یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ |۹ ربیع‌الاول ۱۴۴۵ | Sep 24, 2023
مصاحبه با آیت الله اراکی

حوزه/ عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه، گفت: حوزه علمیه خوزستان به‌راحتی می‌تواند به یک قطب حوزوی ویژه طلاب کشورهای خارجی همچون طلاب عرب حوزه خلیج‌فارس تبدیل شده و به تربیت مبلغ بین‌المللی بپردازد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه در اهواز، آیت الله محسن اراکی، عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه، در نشست با مسئولان نهادهای حوزوی خوزستان، ضمن ابراز خرسندی از فعالیت‌های حوزه علمیه خوزستان، اظهارداشت: حوزه علمیه این استان برای کل کشور یک فرصت است.

وی افزود: با توجه به استعداد بالای تحصیلی طلاب خوزستان، این استان به‌ویژه حوزه علمیه اهواز در بعد علمی به‌خصوص در فقه‌های تخصصی همچون فقه سیاسی، تربیتی، فرهنگی می‌تواند در کنار حوزه علمیه قم، حرفی برای گفتن داشته باشد.

آیت الله اراکی در بخشی از سخنان خود با اشاره به درایت آیت الله موسوی جزایری در تربیت فضلایی با سطح بالای علمی و انقلابی تصریح کرد: ارتباط حوزه علمیه اهواز با حوزه علمیه قم نباید قطع شود، طلاب ۵ سال برای تحصیل علم به قم بیایند و بعد برای خدمت به خوزستان برگردند
و این ارتباط باید حفظ شود.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه، گفت: حوزه علمیه خوزستان به‌راحتی می‌تواند به یک قطب حوزوی ویژه طلاب کشورهای خارجی همچون طلاب عرب حوزه خلیج‌فارس تبدیل شده و به تربیت مبلغ بین‌المللی بپردازد.

وی در این دیدار ۳ ساعته ضمن اشاره به اینکه پذیرش حوزه علمیه باید گزینشی از دانش آموزان مستعد باشد افزود: برای کیفیت‌بخشی به پذیرش حوزه‌های علمیه، لازم است دانش آموزان را از دوره دبستان تحت تربیت و برای ورود به حوزه علمیه آماده کرد که خوزستان در این مهم با توجه فعالیت‌های فرهنگی حوزویان در مساجد و آموزش‌وپرورش در کشور پیشگام است.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه، بیان کرد: حوزه‌های علمیه باید طرح‌هایی بر مبنای فقه اسلامی برای حل مشکلات اقتصادی، فرهنگی، مسأله عمران شهری، سبک زندگی به جامعه، دولت و نهادهای تصمیم گیرنده در نظام اسلامی ارائه دهند تا بتوان تمدّن اسلامی جدید را مبتنی بر فقه اسلام، معارف اسلام، معارف قرآن و معصومین (ع) به پا کرد.

این استاد حوزه در پایان با تأکید بر ضرورت تهیه معارف مورد نیاز برپایی تمدن اسلامی گفت: باید تلاش کرد تا فقه اسلامی خود را در شکل طرح‌های تمدن‌ساز به جامعه و نظام اسلامی ارائه کرد؛ بنابراین وظیفه طلاب این است که در تأثیر علم بکوشند.

انتهای پیام./

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =

نظرات

 • فرهاد IR ۱۷:۲۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
  0 0
  درخوزستان هرچه باشدکه نیست خیلی ازمواردمعنویتی به سنگینی وعظمت حضرت معصومه وجودنداردواینکه درخوزستان بحث خارج قوی ندارد
  • انقلابی IR ۱۸:۵۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۲
   0 0
   ولی آنقدر تهدید علیه تشیع هست که لازم باشد فضلای باسواد به امر مبارزه با فرق انحرافی مبارزه کنند ضمنا درس خارج آیت الله جزایری به مراتب از دروس بعضی آقایان در قم قوی تر است
  • انقلابی IR ۱۹:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۲
   0 0
   معنویت یعنی شهید صیمری ،روحانی عالم که توسط وهابیت در منطقه شلنگ آباد اهواز شهید شدند چرا چون در جهاد تبیین و دفاع از ولایت اهل بیت سربازی برای اسلام بود