شنبه ۴ تیر ۱۴۰۱ |۲۵ ذیقعدهٔ ۱۴۴۳ | Jun 25, 2022
افشار

حوزه/ سید حاصل افشار پدر حجت الاسلام سید نورالله افشار امام جمعه شهر چرام درگذشت.

به گزارش خبرگزاری حوزه از کهگیلویه و بویراحمد، در شهر دهدشت مسجدی بود که خادمی بنام سید حاصل افشار داشت. از اوایل دهه پنجاه آسید حاصل خادم و اذان گوی تنها مسجد شهر دهدشت شد و حدود چهار دهه نغمه ی اذان و مناجات سید حاصل مهمان مردم قدردان و قدرشناس دهدشت بود.

َمسجد جامع دهدشت که مزین به نام صاحب الزمان(عج) بود، قبل از انقلاب محل رفت و آمد نیروهای انقلابی بود و در این بین حجت الاسلام حاج سید رضا موسوی میرسالاری نقش مهم و بسزایی در پیوند مسجد و جوانان انقلابی داشت.

یکی از ویژگی های مهم مسجد جامع دهدشت تربیت نیروهای انقلابی از اوایل پیروزی انقلاب اسلامی بوده که اکثر شهدای جنگ تحمیلی این شهر از مسجد جامع عازم جبهه های حق علیه باطل شدند و این شهدا انس و علاقه خاصی به سید حاصل افشار داشتند و در موقع مرخصی و برگشت به شهر دهدشت جایگاهشان مسجد جامع و نزد سید حاصل بود، سید نیز با روی گشاده و اخلاق حسنه پذیرای رفقای بهشتی خود بود.

سید بسیاری از آیات قرآن، ادعیه، مناجات و اشعار در مدح اهل بیت را حفظ بود و همیشه قبل از اذان این اشعار و مناجات ها را تلاوت می کرد که با استقبال خوب مردم مومن دهدشت همراه بود.چون سید حاصل با اخلاص برای اهل بیت(ع) مداحی می کرد، بر دل ها می نشست.

از دیگر نکات مسجد سید حاصل این بود که به علت عدم وجود مسافرخانه در دهدشت، مردم از راه های دور که برای کارهای اداری خود به دهدشت می آمدند و سیاهی شب بر آسمان غالب می شد. سید حاصل پذیرای مردم بود و حتی سفره شام سید در مسجد، برای این مهمان های غریب گسترده بود.

مسجد جامع و سید حاصل محور اتحاد و انسجام مردم بودند. در طول روز و حتی تا پاسی از شب بلندگوهای مسجد برای امور مورد نیاز مردم روشن و خاموش می شد و اعلان های مختلفی بیان می کرد.

برای مثال اگر بچه ای گم یا پیدا می شد، سید حاصل بانگ میزد که پسربچه ای با این مشخصات گم یا پیدا شده است. و مردم مطلع می شدند و یا در دهه اول انقلاب که بانک خون در بیمارستان دهدشت وجود نداشت هر بیماری که نیاز به خون داشت،سید حاصل بانگ میزد که بیماری در بیمارستان احتیاج مبرم به خون دارد و با این نغمه سید جوانان متعهد در بیمارستان حضور پیدا می کردند و اهدای خون می کردند.و جان بیماران را از مرگ، حیاتی دوباره می بخشیدند.

سید در فصل تابستان هر صبح با گاری چهار چرخی که داشت به کارخانه یخ می رفت تا برای مومنین در مسجد آب سرد تهیه کند.

و خلاصه مسجد جامع سید حاصل افشار محل حضور مردم با همه فکرها و اندیشه ها بود. مردم به سید حاصل عشق می ورزیدند و با صدای اذان سید حاصل احساس لذت و آرامش می کردند و این چنین سید جزء چهرهای ماندگار دهدشت شد و مردم از او به نیکی یاد می کنند.

مراسم خاکسپاری این پیر مؤذن و محب اهل بیت(ع) بنا به وصیت خود رأس ساعت ۱۸ عصر در روستای صنوگان کهگیلویه برگزار خواهدشد.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =