادی- سیاسی نماز جمعه این هفته تهران، با اشاره به سبک زندگی قرآنی و با استناد به آیاتی از سوره حشر اظهار داشت: بر اساس این آیات، باید برای خدا حریم نگه دارید و ببینید برای فردای ابدیتان چه پیش فرستادید.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه خدا به آنچه که انجام می دهید کاملاً آگاه است، افزود: در بین مفاهیم اخلاقی اسلام هیچ مفهومی جامع تر از مفهوم تقوا نیست.

وی عنوان کرد:‌ تقوا یعنی حریم نگهداشتن برای خداوند در تمامی عرصه ها اعم از فردی اجتماعی سیاسی اقتصادی. آنکس که حریم برای خدا نگه می‌دارد یک جور عمل می کند و آن کس که برای خدا حریم نگه ندارد نیز به گونه‌ای دیگر عمل می‌کند.

امام جمعه موقت تهران در ادامه خاطرنشان کرد: خود را برای آن زندگی ابدی که رفتن دارد اما برگشتن ندارد و آماده کنید؛ لذا این سفر طولانی را بدون توشه نمی‌شود رفت.

خاتمی در ادامه خطبه‌های خود خاطر نشان کرد: از موارد قطعی قیامت تجسم عمل است؛ عمل ما ظاهری دارد که آن را می بینیم و یک باطنی هم دارد که آن را نمی بینیم و قیامت به ما نشان می‌دهند. لذا آنچه را که می بینید در گرو کارهای خودتان است.

امام جمعه موقت تهران در ادامه درگذشت مرحوم آیت‌الله سیدرضی شیرازی از نوادگان میرزای شیرازی را تسلیت گفت.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه کشور در ادامه افزود: هلال احمر از نهادهای خدمتگزار در عرصه‌های مختلف است و این روزها به مناسبت خدمات این نهاد، منسوب به این نهاد است.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به سالروز شهادتآیت الله سید حسن مدرس، افزود: شهید مدرس از بزرگان است که در نگاه امام (ره) خیلی بزرگ و عظیم بود و بارها از ایشان تجلیل کردند؛ بیش از ۱۰ نکته در زندگی مرحوم شهید مدرس هست.

آیت الله خاتمی در ادامه یادآور شد: شهید مدرس الهی و خدایی بود و در حرف ها و اقداماتش این را می دید که خدا راضی هست یا نیست. به تعبیر امام(ره) هوای نفسانی در کارش نبود و این درسی است برای همه به خصوص مسئولان.

وی با اشاره به اینکه کسی که برای خدا قدم بردارد خداوند نیز او را کمک خواهد کرد،‌ گفت: در زندگی شهید مدرس مسئله شجاعت این بزرگ مرد را شاهد بودیم که گفت خداوند در من دو چیز را قرار نداده یکی ترس و یکی طمع. شهید مدرس از اصول خود کوتاه نیامد و جو زده نشد و در دام طمع نیفتاد افتاد.

امام جمعه موقت تهران در ادامه خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران روحیه ظلم ستم ستیزی شهیدمدرس را از ویژگی‌های برجسته ایشان دانست و افزود: این شهید والا مقام تا آخر عمر خود، ستم ستیز و ظلم ستیز بود؛ هر چند به دست رضا خان ترور شد، اما مثل کوه ایستاد و مقاومت کرد. رضاخان به او گفت «مدرس! از جان من چه می‌خواهی؟» او در پاسخ گفت «می‌خواهم که تو نباشی». گفتن چنین جمله‌ای در آن فضایی که رضاخان با آن قلدری نشسته بود دل شیر می‌خواست.

آیت الله خاتمی اضافه کرد: این روحیه ستم ستیزی روحیه ای است که خوشبختانه بعد از ۴۰ سال در جان مردم زنده است، به همین دلیل است که شعار مرگ بر آمریکای مردم باقی مانده است.

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: شهید مدرس معتقد بود که اسلام قدرت پاسخگویی به همه مسائل زندگی را دارد و در عین حال مردم هم سالار هستند؛ زمانی که نماینده مجلس بود گفت ما «وکیل» مردم هستیم و «ولیِ» مردم نیستیم، لذا باید نظر موکلین خود را بدانیم و نظر آنها را بر مسند بکشانیم و این یعنی مردم‌سالاری دینی.

وی در ادامه با اشاره به سالروز تصویب قانون اساسی، گفت: قانون اساسی قاعده مستحکم نظام انقلاب اسلامی است که تمدن عظیم اسلامی را به تعبیر مقام معظم رهبری می‌توان بر آن نهاد.

امام جمعه موقت تهران، عمل به قانون اساسی را علاج دردهای اساسی کشور دانست و تصریح کرد: هر امری که تخلف از قانون اساسی محسوب شود تخلف از اصل صحیح حرکت انقلابی مردم است بنابراین تخلف از قانون اساسی با انقلابی‌گری سازگار نیست.

وی با تاکید بر این که قانون اساسی یک قانون معمولی نیست، بلکه مترقی‌ترین قانون اساسی در دنیا است، افزود: هیچ قانون اساسی پیدا نمی‌کنید که حداقل ۵۰ مجتهد فقیه و حتی برخی مراجع تقلید بنشینند و روی کلمه به کلمه آن بحث کنند؛ قانون اساسی آیین نامه‌ مردم سالاری دینی است که حاکمیت اسلام، ولایت فقیه و جمهوریت را دارد.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: قانون مداری یک تکلیف و وظیفه است و کسی که قانون را زیر پا بگذارد خودمحور است بنابراین خودمحوری در قانون اساسی نیست و جایز نیست، لذا با پاسداشت عملی این قانون می‌توانیم میثاق انقلاب را حفظ کنیم.

وی در ادامه با اشاره پیش رو بودن روز دانشجو، اظهار کرد:‌ در پرونده جنبش دانشجویی، مسئله مبارزه با آمریکا بسیار جلوه داشته و درخشنده است؛ ۱۶ آذر سال ۳۲ اعتراض علیه مسافرت معاون رئیس جمهور وقت آمریکا به ایران صورت گرفت.

آیت الله خاتمی بیان کرد: در ماجرای کنسرسیوم اقتصادی که آنجا هم پای غارتگری آمریکا وسط بود، در سال ۱۳۳۳ با حضور پرشکوه دانشجویان مواجه شدیم. در اردیبهشت سال ۴۹ باز هم اعتراض دانشجویان علیه کنسرسیوم اقتصادی آمریکا داشتیم که شهید آیت الله سعیدی نیز بیانیه داد و به تعبیر مقام معظم رهبری به دستور صریح آمریکا (شهید سعیدی) به شهادت رسید.

امام جمعه موقت تهران در ادامه خطبه‌ خود تسخیر لانه جاسوسی آمریکا را از برگ های زرینی برشمرد که در پرونده جنبش دانشجویی وجود دارد و در همین رابطه گفت: خوشبختانه جنبش دانشجویی زنده و با نشاط است و با نشاط هم به راه خود ادامه خواهد داد؛ هم اکنون که خوشبختانه فضای سراسر کشور فضای «مرگ بر آمریکا»‌ است می‌طلبد این فریاد پرخروش‌تر باشد.

وی بیان کرد: از سال ۳۲ تا ۱۴۰۰ شرارت‌های آمریکا چند برابر شده است؛ هر چند از نفوذ آمریکا کاسته شده، اما در هر کجای دنیا پای این شرور هست و هر جنایتی وجود دارد، پای آمریکا دیده می‌شود.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: حال که این قلدر (آمریکا) خود را کدخدا می‌بیند، باید سیاست‌های ضد آمریکایی کل ملت پرشکوه تر و پرشورتر باشد.

وی در رابطه با مذاکرات وین» هم گفت: خوشبختانه هیئتی با تجربه برای مذاکره رفتندف این هیئت مواضع خود را صریح ابراز کردند و همچنین مواضع ضدآمریکایی خود را در عمل نشان دادند.

امام جمعه موقت تهران خطاب به تیم مذاکره کننده، عنوان کرد: یک جمله به این مذاکره کنندگان که پاره تن ملت هستند می‌گویم؛ همان حرفی که خودتان گفتید شما نماینده یک ملت شجاع هستید، نماینده ملتی هستید که پای آرمان‌های خود را تا آخرین قطره خون و تا آخرین نفس ایستاده‌اند،‌ شما نماینده چنین ملتی هستید و بدانید این ملت به چیزی کمتر از لغو همه تحریم‌ها تن نخواهد داد.

وی با اشاره به اقدامات دولت سیزدهم تصریح کرد: نمی‌توان زبان تقدیر و تشکر در رابطه با خدمات دولت سیزدهم نداشت، آن هم در رابطه با مسئله‌ واکسن که خدمات بزرگی صورت داد. خوشبختانه مردم هم استقبال کرده و می‌کنند؛ بنده هم به سهم خود از این خدمت ستودنی تشکر می‌کنم.

آیت الله خاتمی در پایان اظهار کرد: مردم عزیز! احساسم این است که لحظات پایانی این ویروس منحوس است، لذا خواهش می‌کنم دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنید و زدن‌ماسک را جدی بگیرید، فاصله اجتماعی را جدی بگیرید و واکسنی که با این همه زحمت به دست آمده چه تقویت واکسن‌های داخلی و چه واکسنی که مورد نیاز است را مورد توجه و اهتمام قرار دهید، چرا که سلامت شما را در پی خواهد داشت.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

نظرات

  • IR ۱۵:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
    0 0
    چرا رژیم اسرائیل از عدم توافق ایران با اروپاییان و امریکا هراسی ندارد؟!!!! بنظرم در حال حاضر زمان مناسبی است که اسرائیل عواقب تصمیمات و استراتژی های نادرست رو متوجه بشه .... اسرائیل باید متوجه بشه نمی تونه با زمین غصبی برای کشور پهناوری مثل ایران تهدید محسوب بشه و همچنین اروپا و امریکا تفهیم بشن که دیگر ایران حاضر نیست شرایط موجود رو تحمل کنه اگر قرار ایران از ادامه تحریم ها بیش از این ضرر کنه همه ضرر می کنن