دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ |۲۱ شوال ۱۴۴۳ | May 23, 2022
جلسه طلاب دزفول

حوزه/ از مباحث بسیار مهم که از نان شب برای طلبه واجب تر است، بحث روانشناسی و جامعه شناسی است؛ طلاب باید در این دو زمینه تلاش بالایی داشته باشند تا نسبت به مردم شناخت بهتری پیدا کرده و با روحیات آنان آشنا گردند تا بتوانند تبلیغ بهتری داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری حوزه، حجت الاسلام والمسلمین بیگدلی در جلسه طلاب و فضلای دزفول که در حسینیه چهارده معصوم (ع) قم برگزار شد، اظهار داشت: صداقت در رفتار و کردار از ضروریات بسیار مهم برای طلاب و فضلای ماست که باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی ابراز داشت: یک طلبه باید هم حرف خوب بزند؛ هم خوب حرف بزند تا مورد پسند مردم قرار بگیرد و سخنان او بتواند در دل آنان بنشیند.

این استاد حوزه خاطرنشان ساخت: نوع برخورد یک روحانی با افرادی که با آنان مواجه می‌شود، بسیار در نوع رفتار و عقاید افراد اثرگذار است.

حجت الاسلام والمسلمین بیگدلی، بیان داشت: یقیناً تبلیغ سختی‌های بسیاری دارد؛ اما اگر بتوانیم درست کار کنیم، شیرینی‌های بسیاری خواهد داشت.

وی اظهار داشت: بنده در جایی برای تبلیغ رفتم که اصلاً روحانی ندیده بودند و چند نفر تا بنده را دیدند، از من فرار کردند؛ چون چنین شخصی تا به حال ندیده بودند و واقعاً اطلاعاتی از مباحث دینی نداشتند؛ اما واقعاً دل صافی داشتند و تبلیغ در این فضاها بسیار شیرین است.

سخنران این جلسه ابراز داشت: گاهی نکات ریزی در مباحث تبلیغی وجود دارد که با رعایت آنان بسیار می‌توانیم اثرگذار باشیم.

چگونه یک مبلغ موفق باشیم؟

همچنین حجت الاسلام اشراقی از مبلغان موفق دزفول نیز در این جلسه به ایراد سخن پرداخت و گفت: از مباحث بسیار مهم که از نان شب برای طلبه واجب تر است، بحث روانشناسی و جامعه شناسی است؛ طلاب باید در این دو زمینه تلاش بالایی داشته باشند تا نسبت به مردم شناخت بهتری پیدا کرده و با روحیات آنان آشنا گردند تا بتوانند تبلیغ بهتری داشته باشند.

وی ابراز داشت: دنیای طلبگی امروز با دنیای طلبگی دیروز زمین تا آسمان متفاوت است و نمی‌توان گفت که نیازی به این مباحث نداریم.

سخنران این جلسه خاطرنشان ساخت: امروز مخاطب یک روحانی، فقط جمعیت حاضر در آن مجلس و روستا نیست؛ بلکه با گسترش فناوری‌های مجازی، سخنان او می‌تواند به افراد بسیاری برسد و باید مطابق با روز سخن بگوید.

حجت الاسلام اشراقی بیان داشت: از مباحث بسیار مهم برای مبلغین، شناخت مردم آن منطقه است تا متناسب با فرهنگ و عقاید آنان سخن گفت؛ با عدم شناخت مردم، گاهی سخنانی به زبان می‌آید که حمل بر تحقیر و تمسخر آنان می‌شود که مناسب برای مبلغین نیست.

وی گفت: گاهی یک حرکت کوچک مبلغ، آنچنان اثرگذار خواهد بود که در افراد تأثیر بالایی می‌گذارد؛ حال این اثرگذاری می‌تواند مثبت باشد یا منفی و بستگی به حرکت آن شخص روحانی دارد.

سخنران این جلسه اظهار داشت: در گذشته افراد باسواد در روستاها کمتر حضور داشتند و همه مردم در یک سطح سواد بودند؛ اما امروز شاهد گسترش علم و سوادآموزی در سراسر کشور هستیم و از همان روستاها می‌بینیم که جراح مغز و اعصاب، مهندس، فرمانده نظامی و … رشد کرده و حضور دارد؛ پس یک مبلغ باید روانشناسی هرکدام از این عزیزان را بداند تا درست برخورد نماید.

حجت الاسلام اشراقی ابراز داشت: ایجاد کارگروه در میان طلاب از دیگر ضروریات برای ما می‌باشد؛ فعالیت‌های علمی انفرادی آنچنان مناسب نیست و با ایجاد گروه‌های مختلف در موضوعات گوناگون می‌توان به نتایج بسیار مناسبی رسید.

وی خاطرنشان ساخت: «قرآن و شناخت شیاطین و اجنه»، «قرآن و شناخت جایگاه انسان»، «قرآن و اشکال»، «قرآن و مخلوقات»، «قرآن و خدا»، «قرآن و مکافات»، «قرآن، کفر، شرک و ظلم»، «قرآن و صنعت»، «قرآن و درمان»، «قرآن و اسماً الهی»، «قرآن، جامعه سالم و غیرسالم» و … از موضوعاتی است که بسیار برای مبلغین مناسب است و با کارِ گروهی می‌توان دستاوردهای علمی مناسبی داشت.

سخنران این جلسه تصریح کرد: نزدیک ترین فرد به انسان‌ها که شباهت‌هایی هم به ما دارند، اجنه هستند و یکی از مباحث مهمی که در مکان‌های تبلیغی وجود دارد، اجنه، شیاطین و تصرفات آنان است که با شناخت بهتر از این موضوعات می‌توان پاسخگوی سوالات، شبهات و مشکلات به وجود آمده بود.

حجت الاسلام اشراقی بیان داشت: یکی از موضوعاتی که امروز در جامعه با آن مواجه هستیم، سگ گردانی است که با تسلط بر مباحث «قرآن و مخلوقات» می‌توانیم فعالیت‌های تبلیغی مناسبی داشته باشیم.

این مبلغ موفق دزفولی در پایان اظهار داشت: طلبه‌ای می‌تواند در قلب مردم جای بگیرد که خادم ملت باشد؛ اما خادم در جایی که برای یک طلبه تعریف شده است.

چگونه یک مبلغ موفق باشیم؟

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =